• ŚLUBUJEMY !

          • Dnia 26.10.23 r. w naszej szkole miała miejsce niezwykle ważna dla życia szkoły uroczystość – ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Po powitaniu wszystkich przybyłych gości oraz odśpiewaniu hymnu szkoły, w obecności dyrektora szkoły, księdza proboszcza, nauczycieli, rodziców, koleżanek i kolegów, 12 uczniów w granatowych biretach na głowach w podniosłej atmosferze przed pocztem sztandarowymzłożyło ślubowanie, a dyrektor szkoły, p. Zygmunt Krempa dokonał symbolicznego pasowania na ucznia, wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia…”. Następnie ksiądzproboszcz Stanisław Rząd pobłogosławił dzieci i poświęcił ich przybory szkolne. Potem pierwszoklasiści udali się w podróż do czterech krain, z której zobowiązane były coś przynieść dwóm wróżkom, w których role wcieliły się uczennice klasy IV: Karina Barszcz i Angelika Hyjek. Zdobywając: klucz wiolinowy za piękny śpiew, pszczółkę – symbol pracowitości, serce – symbol miłości do Ojczyzny oraz sowę – symbol mądrości, udowodniły, że zasługują na przyjęcie do szkolnej braci uczniowskiej. Podczas występu dzieci ujawniły swoje prawdziwe talenty: wokalne, recytatorskie i taneczne, za co nagrodzone zostały gromkimi brawami. Na zakończenie pan dyrektor wręczył dzieciom pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Po burzy oklasków oraz pamiątkowych zdjęciach pierwszoklasiści wraz z wychowawczynią, p. Ewą Indyk udali się do swojej klasy, gdzie czekały na nich słodkości oraz kolorowe kuferki w kształcie kredek ufundowane przez rodziców.

            Ten wyjątkowy dzień z pewnością na długo pozostanie we wspomnieniach pierwszoklasistów.

            Wszystkim pierwszakom życzymy cudownej i owocnej nauki.

            Uśmiechu, radości na co dzień.

            Wielu kolegów i koleżanek.

            E.I.

          • Z wizytą w Łodzi, czyli o wycieczce klasy VI, VII, i VIII

          • 20 października 2023 r. klasa VI, VII i VIII pod opieka pań: Renaty Madery, Agaty Durdy i Wioletty Zając udały się na wycieczkę do Łodzi,  by poznać historię tego miasta i odwiedzić Orientarium Zoo i Muzeum Światła.Uczestnicy wyprawy swój pobyt w Łodzi rozpoczęli od ogrodu zoologicznego, w którym mieszka ponad dwa tysiące zwierząt, będących przedstawicielami 130 gatunków. Główną atrakcją była wizyta w Orientarium – najnowocześniejszym w Europie kompleksie prezentującym faunę i florę Azji południowo-wschodniej oraz różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym. W trakcie przejścia przez 23-metrowy tunel uczniowie czuli się, jak gdyby dosłownie przechodzili przez środek oceanu.Następnie wycieczkowicze zjedli obiad, po którym z panią przewodnik Katarzyną udali się przed budynek znanej w Polsce Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, a potem Muzeum Kinematografii, gdzie usłyszeli o znanych aktorach i filmach, czyli o historii kina polskiego - docenianego i nagradzanego w Europie i na świecie. Tu mogli zobaczyć prawdziwe rekwizyty wykorzystane w filmie „Kingsajz” z 1987 z obsadą znanych artystów: Juliusza Machulskiego, Katarzyny Figury, Jerzego Stuhra czy Jacka Chmielnika. Następnie wszyscy podążyli na Księży Młyn, gdzie poznali takie miejsca, jak: Park Źródliska, tajemnicze fabryki, famuły i konsumy. Później przyszedł czas na spacer ulicą Piotrkowską, wzdłuż której znajdują się piękne kamienice i pałace należące m.in. do fabrykantów Karola Scheiblera i Juliusza Heinzla. Na ścianach budowli można było podziwiać liczne murale wykonane nie tylko przez polskich artystów, ale także zagranicznych. Kolejnym punktem programu było Muzeum Światła, czyli interaktywna przestrzeń pełna świetlnych atrakcji - świetna propozycja dla każdego, kto lubi nowinki techniczne i eksperymenty. Podczas wizyty w muzeum można było bawić się światłem i tworzyć wyjątkowe zdjęcia.Wycieczkę podróżnicy z Jaślan zakończyli w Manufakturze, w strefie gastronomicznej, gdzie trafili, by posilić się przed drogą powrotną, w czasie której zdecydowanie dopisywał im dobry humor. Zmęczeni i pełni emocji dotarli do szkoły o godzinie 22.30.

