• W ciemności jasne dni…, czyli o obchodach 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

• 27 kwietnia 2023 r. cała społeczność szkolna akademią patriotyczną uczciła 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski, uczniowie klas III – VIII pod opieką p. Agaty Durdy, p. Ewy Indyk i p. Sylwii Kani przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Dekorację przygotowały panie: Maria Dedo i Renata Madera.Uroczystość zainicjowało wprowadzenie pocztu sztandarowego i odśpiewanie hymnu państwowego. Część artystyczna wystawiona przez uczniów miała na celu ukazanie historii   i okoliczności uchwalenia  pierwszej polskiej Konstytucji z 1791 roku. Zgromadzona na akademii publiczność miała okazję uczestniczyć w lekcji historii przeplatanej tematycznymi scenkami, wierszami, piosenkami i pieśniami,   a także komentarzem prowadzącego. Uczniowie zaangażowani w organizację akademii to: cała klasa III, z klasy IV: Zuzanna Łącz, Julita Magda, Milena Marek, Tomasz Kardyś,  z kl. V – Alicja Klich, z kl. VI: Gabriela Barszcz, Martyna Barszcz, Zuzanna Gaj, Franciszek Gos, Julia Krakowska, Antoni Rzeźnik, Stanisław Rzeźnik, Izabela Streb, Lena Marek, Martyna Wąż,z kl. VII: Michał Kusek, Michał Rzeźnik i Bartosz Streb, z klasy VIII – Joanna Głaz.
                        Akademia uświadomiła uczniom, jak ważne było uchwalenie Konstytucji 3 Maja oraz jakie to miało znaczenia dla następnych pokoleń. Należy podkreślić, że nie ma w historii polskiej drugiego takiego aktu, którego pamięć byłaby równie droga całemu narodowi polskiemu.

• W trosce o Ziemię

• Dni Ziemi obchodzone 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko. Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele tegorocznych obchodów Dnia Ziemi, które w naszej szkole obyły się 25 kwietnia 2023 r. To święto zostało zaakcentowane stosowną dekoracją i uroczystą akademią. Uczniowie klasy IV - Julia Trela i Szymon Rzeźnik  wprowadzili w tematykę uroczystości, zaś uczniowie klas I – III w wierszach i piosenkach oddali hołd ,,Matce Ziemi” i budzącej się do życia przyrodzie. W związku z tym, iż motywem przewodnim jest „Działanie na rzecz klimatu"cel pozostaje niezmienny: promowanie proekologicznych postaw wśród dzieci, budowanie wspólnej odpowiedzialności, uświadamianie  zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu. To także sposobność do zwiększania świadomości wpływu jaki wywieramy na przyrodę i efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody oraz globalne ocieplenie.Mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie. W związku z tym obchody święta zorganizowała pani Jadwiga Kopacz we współpracy z panią Marią Dedo i panią Ewą Indyk oraz panią Justyną Obarą. W przeddzień święta odbyły się warsztaty ekologiczne, podczas których klasy I –III pod okiem wychowawczyń przygotowały ekologiczne plakaty prezentowane przez uczniów  podczas uroczystości. Wszystkie prace były piękne i pomysłowe. Na koniec uczestnicy uroczyście złożyli "Przysięgę Młodego Ekologa". Kulminacyjnym punktem obchodów Dnia Ziemi było odśpiewanie przez uczennicę kl. VIII Lenę Marek refleksyjnego apelu i wręczenie Dyplomów Młodego Ekologa - Przyjaciela Ziemi.

J.K.

• Na Kongresie Pamięci Narodowej

• 13 kwietnia 2023 r.  delegacja uczniów szkół z terenu gminy wraz z opiekunami  wzięła udział w Kongresie Pamięci Narodowej, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej na Stadionie Narodowym w Warszawie. Naszą szkołę na kongresie reprezentowało 10 uczniów z klas VII i VIII pod opieką Pani Małgorzaty Duszkiewicz. Troska o wychowanie patriotyczne, w duchu szacunku do historii, to jeden z głównych priorytetów realizowanych przez naszą szkołę.

• Światowy Dzień Wody z Polską Akcją Humanitarną.

• Już po raz drugi nasza szkoła włączyła się w obchody „Światowego Dnia Wody z PAH”. 20 marca 2023 r. uczniowie klasy 6 i 8- wraz z ponad setką innych szkół w Polsce- wzięli czynny udział w spotkaniu online: „Jak moje decyzje wpływają na dostęp do wody na świecie?”.Webinar poświęcony był globalnym współzależnościom i roli naszych indywidualnych decyzji w kontekście wody. Poruszone zostały zagadnienia dotyczące  tzw. „wirtualnej wody” oraz „śladu wodnego”. Ponadto w Dzień Wody - czyli 22 marca-chętni uczniowie starszych klas wzięli udział w popołudniowym szkoleniu: "Czy kryzys wodny to nasza spraw(k)a?”, prowadzonym przez prof. Szymona Malinowskiego- fizyka atmosferyi redaktora serwisu Naukaoklimacie.pl. - poruszającym trudne zagadnienia zmian klimatu i ich wpływie na zasoby wodne na świecie. Realizując założenia akcji i niejako na podsumowanie zdobytej podczas wszystkich zajęć wiedzy, uczniowie  wspólnymi siłami  przygotowaligazetkę ścienną pt.„Ile wody jest w moim pokoju?”. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i udział w akcji.