• Aktorsko, historycznie i humorystycznie, czyli lekcja z Grupą Artystyczną „Rekonstrukto”

•  5 stycznia 2024 r. uczniowie klas I – VIII mieli okazję uczestniczyć w historycznym pokazie, dotyczącym powstania styczniowego. Podczas tej żywej lekcji historii prezentowano kolekcję broni, ekwipunku i uzbrojenia polskiego żołnierza - szlachcica. Uczniowie mogli dowiedzieć się nieco na temat obyczajów i kultury czasów epoki romantyzmu i pozytywizmu i okoliczności przygotowania najdłuższego zrywu niepodległościowego z roku 1863. Dużym zainteresowaniem cieszyła się opowieść o sposobach walki, prawie wówczas panującym i stosowanych rodzajach uzbrojenia. Niektórzy na własnej skórze mogli się przekonać, jak dotkliwe represje spotykały w tych czasach jeńców wziętych po przegranej bitwie, walce do niewoli. Niektórzy uczniowie mieli możliwość wcielenia się w postać XIX- wieczną i przymierzenia stroju z tamtej epoki lub obsługi broni. Członkowie Grupy Rekonstrukto w przystępny, a jednocześnie ciekawy, sposób przybliżyli obserwatorom i słuchaczom realia codziennego życia i walki powstańców. Ta niecodzienna podróż w czasie okazała się atrakcyjną formą przekazu historycznego na temat powstania styczniowego, co wzbudziło zainteresowanie i uznanie uczniowskiej publiczności.

• Koncert, uczniowie poznają " kodeks melomana"

• 12 grudnia uczniowie klas 4-8 ZS w Jaślanach, w tym członkowie szkolnego chóru wybrali się wraz z opiekunami na koncert zorganizowany dla szkół, przez PSM Ii II stopnia im Mieczysława Karłowicza  w Mielcu. Nasi uczniowie ochoczo wzięli udział w tej żywej lekcji muzyki, wsłuchując się w dźwięki instrumentów , które prezentowali uczniowie artystycznej placówki. Podczas godzinnego koncertu nie tylko słuchali muzyki na żywo , ale również i utrwalali i uzupełniali wiedzę z muzyki dotyczącą składu kameralnych zespołów, czy poszczególnych sekcjami instrumentów wchodzących w skład orkiestry symfonicznej. Ważnym aspektem wyjazdu było również kształcenie postaw społecznych naszych uczniów, dotyczących choćby "kodeksu melomana". Przed wyjazdem na koncert, zostały omówione zasady właściwego zachowania i  przygotowania się do udziału koncercie. Biorąc udział w takich kulturalnych wydarzeniach uczymy się charakteryzować koncerty muzyczne ze względu na ich charakter; wybierać ubiór, odpowiedni na dany koncert muzyczny; określać zasady właściwego zachowania .Koncert był prowadzony przez panią M. Maziarz i K. Janochę, a w jego repertuarze znalazły się znane przeboje dziecięce, kolędy, jak również popularne utwory muzyki klasycznej. Różnorodne nastroje muzyczne panujące w prezentowanych przez młodych artystów utworach, pozwoliły na wprowadzenie nas w dobre samopoczucie i pozwoliły na relaks, ładując akumulatory na kolejne dni nauki tego tygodnia. Po powrocie do szkoły rozmawialiśmy ze sobą o swoich odczuciach pokoncertowych. Wyjazd na koncert  do PSM w Mielcu, został zorganizowany przez nauczycielkę muzyki.

S.K.