            A.D.

          • Poznajemy zakątki Podkarpacia.

          • Uczniowie naszej szkoły z klas IV-V wybrali się odwiedzić zabytki naszego województwa. Pierwszym punktem naszej wędrówki był Skansen Archeologiczny Karpacka Troja położona koło Trzcinicy. Nasi młodzi wędrowcy zwiedzali wspaniałą ekspozycję przedstawiającą historię wędrówek człowieka przez wieki na naszych terenach. Uczniowie oczami wyobraźni mogli przenieść się w czasy epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Następnie odwiedziliśmy sektor hodowlany ze zwierzętami ras hodowanych w Trzcinicy przed wiekami. Później przeszliśmy przez rekonstrukcje budowli domów mieszkalnych i murów obronnych  grodu. Zwiedzanie zakończyliśmy wyjściem na platformę widokową i projekcją filmu edukacyjnego. Pożegnaliśmy z żalem malownicze okolice skansenu i udaliśmy się w kierunku Pilzna. Tutaj zawitaliśmy do świata lalek - Muzeum lalek. Nasi turyści poprowadzeni przez panie przewodniczki poznali historię lalek , ich powstania ,strojów i pięknych fryzur. Uczniowie zwiedzali pokoje , w których znajdowały się postacie lalek pochodzących z różnych stron świata. Pracownie wytwarzają w głównej mierze lalki na potrzeby muzealne i edukacyjne. Na zakończenie zwiedzania uczniowie brali udział w warsztatach wykonując swoje własne laleczki. W drodze powrotnej odwiedziliśmy restaurację McDonald s w Dębicy. Wszyscy wrócili zadowoleni ,pełni wrażeń .Opiekę nad bezpieczeństwem uczniów sprawowały wychowawczynie Małgorzata Duszkiewicz i Maria Smykla.

            M.D.

          • W 10. rocznicę nadania szkole imienia i w 39. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, czyli obchody Święta Patrona Szkoły

          • Święto Patrona jest dla całej społeczności szkolnej doskonałą okazją przypomnienia wspaniałej osobowości człowieka, który w trudnych czasach pozostał wierny takim wartościom, jak: Bóg, Honor, Ojczyzna. W dniu 19.10.2023 r. uroczystość rozpoczęła się Mszą św.  w  Kościele   p.w. Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w Jaślanach, gdzie zgromadzili się: uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi szkoły, rodzice i zaproszeni goście, a także Poczty Sztandarowe ze wszystkich szkół z terenu gminy. Mszy świętej przewodniczył  ksiądz proboszcz - Stanisław Rząd, który w wygłoszonej homilii nawiązał do niezłomnej postawy księdza Jerzego i do czasów, w których mu przyszło żyć. Po nabożeństwie nastąpił uroczysty przemarsz do szkoły, gdzie po przybyciu zebrani na hali sportowej uczestnicy uroczystości zostali przywitani przez dyrektora szkoły – p. Zygmunta Krempę.W szacownym gronie znaleźli się: Wójt Gminy Tuszów Narodowy – p. Andrzej Głaz, ks. proboszcz Stanisław Rząd, Radny Gminy - Andrzej Rup, Gminny Komendant OSP – Marek Czerw, Przewodniczący Rady Rodziców – Michał Trela, dyrektorzy szkół, a także emerytowani nauczyciele, wśród których była wieloletnia pani dyrektor szkoły w Jaślanach – Maria Węgrzyn. Gospodarz placówki przypomniał historię wyboru patrona szkoły, podziękował władzom gminnym i mieszkańcom Jaślan za wielki trud, jaki podjęli wówczas w tym kierunku. Następnie głos zabrał p. A. Głaz, który zwrócił uwagę na wychowanie i tradycje rodzinne ks. Jerzego, a także na jego niezwykłą odwagę i determinację w podejmowaniu wszelkich działań w tych jakże trudnych czasach. Później nastąpiła część artystyczna w wykonaniu uczniów  szkoły podstawowej. Podniosły charakter akademii dostarczył wielu wrażeń, a przede wszystkim przybliżył zebranym sylwetkę  Patrona. Zaprezentowany montaż słowno - muzyczny został nagrodzony gromkimi brawami publiczności. Nad organizacją programu czuwała p. Małgorzata Duszkiewicz, zaś za oprawę muzyczną odpowiedzialna była p. Sylwia Kania, pełniąca również rolę dyrygentki chóru szkolnego, którego występ wzbudził aplauz publiczności. W dalszej części zostały ogłoszone wyniki kolejnej już  edycji konkursu wiedzy o bł. ks. Jerzym Popiełuszce. Przedsięwzięcie to jest organizowane pod honorowym patronatem Wójta Gminy.Na zakończenie  dyrektor podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do przygotowania uroczystości oraz gościom za udział i wspólne przeżywanie święta.

