• Nasza szkoła pamięta o rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • Polska pachnie bzami, czyli o 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

            “Poezjo, zbudź ducha narodu,
            Wierszem wolności porusz dzwony,
            By w zapatrzonych tylko w siebie
            Nie wyjałowił nas egoizm

            Poezjo, wlej w serca nadzieję,
            Biało - czerwoną krew dotleniaj,
            Byśmy bogactwem odurzeni
            nie utracili pokolenia…”

                        Nasza szkoła pamięta o rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, z tej okazji 29 kwietnia odbyła się uroczysta akademia. Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski, uczniowie pod kierunkiem p. A. Durdy i S. Kania przygotowali część artystyczną  o patriotycznej i rocznicowej wymowie pt.  „Polska pachnie bzami…”. Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie głos zabrał p. dyrektor Z. Krempa, który do zebranej społeczności uczniowskiej skierował słowa przypominające wagę wydarzenia sprzed 231 lat, nawołując do poszanowania Konstytucji - tej historycznej, ale też i współczesnej, jako aktu prawnego jednoczącego Polaków.
                        Po wystąpieniu dyrektora wybrani uczniowie klas czwartych, piątych, szóstych
            i siódmych zaprezentowali krótką lekcję historii i patriotyzmu, która przeniosła wszystkich
            w minione wieki. Uczestnicy uroczystości nie zapomnieli o odpowiednim stroju i godnej postawie. Ukazano sceny z obrad „Sejmu Wielkiego”. Chłopcy ubrani w stroje stylizowane odpowiednio do epoki oświecenia odegrali rolę Ignacego Potockiego, Hugo Kołłątaja, marszałka Stanisława Małachowskiego, poety oraz chłopa, dziewczęta natomiast były Poezjami – strażniczkami polskiej tradycji i historii. Przybliżono postanowienia Konstytucji 3 Maja i prawa uzyskane przez wszystkie stany. Młodzież w metaforyczny sposób przedstawiła sytuację końca XVIII wieku, kiedy Polskę rozdzierały konflikty wewnętrzne, wykorzystywane przez zaborców. Dążenie do zmian symbolizowały Poezje - postacie budzące nadzieję, inspirujące reformatorów do działania, nakłaniające do walki. Efektem tychże zabiegów było uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 roku, w czasach wielkiej niepewności, w atmosferze osaczenia przez wrogów zewnętrznych.           
                     Uczniowie zaangażowani w organizację akademii, którym należą się podziękowania, to: Ignacy Potocki – Bartosz Streb;
            Hugo Kołłątaj – Michał Kusek;        
            Poeta – Michał Rzeźnik;       
            Stanisław Małachowski – Kacper Piechota; 
            Poezje: Julia Krakowska, Martyna Wąż, Zuzanna Gaj, Emilia Trojnacka, Julia Hyjek;     
            Chłop – Mateusz Kaliński;    
            Chłopka – Gabriela Barszcz;Służąca – Jolanta Hasek;        
            Dziewczyny śpiewające: Alicja Klich, Izabela Streb, Gabriela Barszcz, Lena Marek, Monika Marek, Joanna Głaz, Julia Krakowska.

                        Uroczystość przybliżyła całej społeczności szkolnej wydarzenia historyczne
            i okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji (pierwszej w Europie, a drugiej
            na świecie) i stanowiła świadectwo patriotyzmu, wartości, którą warto – szczególnie
            w dzisiejszych czasach -  pielęgnować.

                                                                                                                                                  A.D.

          • Przedszkolaki na warsztatach "Wybuchowa nauka"

          • 8 kwietnia dzieci z naszego przedszkola udały się na wycieczkę do Pacanowa gdzie  poznały dwa najważniejsze składniki powietrza oraz ich właściwości. Niemniej jednak głównym bohaterem zajęć był ciekły azot – jedna z najbardziej niebezpiecznych substancji na kuli ziemskiej. Ciekawostką jest to, iż temperatura ciekłego azotu wynosi minus 200 stopni Celsjusza. I to właśnie dzięki niemu byliśmy świadkami niecodziennych eksperymentów. Dzieci zobaczyły jak ciekły azot zamroził powietrze w balonach, jak można bananem przybić gwoździa ( bo zamarzł) i piękną różę, która utraciła zapach, jajko usmażone przez azot, a nawet rozpalenie kadzidełka dzięki podmuchowi ciekłego azotu.

