• My uczniowie pierwszej klasy,

Uroczyście przyrzekamy,

Że będziemy książki kochać,

Krzywdy zrobić im nie damy!

Dnia 14. 11. 2023 r. w bibliotece szkolnej odbyła się lekcja biblioteczna z udziałem uczniów klasy I połączona z tradycyjnym „Pasowaniem na czytelnika”.  Aby zostać czytelnikiem ważną rzeczą jest, aby umieć samodzielnie czytać, wiedzieć jak obchodzić się z książką i jak zachowywać się w tym wyjątkowym miejscu, jakim jest biblioteka. Uczniowie poznali regulamin biblioteki, a w scenerii regałów wypełnionych książkami zdali egzamin ze znajomości bajkowych postaci, odgadywali zagadki dotyczące literatury dziecięcej i wypowiadali się na temat właściwego korzystania z książki. Wysłuchali też wiersza pt. „Prośby książki” oraz opowiadania o Marcysi z  szeregiem ilustracji. Na zakończenie uczniowie złożyli przyrzeczenie, że będą wzorowymi czytelnikami, złożyli podpis pod przyrzeczeniem, a na pamiątkę każdy otrzymał dyplom, zakładkę do książki oraz książkę dla ucznia i rodzica, jako wyprawkę pierwszoklasisty  rekomendowaną  przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszyscy też po raz pierwszy wypożyczyli wybrane przez siebie książki. Mamy nadzieję, że biblioteka będzie kojarzyć się z przyjazną i radosną atmosferą, a pierwszoklasiści będą jej częstymi gośćmi.

M.D.

• W hołdzie NIEPODLEGŁEJ, czyli o obchodach 105. rocznicy odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI

•             Pamiętając o historii naszego kraju i dbając o narodową pamięć młodego pokolenia 10 listopada nasza szkoła zorganizowała uroczystą akademię patriotyczną na pamiątkę 105. rocznicy odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI. Uroczystość przede wszystkim miała  przypomnieć trudną przeszłość naszej Ojczyzny, oddać cześć tym, którym zawdzięczamy obecną wolność - bohaterom i ofiarom walki o niezależność Polski. Na początku cała społeczność szkolna w galowych strojach, z orzełkiem na piersi uroczyście odśpiewała wszystkie zwrotki hymnu państwowego w obecności pocztu sztandarowego. Następnie zabrał głos dyrektor szkoły – p. Zygmunt Krempa, który przypomniał najważniejsze wydarzenia z historii Polski dotyczące walki narodowowyzwoleńczej. Po zaprezentowanym rysie historycznym uczniowie z klas V - VIII  przedstawili program artystyczny przygotowany przez panie: Agatę Durdę i Sylwię Kanię. Dekorację przygotowały: p.Maria Dedo i p.Jadwiga Kopacz. W montażu słowno – muzycznym znalazły się cztery scenki (rozmowa szlachciców ujawniająca przyczyny zaborów; protest dzieci z Wrześni, list małej Krysi do taty- żołnierza; pożegnanie ukochanego odchodzącego walczyć za Ojczyznę). Młodzi patrioci recytowali wiersze, śpiewali pieśni patriotyczne, odgrywali scenki pozwalające  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. W widowisku wzięli udział następujący uczniowie: z klasy VIII - Michał Kusek, Michał Rzeźnik, Bartosz Streb, Joanna Klich, Szymon Dulik, Mateusz Kaliński, z klasy VII – Julia Krakowska, Antoni Rzeźnik, Milena Łącz, Martyna Wąż, Zuzanna Gaj, Martyna Barszcz, Lena Trela, Izabela Streb, Franciszek Gos, Gabriela Barszcz, Filip Czerw, Kacper Łącz, z klasy VI – Alicja Klich, Katarzyna Furtek, z klasy V – Julia Trela, Milena Marek, Zuzanna Łącz, Julita Magda, Tomasz Kardyś i Mateusz Trojnacki.
                       Święto to sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilę, wspominamy przodków walczących o wolność i uświadamiamy sobie, jak wiele im zawdzięczamy. Uroczystość była oddaniem hołdu naszej ukochanej Ojczyźnie, która „zawsze wiernych miała synów”.

• #SzkołaPamięta

• Zespół Szkół w Jaślanach zawsze pamięta, bowiem „Przeszłość zachowana

w pamięci staje się częścią teraźniejszości”, jak pisał T. Kotarbiński.

Zespół Szkół w Jaślanach po raz pierwszy wziął udział w akcji #SzkołaPamięta . Uczniowie naszej placówki zawsze chętnie angażują się w organizację przedsięwzięć patriotycznych, by pielęgnować rodzime, narodowe zwyczaje i tradycje. W ramach tej inicjatywy: została zorganizowana uroczysta akademia z okazji 39. rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki – patrona szkoły, by przypomnieć zasługi człowieka, który w trudnych czasach pozostał wierny takim wartościom, jak: Bóg, Honor, Ojczyzna;- uczniowie przeprowadzili prace porządkowe na cmentarzu, troszcząc się o groby żołnierskie i nauczycielskie;- zorganizowana została akcja ZNICZ, a pozyskane w jej wyniku świece, znicze i lampiony uczniowie zapalili na wspomnianych mogiłach 1 listopada, złożono tam również wiązanki kwiatów z biało – czerwonymi szarfami;- została przygotowana gazetka ścienna upamiętniająca mieszkańców Jaślan na starej fotografii (ludzi zasłużonych dla lokalnej społeczności, którzy już dawno odeszli).Pamiętamy zawsze o najważniejszych patriotycznych rocznicach, bowiem istotna jest wdzięczna pamięć o tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę, niech ich bohaterska postawa będzie dla nas ważnym życiowym drogowskazem. Chcemy pamiętać o polskim WCZORAJ, bo jak powiedział wielki Polak - Jan Paweł II „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”.

• Papierowy pokaz mody.

• W dniu 31.10.2023 r. w naszej szkole odbył się pokaz mody. Jego wyjątkowość polegała na tym , że do zaprojektowania i wykonania ubrań wykorzystano papier w różnej formie. Projektantami byli uczniowie z klasy VII. Pokaz został zorganizowany w ramach projektu z plastyki .Celem pokazu było uświadomienie młodszym kolegom ,że moda i sztuka mogą iść w parze w trosce o środowisko naturalne. Taka postawa uczniów nie tylko przypominała o ekologii , ale poruszyła wyobraźnię widzów. Odpowiedzialną za przygotowanie pokazu bała Małgorzata Duszkiewicz oraz przyszli adepci TOP MODEL.