                                                                                                                                                                                                                                A. D.

          • „Innowacyjna Historia - nowe technologie w służbie edukacji ”

          • 12 października uczniowie klasy 7 i 8 wzięli udział w interesującym przedsięwzięciu Ministerstwa Edukacji i Nauki, jakim jest edukacyjny projekt VR (wirtualnej rzeczywistości) „Innowacyjna Historia - nowoczesne technologie w służbie edukacji”, przygotowany przez Fundację Arte et Marte.W tym celu młodzież udała się pod opieką dyrektora szkoły Zygmunta Krempy i p. Agaty Durdy do Zespołu Szkół w Maliniu. Pokaz składał się z projekcji dwóch filmów historycznych: „Wiktoria 1920” (wojna polsko - bolszewicka) oraz „Kartka z Powstania” (Powstanie Warszawskie). Interaktywne seanse przeniosły młodych widzów w sam środek Powstania Warszawskiego oraz wojny polsko-bolszewickiej w technologii wirtualnej rzeczywistości. Projekcja została poprzedzona krótkim wstępem wprowadzającym młodzież w tematykę związaną z materiałem filmowym. Dzięki obrazom, wirtualnej przestrzeni historycznej, odpowiedniemu nagłośnieniu i obrotowym fotelom uczniowie mogli poczuć się uczestnikami prezentowanych wydarzeń i z empatią wejść w rolę polskiego żołnierza i powstańca.  Po pokazie był czas na krótką rozmowę, podzielenie się wrażeniami i opiniami na temat przeżytego doświadczenia, które dostarczyło wielu pozytywnych emocji. Była to kolejna niecodzienna lekcja historii w tym roku szkolnym.

            A.D

          • Światowy Dzień Zwierząt

          • 4 października przypada Światowy Dzień Zwierząt. I choć te przez wielu z nas traktowane są jak członkowie rodziny, to wciąż nie brakuje porzucanych i bezdomnych psów i kotów, które latami czekają na nowych właścicieli w schroniskach. Na szczęście coraz więcej osób decyduje się na adopcję zwierząt. Przywiązane do drzewa, wyrzucone do śmieci, pozostawione na drodze, podrzucone przed bramę schroniska. Z takimi przypadkami codziennie mierzy się Pani Ewa Łączak wolontariuszka współpracująca ze schroniskiem w Wadowicach ,,Czekadełko” oraz m.in. ze schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Tarnobrzegu.  Pani Ewa Łączak odwiedziła dziś naszą szkołę ze swoim podopiecznym pieskiem o wdzięcznym imieniu Bidon, aby uwrażliwić całą społeczność szkolną na potrzeby bezdomnych zwierząt. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas IV – VIII (I grupa) oraz uczniowie klas I – III wraz z przedszkolakami (II grupa), którzy powitali Panią i ,,Bidona” piosenką ,,Idzie kot”. Pani  wolontariuszka mówiła, że wszystkie zwierzęta trafiły do schroniska z jakiegoś tragicznego dla nich powodu, bo sposobów na porzucenie może być wiele, ale za każdym razem kończy się to wielką traumą zwierząt, które tęsknią i często latami czekają na powrót swojego ukochanego właściciela. Pani Ewa Łączak opowiadała także o szukaniu domów dla podopiecznych ze schronisk, o tym, że można je wyprowadzać na spacery. Dziękowała za zebraną w ubiegłym roku karmę dla kotów, psów i inne dary, tj. koce, kołdry, miski, smycze, żwirki itp., które trafiły do schronisk.  Prosiła również, aby i w tym roku wesprzeć podobnymi darami. Słowa pani wolontariuszki poruszyły dziecięce i uczniowskie serca, co obfitowało wieloma pytaniami.
            Na szczęście są też dobre przykłady, które pokazują, że ludzi, którzy chcą ofiarować serce czworonożnym przyjaciołom nie brakuje i w związku z tym w  naszej szkole zgodnie już z tradycją od 1X – 30X została ogłoszona zbiórka darów dla bezdomnych zwierząt pod hasłem ,,Paka dla zwierzaka”. Zbieramy karmę dla psów i kotów oraz inne potrzebne rzeczy, tj. stare koce, ręczniki i prześcieradła, smakołyki, gryzaki, zabawki gumowe, smycze, obroże, miski, legowiska. Spotkanie z panią wolontariuszką Ewą Łączak oraz akcja  zbiórki darów dla zwierząt zorganizowały panie Maria Smykla i Jadwiga Kopacz.

             

                                                                                                                                                      J.K.