            Warsztaty były bardzo ciekawe, nikt się nie nudził tylko czekał na następny ciekawy eksperyment. Odpowiedzieliśmy między innymi na pytania:

            Co się stanie z ręką zanurzoną w cieczy o temperaturze -196 stopni Celsjusza?
            Czy to prawda, że ciekły azot to ten sam azot, którym oddychasz?
            Czy bananem można przybijać gwoździe?
            Czy piękną pachnącą róże można zamienić w szkło?
            Co się stanie z napompowanym balonikiem zanurzonym w ciekłym azocie?
            Czy to prawda, że ciekły azot przechodząc ze stanu ciekłego w gazowy powiększa się 700 razy?

            Najpyszniejszym eksperymentem okazały się lody pomarańczowe, którymi poczęstowane zostały wszystkie dzieci. Do ich wykonania  użyte zostało: śmietanka, mleko, sok pomarańczowy oraz oczywiście ciekły azot.
             

          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” 

          • W dniu 4.04.2022 r. gościliśmy uczestników etapu gminnego 

            Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” 

            Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

          • Drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie woj. podkarpackiego i lubelskiego

          •  Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy (BRAVO) na obszarze województwa lubelskiego oraz podkarpackiego. Stopień alarmowy BRAVO obowiązuje od 28 lutego 2022 r. od godz. 23.59 do 15 marca 2022 r. do godz. 23.59.Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP. W stopniu alarmowym BRAVO należy do nich między innymi: wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym. W zwiazku z powyższym , dyrektor ZS w Jaślanach  zarządza wzmożoną kontrolę osób wchodzących do placówki.  01.03.2022 (-) dyrektor

            Ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i jest związane z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy. Nadal, do 4 marca 2022 r. obowiązuje również trzeci stopień alarmowy CRP, tj. dotyczący cyberprzestrzeni (CHARLIE–CRP). Prezes Rady Ministrów wprowadza stopnie alarmowe na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych. Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. 

            Pozostałe działania mające związek z wprowadzeniem drugiego stopnia alarmu:

            • prowadzenie przez Policję, Straż Graniczną lub Żandarmerię Wojskową wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzkich;
            • prowadzenie wzmożonej kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych;
            • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym członków personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdania o charakterze terrorystycznym;
            • ostrzeżenie personelu o możliwych zagrożeniach;
            • obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych funkcjonariuszy lub żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym;
            • dodatkowe kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych;
            • wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej oraz ważnych obiektów publicznych;
            • wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.

             Drugi stopień alarmowy BRAVO będzie obowiązywał tylko na terenie województwa lubelskiego oraz podkarpackiego. Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń. Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli. Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby dzwoniąc na numer tel. 112.

          • Sukces Przedszkola w Ogólnopolskim Konkursie Pożarniczym

          • 26 lutego w zabytkowym Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu odbyło się uroczyste podsumowanie eliminacji wojewódzkich Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego pt. „Zapobiegajmy pożarom”. Komisja po dokonaniu oceny 453 prac z 15 powiatów województwa podkarpackiego przyznała nagrody i wyróżnienia w kilku grupach wiekowych. W grupie najmłodszej 1 miejsce otrzymała praca Mateusza Rzeźnika z naszego przedszkola pt. „Ratunku! Pomocy!”. Opiekunem była p. Barbara Ruła.           

             

            Pozostałe osiągnięcia naszych uczniów w eliminacjach gminnych konkursu.

