• Dbam o bezpieczeństwo swoje i innych

• Dnia 17.10 w naszej szkole odbyło się szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które przeprowadził pan Marek Czerw. Jego celem było kształcenie u dzieci bezpiecznych zachowań, nabycie umiejętności prawidłowego zachowania w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz nabycie rzeczywistych, praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w realnych wydarzeniach. Uczniowie klas I-III oraz klasy V zapoznali się z łańcuchem przeżycia, obejmującym cztery elementy:

1. Wczesne rozpoznanie i wezwanie pomocy.
            2. Wczesne rozpoczęcie resuscytacji.
            3. Wczesną defibrylację.
            4. Opiekę poresuscytacyjną.

Dzieci mogły także przekonać się, jak działają automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED), które są tak skonstruowane, że za pomocą komend głosowych prowadzą niedoświadczonego ratownika przez proces defibrylacji. Obecnie jest ich coraz więcej, pojawiają się w miejscach, gdzie przebywa wielu ludzi (hipermarkety, lotniska). Uczniowie poznali także wyposażenie apteczki pierwszej pomocy, dowiedzieli się, dlaczego „folia życia” zajmuje w niej szczególne miejsce. Ta cienka płachta o dwóch stronach – złotej i srebrnej w ekstremalnych sytuacjach może komuś uratować życie. Wszyscy uczniowie aktywnie wzięli udział w praktycznej części szkolenia, ćwicząc resustytację na fantomach. Nauczyli się również, w jaki sposób ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.

We wrześniu wychowawczynie klas I-III przeprowadziły z uczniami zajęcia edukacyjne, podczas których omówiły także zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Przypomniały również, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Wszystko to w trosce o zdrowie i życie swych wychowanków.

Pamiętajmy, że żadne nowoczesne technologie oraz wiedza i umiejętności lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek nie pomogą, jeżeli nie rozpoczniemy i nie uruchomimy łańcucha przeżycia. Dzięki nauce podstawowych czynności ratunkowych jesteśmy w stanie zwiększyć szanse na uratowanie zdrowia, a nawet życia poszkodowanego.

Serdecznie dziękujemy panu Markowi Czerwiowi – Naczelnikowi OSP w Jaślanach za niezwykle pouczającą i inspirującą lekcję, która przypomniała nam, że nie ma nic cenniejszego, jak umiejętność ratowania życia drugiego człowieka w sytuacji jego zagrożenia.

• Światowy Dzień Zwierząt

• 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Jest wiele sposobów na to, co można zrobić, aby mądrze i pożytecznie uczcić ten wyjątkowy dzień. A może wystarczy, że poświęcisz swojemu zwierzakowi więcej czasu niż zwykle? Z okazji tego święta w naszej szkole z inicjatywy pań: Marii Smykli i Jadwigi Kopacz powstała galeria zdjęć pt. „Mój Przyjaciel Zwierzak”. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się do akcji, przynosząc zdjęcia swych pupili, wśród których były psy, koty, żółwie, rybki, a także pająki, patyczaki.

Pamiętajmy, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa!

• Światowy Dzień Drzewa

• 10 października świętujemy w całej Polsce Dzień Drzewa. Ta inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat tego, jak istotną rolę pełnią drzewa dla funkcjonowania naszej planety i nas samych. W ramach tego dnia uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych na temat znaczenia drzew w przyrodzie. Korzystając z pięknej jesiennej pogody pod opieką swych pań wychowawczyń udali się do pobliskiego lasu, by oglądnąć drzewa, dotknąć liści i gałązek. Spacerując leśną drogą dzieci zbierały jesienne skarby, które zaniosły do swoich kącików przyrody. Następnie wykonały prace plastyczne, na których przedstawiły liście i owoce drzew rosnących w Polsce. Uczniowie klasy I pod opieką wychowawczyni, p. Jadwigi Kopacz i p. Magdaleny Domagały przedstawiły na swoim plakacie okazały klon z pięknymi, głęboko nasyconymi jesiennymi barwami liśćmi. Dziewczynki i chłopcy z klasy II wraz z wychowawczynią, p. Ewą Indyk zaprezentowali na swoim plakacie okazałego o masywnym, szerokim pniu kasztanowca. Dzieci z klasy III pod opieką wychowawczyni, p. Marii Dedo i p. Justyny Obary wykonały plakat, na którym widniał dąb szypułkowaty. Podczas wykonywania plakatów dzieci uświadomiły sobie, że drzewa, jak i całe lasy są niezbędne do trwania życia na Ziemi - kształtują klimat, produkują tlen, dostarczają cennego surowca.

Drzewa odgrywają ogromną rolę w naszym życiu. Nauczmy się doceniać ten skarb!

• Jaślany 432
          39-332 Tuszów Narodowy

NIP: 817-18-87-333
          regon: 831226070