• 21 marca Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

• 21 marca młodsze dzieci w naszej szkole włączyły się do akcji "Dzień Kolorowej Skarpetki", by okazać naszą solidarność z osobami z Zespołem Downa. Data ta nie jest przypadkowa, gdyż inaczej nazywany on jest trisomią 21. pary chromosomów, ponieważ osoby z zespołem Downa przy 21. parze mają dodatkowy, trzeci chromosom. Podczas kolejnych zajęć edukacyjnych realizowanych w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Jak mówić o niepełnosprawności?” prowadzonych przez pedagoga specjalnego, panią Justynę Obarę uczniowie zapoznali się z charakterystyką osób z zespołem Downa na podstawie historyjki obrazkowej do opowiadania pt :„ Zespół Piotrka”. Uczniowie dowiedzieli się, skąd wzięła się ta nazwa, czym są chromosomy i jaką pełnią funkcję w naszym organizmie. Uczniowie w ramach podsumowania zajęć wykonali prace plastyczne „Skarpetki nie do pary” oraz wzięli aktywny udział w zabawie, w której zadaniem było odszukać pasujące do siebie skarpetki. Celem przeprowadzonych zajęć było zwrócenie uwagi społeczeństwa  na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Symbolem tego dnia są kolorowe skarpetki, będące synonimem niedopasowania genetycznego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. W klasach I-III szkoły podstawowej oraz najstarszej grupie przedszkolnej dzieci na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa ubrały kolorowe skarpetki nie do pary.

To był bardzo kolorowy i radosny dzień, pełen życzliwości i wzajemnego szacunku. Budzenie świadomości i empatii oraz dbanie o siebie nawzajem to nasz obowiązek.

J.O

• Spotkanie z podróżnikiem

• 14 lutego 2024 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjątkowej lekcji geografii, poznając Zachodnie Wybrzeże USA z panem Maciejem Krasem - podróżnikiem z grupy „Trzask”. Wirtualna wycieczka obejmowała cztery stany: Nevada, Arizona, Utah i California, a rozpoczęła się od  opowieści o mieście kasyn i hazardu, czyli o Las Vegas. Zajrzeliśmy również do Los Angeles - miasta, w którym drapacze chmur kontrastują z… namiotami bezdomnych.  Przy okazji usłyszeliśmy o problemach  bezdomności i uzależnień, a także o tym, jak wygląda system ubezpieczeń zdrowotnych w USA.Z podziwem  oglądaliśmy zdjęcia i filmiki z Wielkiego Kanionu Coloradooraz niezwykłe formy skalne w Monument Valley, przyswajając przy okazji nieco wiedzy geologicznej. Poznaliśmy historię Indian - czyli rdzennych mieszkańców Ameryki.Zobaczyliśmy  legendarną ROUTE 66 oraz zajrzeliśmy do  Dolarowego Baru.Spotkaliśmy się także  oko w oko z bizonami oraz posłuchaliśmy o specjalnych oddziałach strażaków, którzy „na sucho” gaszą częste dla suchego klimatu pożary. Uczniowie mogli również zobaczyć oryginalne tablice rejestracyjne z poszczególnych stanów, zrobić selfie w prawdziwym kowbojskim kapeluszu oraz zobaczyć, jak wygląda lizak ze…skorpionem. Spotkanie okraszone było dużą dawką dobrego humoru i pozwoliło w przyjemny i  niecodzienny sposób przybliżyć historię i geografię Stanów Zjednoczonych. (M.S.)