            Mateusz Rzeźnik - Przedszkole w Jaślanach -I miejsce (przedszkola)

            Lena Dobosz -Przedszkole w Jaślanach -II miejsce (przedszkola)

            Maria Głaz-Przedszkole w Jaślanach -wyróżnienie (przedszkola)

            Jan Białek- Szkoła Podstawowa w Jaślanach- III miejsce (I-IV)

            Bartosz Streb- Szkoła Podstawowa w Jaślanach -wyróżnienie ( V-VIII)

            Ogólnopolski Strażacki Konkurs Plastyczny ma na celu zainteresowanie dzieci, młodzieży i twórców nieprofesjonalnych ochroną przeciwpożarową, działalnością straży pożarnych, tradycją i życiem strażackich środowisk oraz propagowaniem pozytywnych postaw społecznych, a także rozwój indywidualnych uzdolnień plastycznych.

            Uczestnicy konkursu mogą stosować najróżniejsze techniki przedstawiając własne wyobrażenia udziału straży pożarnych w działalności m.in. kulturalnej, historycznej, wychowawczej, prewencyjnej np. działania związane z przeciwdziałaniem czy zwalczaniem i usuwaniem skutków klęsk żywiołowych i ekologicznych, jak również ratownictwo specjalistyczne, akcje ratowniczo-gaśnicze, ćwiczenia, szkolenia, zawody, koncerty itp. W roku 2021 Związek OSP RP obchodził 100-lecie istnienia i działalności, zachęcamy do przedstawienia organizacji zrzeszającej ochotnicze straże pożarne, w których służbę na wielu polach społecznej aktywności od ponad wieku pełnią strażacy ochotnicy służąc ojczyźnie i drugiemu człowiekowi.

            Konkurs adresowany jest do dzieci, młodzieży oraz twórców amatorów. Prace oceniane są w pięciu grupach wiekowych (przedszkola, kl. I-IV i kl. V-VIII szkół podstawowych, uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz osoby dorosłe).

            Prace oceniane są etapowo począwszy od eliminacji środowiskowych przez gminne, powiatowe, wojewódzkie i finał centralny.

            eliminacje środowiskowe – zakończenie eliminacji do 30 listopada;eliminacje gminne, miejskie, miejsko-gminne – zakończenie eliminacji do 31 grudnia;eliminacje powiatowe – zakończenie eliminacji do 31 stycznia;eliminacje wojewódzkie – zakończenie eliminacji do 28 lutego;

            Finał centralny i ogłoszenie wyników po 31 marca 2022 roku.

          • "Oto narodziła się Miłość"- Jasełka w naszej szkole

          • Uczniowie naszej szkoły przedstawili Misterium Bożego Narodzenia w dniu 13 stycznia 2022 roku. Jezus przychodzi ponownie na świat do ludzi z nowiną ,że miłość zawsze zwycięży. Przychodzi w drugim człowieku. Oczekując na Niego należy popatrzeć wokół siebie ,poszukać Go.Jasełka przedstawiały Boże Narodzenie w dwóch odsłonach czasowych teraźniejszym i przeszłym. Obraz domu dziecka  ,samontego, opuszczonego przez bliskich, gdzie  miłość  wypatrywana jest przez każdego  mieszkańca. Mali aktorzy byli to uczniowie jako aniołowie  Julita Magda , Zuzia Łącz,Julia Trela, Amelia Sołdyga, Milena Marek  , Ania Łącz , panie wychowawczynie domu dziecka Jagoda Głaz i Monika Marek, Rodzice Aleksandra Krakowska, Emilia Dziewit, Zofia Rzeźnik, Hubert Duszkiewicz  ,w rolę  Heroda wcielił się Kacper Piekarski,rola diabła przypadła Weronice Stecyk , w śmierć przybrała się Samanta Kowal,z królewskim pokłonem do Jezusa przyszli Trzej Królowie Marcin Zieliński, Bartek Barszcz oraz Michał Trela.Najbiedniejsi pasterze także oddali hołd Jezusowi Hubert Duszkiewicz,Filip Czerw,Bartek Streb.Oczywiście była także Maryja Gabriela Barszcz i Józef Michał Kusek  . Głosem z niebios Bartek Rzeźnik dzieci Julka Hyjek i najmłodszy nasz aktor Błażej przedszkolak.Występ uświetniły kolędy i znane świąteczne piosenki w wykonaniu aniołów oraz uczniów klasy VII Joanna Głaz, Leny Marek, Joli Hasek przy akompaniamencie Julii Krakowskiej , Moniki Marek i Bartka Kalińskiego. Tradycyjne bożonarodzeniowe przedstawienie wywołało wiele wzruszeń zarówno wśród rodziców jak i uczniów naszej szkoły. Dziekujemy wszystkim rodzicom w przygotowaniu dekoracji oraz rekwizytów potrzebnych w przedstawieniu. Nad przebiegiem  przedstawienia   czuwały  katechetka Małgorzata Duszkieiwcz i Karolina Mitkiewicz nauczyciel j. niemieckiego.

          • Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

          •  

            Babcia Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Ze względu na obowiązujące obostrzenia, nie mogliśmy gościć naszych seniorów, jednak jak zawsze ten dzień był wyjątkowy, przepełniony miłością, radością i wdzięcznością. Doświadczenia minionego roku pozwoliły nam  jeszcze bardziej docenić, jak wielkim skarbem jest babcia i dziadek. Świat się zmienia, ale nie zmienia się jedno - miłość babci i dziadka, za którą dzieci serdecznie chciały podziękować.

            Przedszkolaki wraz z wychowawcami przygotowały laurki i upominki oraz nagrały życzenia. Dzieci pamiętały, by podziękować za opiekę, cierpliwość i czas, jaki poświęcają im ukochana Babcia i Dziadek.

            Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy zdrowia, szczęścia, pomyślności, stu lat życia i radości !

                                   Babciu, Dziadku coś Wam dam

                                        jedno serce tylko mam.

                                    A w tym sercu róży kwiat

                                    Babciu, Dziadku żyj 100 lat!

          • Mikołajkowy wyjazd do kina klasy V, VI, VII i VIII na film „Chłopiec z chmur”

          • By mikołajkowej tradycji zadośćuczynić i przeżyć chwile przyjemności i wytchnienia w tym niezwykłym czasie, klasy: V, VI, VII i VIII wybrały się 10 grudnia do Kina Galaktyka w Mielcu na seans „Chłopiec z chmur”.     
                        Obejrzany film to opowieść o niezwykłej przyjaźni, wielkiej odwadze i przygodzie ze skrzydlatymi przyjaciółmi, która odmieniła życie chłopca zanurzonego w świecie gier video.  Uczniowie nie tylko mieli okazję zabawić się w krytyków filmowych, ale także mogli zakupić smaczne przekąski dla zaspokojenia głodu i poprawiania humoru. O godzinie 13.00 zadowoleni uczestnicy wyjazdu bezpiecznie powrócili do Jaślan. Jak się później okazało na lekcji  języka polskiego, uczniowie  potrafią na podstawie obejrzanego dzieła filmowego wskazać interesujące wnioski interpretacyjne, a to ważna umiejętność analizy sztuki filmowej.

                                                                                                                         A.D.

          • Spotkanie z podróżnikiem.

          • 2 grudnia 2021 r. w naszej szkole powiało ciepłym afrykańskim powietrzem i zapachniało kenijską sawanną, a to wszystko za sprawą spotkania z Podróżnikiemz grupy „Trzask”. Spotkanie obfitowało w piękne zdjęcia, barwne i dowcipne opowieści oraz przedmioty przywiezione z Afryki, jak chociażby oryginalne sandały z …opon J.  Dzieci i młodzież naszej szkoły miała niepowtarzalną okazję, by poznać piękną i dziką przyrodę oraz niezwykłą kulturę Kenii. Wspólnie z Podróżnikiem odwiedziliśmy między innymi Mombasę i Nairobi, zajrzeliśmy do wioski Masajów, oraz do Umoja- zwanej wioską kobiet.  Podczas wirtualnego  safari spotkaliśmy się z Wielką Afrykańską Piątką, czyli z lwem, słoniem, bawołem, nosorożcem i lampartem. Odwiedziliśmy również plantację kawy i sierociniec dla słoniątek. Spotkanie było świetną okazją, by w ciekawy i niecodzienny sposób poszerzyć naszą wiedzę o świecie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne podróże!

            M.S.

          • Jesienna zbiórka darów dla zwierzaków.