          • Uczniowie VII i VIII klasy uczestnikami Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej w Jasionce

          • 5 października 2023 r.  siódmo- i ósmoklasiści pod opieką p. Agaty Durdy i p. Renaty Madery wyruszyli do Areny Centrum Wystawienniczo – Kongresowego Województwa Podkarpackiego w Jasionce, aby przeżyć edukacyjną podróż historyczną  i aktywnie uczestniczyć w wielkim wydarzeniu organizowanym przez IPN Rzeszów – w Podkarpackim  Kongresie  Pamięci Narodowej.  Ta młodzieżowa grupa wzięła udział w debacie panelowej „Miłość bliźniego w nieludzkich czasach”, której tematem była pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w czasie okupacji niemieckiej, na przykładzie m.in. rodziny Ulmów. Ponadto uczniowie uczestniczyli w różnych warsztatach i zajęciach w strefie edukacyjnej, dedykowanej właśnie młodzieży. Każdy miał możliwość aktywnego poznawania historii Polski XX w. poprzez filmy edukacyjne, wystawy, gry, quizy, układanie puzzli, krzyżówki i rebusy. Niektórzy angażowali się w strefie komiksów, oczywiście z barwną historią Polski w tle. Chętni uczniowie obejrzeli Teatrzyk Misia Wojtka i wysłuchali niesamowitej opowieści o żołnierzu armii gen. Władysława Andersa. Można było otrzymać pamiątkowe magnesy, przypinki czy broszurki o tematyce patriotycznej. Wycieczka okazała się interesującą i niecodzienną lekcją, która w nowoczesny sposób prezentuje wydarzenia historyczne. Okazuje się, że ważnym aspektem wychowawczym tego wyjazdu była również szeroko pojęta integracja, bowiem nasi uczniowie nawiązali kontakty z młodzieżą z innych szkół naszego województwa. Jaślańska szkoła przywiązuje wielką wagę do wychowania w duchu patriotycznym i dba o to, by historia przodków została w pamięci młodego pokolenia, dlatego chętnie skorzystała z możliwości udziału w tym wydarzeniu.

            A.D.

          • Spotkanie z MUZĄ TEATRU i mistrzowskim utworem Aleksandra Fredry

          • 28  września grupa 38 uczniów z klas 6 – 8 wraz z opiekunami: Agatą Durdą i Renatą Maderą pojechała do Domu Kultury w Mielcu na spektakl najbardziej znanej sztuki Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Było to przedstawienie przygotowane przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Sztukę wyreżyserował Michał Hachlowski, obsadę aktorską stanowili: Aleksandra Zegar,  Sylwia Pasiecznik,  Karol Basiak, Wojciech Kowalski, Szymon Wiraszka. Widowisko oglądało się z dużym zainteresowaniem, a to zasługa nie tylko dobrej gry aktorów, ale mistrzowskiej komedii bawiącej kolejne pokolenia galerią barwnych postaci. Aktorzy niewątpliwie zasłużyli na  brawa, bowiem mistrzowsko zaprezentowali komizm języka, postaci i sytuacji. W sztukę wplecione zostały piosenki, które w przewrotny sposób komentowały fredrowską fabułę. Nowa adaptacja Narodowego Teatru Edukacji, w klasycznym wydaniu, odświeża aktualność tekstu i pozwala odkryć jego rubaszny wydźwięk, co - mamy nadzieję - zostało zauważone przez uczniów.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        A. D.

      • Kontakt

        • Zespół Szkół w Jaślanach
        • 17 581 76 24
        • Jaślany 432 39-332 Tuszów Narodowy NIP: 817-18-87-333 regon: 831226070 PKD 85.60.Z ------------------------------------------------ Poland
        • godziny pracy sekretariatu od 7:30 do 13:30 , od pon.- do piątku
        • Dane do wystawienia faktury: Nabywca: Gmina Tuszów Narodowy 39-332 Tuszów Narodowy 225 NIP 817-198-47-40 Odbiorca: Zespół Szkół w Jaślanach Jaślany 432 39-332 Tuszów Narodowy
        • RSPO: 20127 - ZESPÓŁ SZKÓŁ W JAŚLANACH, regon: 831226070 --- RSPO: 22964 - SZKOŁA PODSTAWOWA W JAŚLANACH regon: 001139792 RSPO: 31056- SAMORZĄDOWE PRZEDSZKOLE W JAŚLANACH regon: 690007074 ---
        • intendent: zsj.intendent@interia.pl
        • Nr rachunku bankowego Rady Rodziców: Bank Spółdzielczy w Mielcu Oddział w Tuszowie Narodowym 28 9183 1031 2003 3000 7663 0001