• Dbamy o bezpieczeństwo

• Dnia 17.02.2023 r. uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziału „0”  udały się Gminnego Ośrodka Kultury w Grochowem, by wziąć udział w interaktywnym spektaklu teatralnym „Pippi Skarpetka” w wykonaniu Studia Teatralnego „Krak – Art” z Krakowa. Główną bohaterką bajki okazała się wesoła i zwariowana dziewczynka, która wprowadziła się wraz ze swoją małpką i koniem w kropki do willi zwanej Pięknotką. Pippi wychowuje się sama, nie chodzi do szkoły, a nie przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa, często wpada w niebywałe kłopoty. W przedstawieniu poruszony został szeroko pojęty temat bezpieczeństwa. Dzieci w trakcie widowiska zapoznały się ze znakami drogowymi oraz przypomniały sobie  podstawowe zasady ruchu drogowego. Po spektaklu wróciły do szkoły i w grupach zrealizowały zajęcia edukacyjno – profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Następnie wzięły udział w warsztatach plastycznych, wykonując prace o tejże tematyce. Dzieci z oddziału „0” pod czujnym okiem wychowawczyni, p. Moniki Białek i p. Magdaleny Wójciak wykonały znaki drogowe (zakazu, informacyjne, ostrzegawcze, nakazu). Uczniowie klasy I z inicjatywy p. Justyny Obary i p. Marii Dedo zrobiły plakat pt. „Jesteśmy bezpieczni”, pamiętając o właściwym zachowaniu się przed przejściem dla pieszych. Uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią, p. Ewą Indyk wykonali plakaty przypominające numery alarmowe, na które należy dzwonić w sytuacji zagrożenia. Uczniowie klasy II zaś, pod czujnym okiem p. Jadwigi Kopacz  namalowali prace dotyczące zasad przechodzenia przez jezdnię, uczestnictwa w ruchu drogowym, znajomości znaków drogowych. Wszystkie prace okazały się niezwykle oryginalne i w twórczy sposób poruszały tematykę wychowania komunikacyjnego. Prace zostały wyeksponowane w poszczególnych salach lekcyjnych. Takie zajęcia zwiększają poczucie odpowiedzialności za siebie i innych, uczą, jak radzić sobie w sytuacjach trudnych, zagrażających zdrowiu i życiu. Pomysłodawczyniami i koordynatorkami całej akcji w oddziale „0” były panie: Monika Białek i Magdalena Wójciak, a w klasach I-III panie: Ewa Indyk i Justyna Obara.

E.I.

• Spotkanie z podróżnikiem.

• 6 lutego 2023 r. po raz drugi gościliśmy w naszej szkole podróżnika z grupy „Trzask”, który tym razem zabrał nas na Półwysep Arabski, do Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.  Ta niecodzienna podróż była świetną okazją do poznania pięknej przyrody oraz ciekawej i mało znanej kultury Bliskiego Wschodu. Odwiedziliśmy piaszczystą pustynię Sharqiya, góry Al Hajar i Wielki Kanion Wadi Ghul. Sprawdziliśmy ceny wielbłądów na targu  w Omanie, przyjrzeliśmy się zabiegom pielęgnacyjnym, jakim poddawane są sokoły w szpitalu w Abu Dhabi i podglądnęliśmy zapracowane żółwice żółwia zielonego podczas składania jaj na plaży. Dowiedzieliśmy się, że można jeździć na nartach na środku pustyni i że da się zbudować sztuczną wyspę w kształcie palmy daktylowej tak imponującą, by była widoczna z kosmosu. Zrozumieliśmy, że te i inne niezwykłe przedsięwzięcia są możliwe dzięki naprawdę dużym pieniądzom, jakie pozyskuje się z wydobycia i sprzedaży ropy naftowej, której na Bliskim Wschodzie nie brakuje. Niezwykłe było również spotkanie z kulturą regionu, nieodłącznie związaną z religią - Islamem. Zajrzeliśmy do tradycyjnej szkoły, w której dziewczęta i chłopacy uczą się oddzielnie, czy do miejscowej restauracji, gdzie posiłki spożywane są osobno przez mężczyzn a osobno przez kobiety i dzieci - nawet podczas rodzinnych „wypadów na miasto”. Poznaliśmy też tradycyjne stroje noszone przez Muzułmanów, które zaprezentowali nam nasi młodzi modele- Asia i Karol. Dziękujemy za ciekawą lekcję geografii i czekamy na kolejne spotkanie, w nowym niezwykłym miejscu.

M.S