          • W listopadzie 2021r. miała miejsce w naszej szkole jesienna zbiórka darów dla bezdomnych zwierząt ze schroniska „Pies i Kot” w Mielcu, prowadzonego przez Stowarzyszenie Oaza dla Zwierząt. Naszą akcję poprzedził krótki apel poświęcony prawom zwierząt, które św. Franciszek z Asyżu - patron zwierząt, ekologów i ekologii- nazywał  „braćmi mniejszymi”. Mimo, że żył przeszło 800 lat temu, wciąż uczy nas rozumienia przyrody i miłości do otaczającego nas świata. To zrozumienie i miłość należy się przede wszystkim zwierzakom skrzywdzonym  i porzuconym przez człowieka, które nie mając domu trafiły do schronisk i przytulisk. Młodzież naszej szkoły dostrzegając potrzeby bezdomnych psówi kotów, z dużym zaangażowaniem włączyła się w  zbiórkę darów.  Do schroniska pojechały:4 koce, 2 zabawki dla psa,  obroża, 2 smycze, 4 miski, karma dla kotów: 6,75 kg suchej, 3 saszetki, 8 małych puszek karmy mokrej (3,3 kg), oraz karma dla psów: 8,7 kg suchej, 1,35 kg mokrej,5 saszetek, 12 dużych puszek (14,8 kg) i 21 małych puszek  (8,7 kg).

            Zwierzakom pomogli:

            Z klasy I: Judyta Dąbrowska, Miłosz Dąbrowski, Maja Duszkiewicz, Lena Kowal, Agatka Łącz, Maja Łącz, Julia Matkowska, Nikola Rzeźnik

            Z klasy II: Karina Barszcz, Gabrysia Domagała, Angelika Hyjek, Oliwia Sęk

            Z klasy III:Dawid Dziewit, Julita Magda, Milena Marek, Emil Uzar, Amelia Sołdyga

            Z klasy IV: Jan Białek , Alicja Klich, Hubert Marek

            Z klasy V:Gabriela Barszcz, Martyna Barszcz, Filip Czerw, Emilka Dulik, Zuzia Gaj, ,Julia Krakowska, Milena Łącz, Gabriela Rudolf, Antoś Rzeźnik, Gabriela Rzeźnik, Izabela Streb

            Z klasy VI: Julia Hyjek, Mateusz Kaliński Michał Kusek , Julia Sołdyga

            Z klasy VII: Jolanta Hasek, Bartłomiej Kaliński, Karol Kapel  Malwina Maziarz, Szymon Strycharz

            Z klasy VIII: Emilia Dziewit, Samanta Kowal,Anna Łącz,  Ola Krakowska,  Monika Marek

            oraz Antoś Czerw.

             

            Wszystkim, którzy okazali serce bezdomnym zwierzakom

            - serdecznie dziękujemy!

            M.S.

          • Mikołaj w przedszkolu

          • Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 3 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również  do naszego przedszkola. Dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do przedszkola zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja – troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał duże paczki, a w nich – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym podopiecznym wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej Jego wizyty.

          • "Przygody z Paragrafem" ciąg dalszy.

          • 25 i 26 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach online zorganizowanych i przeprowadzonych przez  panią Anetę Michalską-Linek - Starszego Specjalistę Wydziału Promocji w Biurze Komunikacji i Promocji w Ministerstwie Sprawiedliwości w ramach programu  „Przygoda z Paragrafem”. Należy zaznaczyć, że już po raz trzeci nasza placówka miała okazję wziąć udział w tego rodzaju przedsięwzięciu.        
                        25.11.2021 r. w tej niecodziennej lekcji A może zostanę dyplomatą? wzięła udział klasa VII i VIII, natomiast 26.11.2021 r. w zajęciach A może zostanę sędzią? uczestniczyli uczniowie klasy VI i VIII. Mieli oni okazję zgłębienia wiedzy na temat zawodu dyplomaty i sędziego, zapoznania się z predyspozycjami, ścieżką edukacyjną, właściwymi obowiązkami i przywilejami tych profesji.
            Nie zabrakło ciekawostek i interesujących zdjęć, a także pytań prowadzącej, skłaniających do myślenia i wyciągania wniosków.
                        Być może owocem tychże lekcji będą przyszłe decyzje uczniów, dotyczące wyboru zawodu i drogi życiowej? 

