13 września 2024 r. cała społeczność szkolna we współpracy ze środowiskiem lokalnym, ks. proboszczem i władzami gminy zorganizowała uroczyste obchody pamiętnej bitwy jaślańskiej, która rozegrała się 85 lat temu. Dzień ten był upamiętnieniem ofiary umęczonych i pomordowanych żołnierzy i mieszkańców Jaślan w czasie II wojny światowej, którzy godnie wypełnili swój patriotyczny obowiązek.
13 września 1939 r., żołnierze 5 Pułku Strzelców Podhalańskich zmobilizowanego 30 sierpnia 1939 r. w Nehrybce pod Przemyślem ,wchodzącego w skład 22 Dywizji Piechoty Górskiej - przydzielonej od 2 września 1939 r. do „Armii Kraków” , wsparci przez 22 oddział artylerii lekkiej ,stoczyli bój z oddziałem VIII niemieckiej dywizji piechoty wzmocnionej czołgami.W wyniku walki poległo wielu walczących żołnierzy 5 PSP , wśrórd nich kpr. podch. Bolesław Lichnowski, st. strz. Józef Chornak oraz 7 nieznanych. Ich wspólna mogiła znajduje się na cmentarzu parafialnym w Jaślanach. Tegoroczne obchody rocznicowe miały środowiskowy- wyjatkowy charakter. Wzbogacone zostały uroczystym odsłonięciem obelisku z tablicą upamiętniającą to wydarzenie.
Dla młodego pokolenia to była wyjątkowa lekcja historii i patriotyzmu, a słowa, które można było usłyszeć na temat wojennej przeszłości tej ziemi i bohaterstwa ludzi, którzy jej bronili tylko utwierdziły wszystkich w przekonaniu,że o tych wydarzeniach NIE WOLNO NAM ZAPOMNIEĆ i że winniśmy wdzięczność tym wszystkim, których śmierć, narażanie życia i poniesione trudy spowodowały, że jesteśmy wolni i możemy się cieszyć naszą małą Ojczyzną.
Uczniowie, jak co roku, wierni lokalnej tradycji patriotycznej, akademią uczcili pamięć ludzi walczących w obronie Jaślan z niemieckim agresorem. Montaż słowno – muzyczny przygotowały panie: A. Durda, S. Kania. Dekorację wykonały: p. J. Kopacz, p. M. Kościelna i p. M. Domagała. Dziękujemy p. Krzysztofowi Golbie, który wypożyczył na cele akademii autentyczną broń, czapki żołnierskie, hełmy i plecak – przedmioty pochodzące z wojny obronnej 1939 r.
W programie artystycznym wystąpili następujacy uczniowie: z klasy 8 - Julia Krakowska, Aleksandra Madera, Gabriela Barszcz, Izabela Streb, Zuzanna Gaj, Milena Łącz, Lena Trela i Antoni Rzeźnik, z kl. 7 – Alicja Klich, Jan Białek i Przemysław Wąż, z kl. 6 – Milena Marek, Julia Trela i Julita Magda.
„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”, zatem przekazujmy następnym pokoleniom nazwiska bohaterów – patriotów i pamięć o wydarzeniach z 13 września 1939 r., czemu służyć ma również odsłonięta i poświęcona tablica. Oby bohterska postawa ludzi z czasów wojny była dla młodych motywacją do podejmowania wysiłku na rzecz wspólnego dobra i rozwoju.
„Ojców naszych ziemio święta,
Ziemio wielkich cnót i czynów,
Tyś na wskroś jest przesiąknięta,
Krwią ofiarną twoich synów”