Polska pachnie bzami, czyli o 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
“Poezjo, zbudź ducha narodu,
Wierszem wolności porusz dzwony,
By w zapatrzonych tylko w siebie
Nie wyjałowił nas egoizm
Poezjo, wlej w serca nadzieję,
Biało - czerwoną krew dotleniaj,
Byśmy bogactwem odurzeni
nie utracili pokolenia…”
Nasza szkoła pamięta o rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, z tej okazji 29 kwietnia odbyła się uroczysta akademia. Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski, uczniowie pod kierunkiem p. A. Durdy i S. Kania przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie pt. „Polska pachnie bzami…”. Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie głos zabrał p. dyrektor Z. Krempa, który do zebranej społeczności uczniowskiej skierował słowa przypominające wagę wydarzenia sprzed 231 lat, nawołując do poszanowania Konstytucji - tej historycznej, ale też i współczesnej, jako aktu prawnego jednoczącego Polaków.
Po wystąpieniu dyrektora wybrani uczniowie klas czwartych, piątych, szóstych
i siódmych zaprezentowali krótką lekcję historii i patriotyzmu, która przeniosła wszystkich
w minione wieki. Uczestnicy uroczystości nie zapomnieli o odpowiednim stroju i godnej postawie. Ukazano sceny z obrad „Sejmu Wielkiego”. Chłopcy ubrani w stroje stylizowane odpowiednio do epoki oświecenia odegrali rolę Ignacego Potockiego, Hugo Kołłątaja, marszałka Stanisława Małachowskiego, poety oraz chłopa, dziewczęta natomiast były Poezjami – strażniczkami polskiej tradycji i historii. Przybliżono postanowienia Konstytucji 3 Maja i prawa uzyskane przez wszystkie stany. Młodzież w metaforyczny sposób przedstawiła sytuację końca XVIII wieku, kiedy Polskę rozdzierały konflikty wewnętrzne, wykorzystywane przez zaborców. Dążenie do zmian symbolizowały Poezje - postacie budzące nadzieję, inspirujące reformatorów do działania, nakłaniające do walki. Efektem tychże zabiegów było uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 roku, w czasach wielkiej niepewności, w atmosferze osaczenia przez wrogów zewnętrznych.
Uczniowie zaangażowani w organizację akademii, którym należą się podziękowania, to: Ignacy Potocki – Bartosz Streb;
Hugo Kołłątaj – Michał Kusek;
Poeta – Michał Rzeźnik;
Stanisław Małachowski – Kacper Piechota;
Poezje: Julia Krakowska, Martyna Wąż, Zuzanna Gaj, Emilia Trojnacka, Julia Hyjek;
Chłop – Mateusz Kaliński;
Chłopka – Gabriela Barszcz;Służąca – Jolanta Hasek;
Dziewczyny śpiewające: Alicja Klich, Izabela Streb, Gabriela Barszcz, Lena Marek, Monika Marek, Joanna Głaz, Julia Krakowska.
Uroczystość przybliżyła całej społeczności szkolnej wydarzenia historyczne
i okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji (pierwszej w Europie, a drugiej
na świecie) i stanowiła świadectwo patriotyzmu, wartości, którą warto – szczególnie
w dzisiejszych czasach - pielęgnować.
A.D.