            A.D.

             

          • Święto Niepodległości w Przedszkolu

          • Postanowili walczyć! Walczyli bardzo długo...
            Aż w końcu 11 listopada 1918 roku odzyskali niepodległość !!!

            Dlatego właśnie dzisiaj wspólnie świętujemy. My też kochamy Polskę.
            Aby uczcić ten wyjątkowy dzień, przedszkolaki wzięły udział w akcji "Szkoła do Hymnu" i o godz. 11:11 wszystkie dzieci i nauczyciele odśpiewali wspólnie Hymn Narodowy.

          • Święto Niepodległości 2021

          • „W obronie polskości”

                        10 listopada nasza szkoła uczciła 103 rocznicę odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI. O godzinie 11.11 w obecności Pocztu Sztandarowego zostały odśpiewane wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, po czym dyrektor szkoły – Zygmunt Krempa w swoim wystąpieniu nawiązał do czasów zaborów, powstań narodowych działalności wybitnych Polaków patriotów, którym los OJCZYZNY nie był obojętny. Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny „W obronie polskości”, który szczególnie dedykowany był dzieciom z Wrześni, bowiem to one w 1901 roku podjęły w szkołach bierny protest przeciw germanizacji. Musimy pamiętać, że polityka Prus w tamtym czasie zmierzała do unicestwienia wszelkich przejawów polskości. Konsekwentnie realizowana, miała stopniowo zgermanizować ludność polską. Prusacy nie docenili jednak ducha naszego narodu. Kolejne pokolenia Polaków nie pozwoliły obumrzeć korzeniom, z których nieustannie wyrastały nowe pędy polskości, zdolne do walki o ojczyznę. Wielką wartością jest zatem dla nas - Polaków WOLNOŚĆ, o którą walczyły całe pokolenia. Pamiętajmy, że wartość tę należy pielęgnować i doceniać, a wszelkie nasze poczynania kierować na rzecz drugiego człowieka - czyli miłości. Na widowisko patriotyczne złożyły się głównie scenki i piosenki dopełnione historycznym komentarzem narratorów.    
            Pierwsza scenka ukazywała przeciętną trzypokoleniową polską rodzinę i dzieci, które w trakcie patriotycznej rozmowy informują rodziców o tym, że będą protestowały w szkole przeciwko zaborcy, niepozwalającemu nawet modlić się w języku ojczystym.

            W postać ojca wcielił się Bartosz Rzeźnik, mamę zagrała Jagoda Głaz, babcię – Aleksandra Krakowska, Bronkę – Weronika Stecyk, Jaśka – Filip Czerw, Stasia – Szymon Dulik z kl. VI.

            Scena druga rozgrywała się w szkole, w klasie i przedstawiała protest uczniów polskich.

            DZIECI były nieugięte, stawiały bierny opór, tak naprawdę pokazując, na czym polega patriotyzm.  Cytaty z twórczości Marii Konopnickiej i Henryka Sienkiewicza podkreśliły skalę protestu. W tej odsłonie znakomicie rolę nauczycielki odegrała Emilia Dziewit, a uczniów zagrali: Romka - Szymon Dulik z kl. V, Teklę – Julia Krakowska. Ponadto Marią Konopnicką była Joanna Głaz, Bolesławem Prusem – Marcin Zieliński, Henrykiem Sienkiewiczem – Kacper Piechota, żołnierzami pruskimi: Karol Ćwięka i Kacper Piekarski. Funkcję narratorek pełniły: Lena Trela i Monika Marek.

