• Współpraca naszej szkoły z Kołem Gospodyń Wiejskich z Jaślan i Kołami Myśliwskimi – „Przepiórka” z Jaślan i „Ponowa” z Chorzelowa w ramach Ogólnopolskiego Projektu Lasów Państwowych „Natura od kuchni”

          • LAS – krainą szczęśliwości

            dla żyjątek i dla gości.

            Kto dobrodziejstw tych spróbuje

            leśne dary wnet promuje.

             

                        23 września 2022 r. została w naszej szkole przeprowadzona pogadanka z młodzieżą pt. „Dary lasu” stanowiąca edukacyjny element realizowanego - przez Koło Gospodyń Wiejskich z Jaślan i Koła Myśliwskie – „Przepiórka” z Jaślan i „Ponowa” z Chorzelowa - Ogólnopolskiego Projektu, którego pomysłodawcą są Lasy Państwowe. Przedsięwzięcie to ma na celu przede wszystkim promocję lasów i żywności pochodzenia leśnego.          Zorganizowana przez naszą placówkę prelekcja stanowi formę współpracy w wymienionymi podmiotami i jest dowodem realizowania  funkcji dydaktyczno - wychowawczej w zakresie tematyki przyrodniczej, ekologicznej i społecznej.  Słuchaczami tej leśnej gawędy byli głównie uczniowie klasy 6 i 7, którzy również aktywnie włączyli się do działania.  Prezentację multimedialną przygotował Michał Rzeźnik z kl. 7, o nagrania sygnałów myśliwskich i prezentację sygnałówki – instrumentu wykorzystywanego podczas polowań - zatroszczyła się Gabriela Barszcz
            z klasy 6. Ponadto chętni uczniowie z klas 4 -7 tworzyli rymowanki promujące LAS i jego skarby, a najciekawsze wierszyki wyszły spod pióra Michała Kuska (kl.7), Maksymiliana Domagały (kl.5), Katarzyny Furtek (kl.5), Jana Białka (kl.5), Julity Magdy (kl.4), Amelii Sołdygi (kl.4). Częściowo z przyniesionych przez uczniów książek i zasobów szkolnej biblioteki została zorganizowana wystawa publikacji dotyczących tematyki lasu. Pogadankę przygotowała p. Agata Durda, która skorzystała m.in.
            z materiałów udostępnionych przez  myśliwego – p. Wiesława Barszcza i p. Jadwigę Kopacz – nauczycielkę przyrody.
            Na prelekcję złożyło się:
            - zapoznanie uczniów z legendą o św. Hubercie;
            - omówienie korzyści, jakie człowiek czerpie z lasu;
            - zapoznanie z zawodami nierozłącznie związanymi z lasem (myśliwego i leśniczego);
            - zgłębienie tajników sztuki myśliwskiej;
            - zapoznanie z przysłowiami i powiedzeniami o lesie;
            - zaprezentowanie leśnych ciekawostek;
            - wysłuchanie sygnałów myśliwskich.
             Na zakończenie spotkania jego uczestnicy pod kierunkiem nauczyciela muzyki – p. Sylwii Kani zaśpiewali „Pojedziemy na łów”
            i w ten sposób została dopełniona korelacja międzyprzedmiotowa.
            Organizatorzy przedsięwzięcia mają nadzieję, że nauka nie pójdzie w las i uczniowie wiele zapamiętali po tym spotkaniu, a na pewno uświadomili sobie, że LAS – to wielkie dobro natury, z którego na co dzień korzysta człowiek.
                             A.D.                                                                                                                  
               

          • Bierzemy udział w akcji „Sprzątanie świata"

          • Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety?

            Można!

            We wtorek 20 września 2022 r., uczniowie naszej szkoły biorąc udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata" wzięli się do roboty i usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy.

            Definicja „Sprzątanie świata"- [ z ang. Clean Up the World], akcja międzynarodowa, w której łączy się powszechną manifestację przeciw zaśmiecaniu środowiska z pracą społeczną nad jego oczyszczeniem. Akcję rozpoczął Ian Kiernan w styczniu 1989 w Australii. W 1993, przy poparciu Programu Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych, akcja rozprzestrzeniła się na inne kraje. Do Polski przeniosła ją pani Mira Stanisławska-Meysztowicz w 1994. Odbywa się co roku we wrześniu, a organizatorem jest fundacja „Nasza Ziemia".
            Celem "Sprzątania świata" jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska - poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po długofalowe, rozbudowane programy ekologiczne.
            Tematem tegorocznej akcji jest "Wszystkie śmieci nasze są”
            - jej wprowadzanie w naszych domach, miejscach pracy, gminach... Zachęcamy też do likwidowania dzikich wysypisk. Ale przede wszystkim przypominamy: wszystkie decyzje, jakie podejmuje każdy z nas mają wpływ na środowisko! Tak więc: POMÓŻMY ZIEMI!

            Dzięki zaangażowaniu uczniów naszej szkoły nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów.

            admin.

      • Kontakt

        • Zespół Szkół w Jaślanach
        • 17 581 76 24
        • Jaślany 432 39-332 Tuszów Narodowy NIP: 817-18-87-333 regon: 831226070 PKD 85.60.Z ------------------------------------------------ Poland
        • godziny pracy sekretariatu od 7:30 do 13:30 , od pon.- do piątku
        • Dane do wystawienia faktury: Nabywca: Gmina Tuszów Narodowy 39-332 Tuszów Narodowy 225 NIP 817-198-47-40 Odbiorca: Zespół Szkół w Jaślanach Jaślany 432 39-332 Tuszów Narodowy
        • RSPO: 20127 - ZESPÓŁ SZKÓŁ W JAŚLANACH, regon: 831226070 --- RSPO: 22964 - SZKOŁA PODSTAWOWA W JAŚLANACH regon: 001139792 RSPO: 31056- SAMORZĄDOWE PRZEDSZKOLE W JAŚLANACH regon: 690007074 ---
        • intendent: zsj.intendent@interia.pl
        • Nr rachunku bankowego Rady Rodziców: Bank Spółdzielczy w Mielcu Oddział w Tuszowie Narodowym 28 9183 1031 2003 3000 7663 0001