                        Przedstawienie zostało wzbogacone pięknymi piosenkami nawiązującymi do strajku we Wrześni i czasów zaborów. Oto wykonawcy utworów:
            -  „Mówię o Tobie z dumą” – Lena Marek kl. VII;
            -  „Kocham Cię, Polsko” – Milena Marek kl. III;
            -  „Taki kraj” i „Nie chodź kochany na wojnę” – Joanna Głaz  kl. VII;
            -  „Biały Orzeł w koronie” – Gabriela Barszcz kl. V;
            -  „Dzieci z Wrześni” – Alicja Klich kl. IV i Joanna Klich kl. VI;
            -  „Powrócisz tu: - Monika Marek kl. VIII;
            -  „Jestem Polakiem” – Izabela Streb i Adam Sączawa kl. V;
            -  „Rota” – wykonanie chóralne:
            gra na instrumentach: Bartłomiej Kaliński, Emilia Dulik, Gabryjela Rzeźnik, Stanisław Rzeźnik, Karol Kapel;
            śpiew: Jolanta Hasek, Joanna Głaz, Lena Marek, Joanna Klich, Julia Hyjek, Julia Sołdyga, Kacper Piechota, Patryk Barszcz, Szymon Strycharz, Szymon Dulik z kl. VI, Mateusz Kaliński, Gabriela Barszcz.
             Wystąpili również harcerze - Michał Rzeźnik i Michał Kusek z klasy VI.

                                                                                                                                                                          A.D.

          • Pasowanie na Ucznia

          • Dnia 28 października 2021 r. w naszej szkole odbyło się pasowanie uczniów klasy pierwszej. Uroczystości towarzyszyła cała społeczność uczniowska szkoły . Zgromadzenie miało miejsce w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Jaślanach. Przybyłych rodziców oraz samych uczniów wyczekujących tej podniosłej chwili, powitała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Jagoda Głaz, kierując kilka ciepłych słów  do pierwszaków, wprowadzonych na miejsce ceremonii  przez przez uczniów klasy trzeciej. Krótkim słowem wstępnym zwrócił się również  do zgromadzonych  dyrektor szkoły Zygmunt Krempa, po czym odbyła się  ceremonia  ślubowania. Na wstępie  odśpiewano uroczyście  hymn szkoły.

            Serce dzieci zabiło szybciej, a w oczach malowało się szczęście oraz niepowstrzymane wzruszenie. Podobne uczucia towarzyszyły również i rodzicom Pierwszoklasistów z dumą wpatrzonych  w oblicza swych pociech. Uczniowie  ustawili się ku sztandarowi w dwóch szeregach. W niezwykle podniosłej atmosferze wystawili swe prawe dłonie, na znak szczerości swych słów i ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Pan dyrektor dokonał obrzędu pasowania, nakładając symbolicznym gestem ołówek na ramię  każdego ucznia.  Ksiądz proboszcz Stanisław Rząd pobłogosławił wszystkich zgromadzonych oraz poświęcił przybory szkolne uczniów klasy pierwszej. Po tych doniosłych wydarzeniach głos należał już wyłącznie do Pierwszaków, którzy  pięknym występem dali świadectwo swej dojrzałości ku edukacji szkolnej. Nie zabrakło artystycznie zarecytowanych wierszy oraz barwnych dźwięków wesołych melodii piosenek i tańca. Uczniowie chwalili się swą wiedzą na tematy  dotyczące zasad kultury oraz podstaw geografii naszej Ojczyzny i patriotyzmu. Na zakończenie tej uroczystości wychowawczyni  klasy I J. Kopacz życzyła uczniom sukcesów w nauce. W deszczu konfetti rodzice przeszli ze swoimi pociechami do sali, gdzie przygotowali poczęstunek dla swoich dzieci i małe niespodzianki.

            J.K.

          • XI edycja Powiatowego Konkursu Poezji i Piosenki „BARWY MOJEJ OJCZYZNY”

          • 27 października 2021 r. uczennice naszej szkoły wzięły udział w XI edycji Powiatowego Konkursu Poezji i Piosenki „Barwy Mojej Ojczyzny”. Organizatorem przedsięwzięcia było Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół 1893” w Mielcu przy współudziale Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK W Mielcu. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Weronika Stecyk z kl. 8, Monika Marek z kl. 8 i Joanna Głaz z kl. 7. Głównym założeniem konkursu jest popularyzowanie wierszy i piosenek opiewających piękno ziemi ojczystej. Uczennice znakomicie wywiązały się z zadania, godnie reprezentując naszą szkołę i zdobywając wyróżnienia. Serdecznie im gratulujemy, życząc dalszych sukcesów i zadowolenia z podejmowanego trudu.        
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    A.D.

          • Z wizytą w Ćmielowie i neolitycznej osadzie Krzemionki

          • 25 października klasy I-IV udały się na wycieczkę do Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie, by odkryć tajniki ręcznej produkcji porcelany. Zwiedzanie rozpoczęło się od przybliżenia historii powstania tego niezwykłego miejsca. W kolejnym etapie dzieci miały okazję wejścia do starego, oryginalnego pieca do wypału porcelany. We wnętrzu nieczynnego już pieca pani przewodnik opowiadała o tym, jak kiedyś wypalano w nim porcelanę oraz zaprezentowała filmik wprowadzający w tajniki jej produkcji. Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach, gdzie „na żywo” pani przewodnik zaprezentowałaprzy kolejnych stanowiskach wszystkie etapy produkcji porcelany na przykładzie porcelanowej figurki kotka. Prezentowane były poszczególne etapy: odlewanie, wypalanie na biskwit, szkliwienie, ręczne malowanie farbami ceramicznymi oraz złotem, zdobienie w formie kalkomanii, czy też znakowanie.Na koniec tej części zwiedzania odbyła się prezentacja różowej porcelany odtworzonej wg przedwojennej receptury Bronisława Kryńskiego, prezentacja szmaragdowej porcelany wg Adama Spały oraz zwiedzanie Wystawy Starej Porcelany. Każdy uczestnik wycieczki wziął także udział w Warsztatach Ceramicznych, podczas którychwykonał różę z plastycznej masy porcelanowej, którą w stanie surowym zabrał do domu. Instruktor udzielił informacji na temat samodzielnego utrwalenia oraz zdobienia kwiatka w domu. Dzieci zawitały również do sklepu, gdzie można było kupić na pamiątkę jeden z misternych wyrobów z ćmielowskiej fabryki oczywiście z certyfikatem pochodzenia.

            Następnie pełni wrażeń zawitaliśmy do Krzemionek, stanowiących unikatowy kompleks, obrazujący wiedzę i możliwości techniczne ludzi żyjących w epoce kamienia.Zwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki: wystawy, rekonstrukcje pradziejowej osady i podziemnej trasy turystycznej prezentującej prehistoryczne kopalnie krzemienia pasiastego.Trasa turystyczna w Krzemionkach, którą wędrowaliśmy pod czujnym okiem przewodnika liczy ok. 1,5 km długości i prezentuje oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5000 lat. Najciekawszą częścią trasy był jej fragment poprowadzony pod ziemią.Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

            Wycieczka do Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie  przybliżyła uczniom technologię produkcji porcelany znanej na całym świecie, a wizyta w rezerwacie archeologicznym w Krzemionkach umożliwiła zapoznanie z dawną kulturą i historią prehistorycznych cywilizacji.

            E.I.

             

    • Kontakt

      • Zespół Szkół w Jaślanach
      • 17 581 76 24
      • Jaślany 432 39-332 Tuszów Narodowy NIP: 817-18-87-333 regon: 831226070 PKD 85.60.Z ------------------------------------------------ Poland
      • godziny pracy sekretariatu od 7:30 do 13:30 , od pon.- do piątku
      • Dane do wystawienia faktury: Nabywca: Gmina Tuszów Narodowy 39-332 Tuszów Narodowy 225 NIP 817-198-47-40 Odbiorca: Zespół Szkół w Jaślanach Jaślany 432 39-332 Tuszów Narodowy
      • RSPO: 20127 - ZESPÓŁ SZKÓŁ W JAŚLANACH, regon: 831226070 --- RSPO: 22964 - SZKOŁA PODSTAWOWA W JAŚLANACH regon: 001139792 RSPO: 31056- SAMORZĄDOWE PRZEDSZKOLE W JAŚLANACH regon: 690007074 ---
      • intendent: zsj.intendent@interia.pl
      • Nr rachunku bankowego Rady Rodziców: Bank Spółdzielczy w Mielcu Oddział w Tuszowie Narodowym 28 9183 1031 2003 3000 7663 0001