W dniu 13 czerwca 2023 r. odbyły się tradycyjne biegi uliczne upamiętniające 142. rocznicę urodzin Generała Władysława Sikorskiego.W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Jaślanach, druga Szkoła Podstawowa w Tuszowie Narodowym, trzecia Szkoła Podstawowa w Maliniu. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
Znowu wygraliśmy " Biegi Sikorskiego"
Wycieczka klas I-III . Żywa lekcja historii w ramach programu „Poznaj Polskę”.
Z wizytą w Żywym Muzeum Obwarzanka oraz Parku Miniatur i Warowni w Inwałdzie.
Dnia 07.06 uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami: p. Marią Dedo, p. Jadwigą Kopacz, p. Ewą Indyk i p. Justyną Obarą, korzystając ze środków pozyskanych z Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę” udali się na wycieczkę do Żywego Muzeum Obwarzanka w Krakowie oraz Parku Miniatur i Warowni w Inwałdzie. Swoją przygodę zaczęliśmy od poznania historii i tradycji wypieku obwarzanka. Odkryliśmy wszystkie jego tajemnice i poznaliśmy unikatowy proces jego produkcji. Po zakończeniu pokazu, każdy opuścił muzeum, trzymając w ręku własnoręcznie wykonanego obwarzanka oraz dyplom Czeladnika Obwarzankowego. Następnie zawitaliśmy do Inwałdu, gdzie czekał na nas pan przewodnik, który oprowadzał nas po Parku Miniatur, mieszczącym 65 modeli najsławniejszych zabytków architektury wykonanych w skali 1:25 (większość miniatur). Podziwialiśmy takie perełki architektury jak: Koloseum, Wieża Eiffla, Plac św. Pawła, Brama Brandenburska, Krzywa Wieża, Statua Wolności, czy też Mur Chiński. Była to fascynująca podróż dookoła świata w ciągu zaledwie jednego dnia. W końcu kamienistą drogą dotarliśmy do osady średniowiecznej, oddającej klimat ówczesnych czasów. W jednej z drewnianych chat uczestniczyliśmy w warsztatach z zakresu garncarstwa, podczas których osoba prowadząca przybliżyła nam wiele interesujących zagadnień na temat produktów ceramicznych, technik obróbki czy wypalania naczyń w piecu. Po zakończeniu warsztatów, każde dziecko otrzymało przez siebie wykonaną i ozdobioną miseczkę z gliny. Czas spędzony na warsztatach z pewnością przybliżył nam trud tego średniowiecznego zawodu. Średniowieczna Warownia kryje wiele tajemnic, o czym przekonaliśmy się obserwując pracę kowala, tkacza. Stanęliśmy również oko w oko z wielkim smokiem, który wydawał smocze odgłosy, zionął ogniem i dymem. Po tym niesamowitym pokazie przyszedł czas na grę laserową w podziemiach Warowni. Mając na sobie specjalne kamizelki i trzymając laserowy pistolet dzieci zdobywały punkty, strzelając do rywali. A wszystko to w labiryncie udekorowanym barwnymi smokami i postaciami ze średniowiecza. Oczywiście korzystaliśmy także z atrakcji mieszczących się w dużym Lunaparku. Pełni wrażeń i nowych doświadczeń ruszyliśmy w drogę powrotną. Bawiliśmy się znakomicie, o czym świadczą uchwycone w obiektywie chwile. Zapraszamy do obejrzenia galerii naszych zdjęć!
Wycieczka do Oświęcimia i Regulic
6 czerwca 2023 r. uczniowie klas V - VIII naszej szkoły pod opieką wychowawców udali się do Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili największy cmentarz świata, zobaczyli miejsce przepełnione ludzką tragedią i barbarzyństwem. Dzisiejsze Miejsce Pamięci to nie tylko autentyczne poobozowe bloki i baraki, ale także unikatowy zbiór przedmiotów związanych z cierpieniem ludzi przywiezionych do obozu na zagładę. Jest to jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wchodząc na jego teren, wszyscy dostrzegli słynny napis: „Arbeit macht frei”, czyli: „Praca czyni wolnym” – tekst umieszczony niegdyś przez Niemców. Po przekroczeniu bramy młodzi ludzie poczuli powagę miejsca, w którym się znaleźli. W refleksji i zadumie oglądali baraki, rampę, ubrania, cele, fotografie na ścianach, krematorium i inne smutne pamiątki obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. To była realistyczna i poruszająca lekcja historii. Na kilku twarzach naszych podopiecznych pojawiły się łzy wzruszenia. Pani przewodnik pokazała zwiedzającym także celę św. Maksymiliana Kolbe, opowiadając jego obozową historię. Jednak największe wrażenie na wszystkich wywarł pobyt w pomieszczeniu, w którym znajdowało się krematorium i komora gazowa. Następnie wszyscy udali się pod ścianę straceń i blok 11, zwany blokiem śmierci.
Kolejnym punktem wyjazdu był obóz Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś wjeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu uczniowie mogli zobaczyć pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów, a także ruiny komór gazowych z krematoriami.
Po zwiedzeniu obozu wycieczkowicze udali się do Regulic, malowniczej miejscowości, gdzie mogli się zrelaksować, jadąc drezynami, czując wiatr we włosach i podziwiając piękno małopolskiej przyrody. Przejazd ten dostarczył wszystkim niezapomnianych emocji i zdecydowanie poprawił humory.Była to z pewnością niezapomniana wycieczka - w Oświęcimiu skłoniła do przemyśleń, uwrażliwiła uczniów na los innych, natomiast w drezynowych Regulicach dostarczyła nieco adrenaliny i pozwoliła odetchnąć po poważnej tematyce obozowej z czasów II wojny światowej.
A.D.
Na Politechnice Rzeszowskiej
W dniu 2 czerwca 2023r. 22 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w pokazach z fizyki na Politechnice Rzeszowskiej. Pasją odkrywania świata, demonstrując ciekawe doświadczenia, podzielili się z uczestnikami wykładowcy z Rzeszowa oraz Lublina. W programie pokazów znalazły się następujące zagadnienia: magia fizyki, nie bądź bezwładny - poznaj siły bezwładności, w krainie cieczy i gazów, światło i jego sąsiedzi. Wykładowcy akademiccy, którzy wykonywali widowiskowe doświadczenia, wyjaśniali zagadnienia związane z różnymi prawami fizyki. Między innymi uczestnicy dowiedzieli się, jaka jest różnica między bezwładnością a siłą bezwładności. Poznali, jakie prawa działają w świecie cieczy i gazów, jakie są barwy podstawowe w fizyce i jak powstają różne kolory. Humorystyczny sposób przekazu, z jakim prowadzący demonstrowali eksperymenty sprawił, że wszystko stawało się oczywiste i zrozumiałe. Uczniowie poznali odpowiedzi na wiele pytań. Do pomocy w czasie doświadczeń zaproszono także młodzież z widowni. Również nasz uczeń Szymon pełnił rolę asystentem w czasie pokazów. Uczniowie mieli nie tylko okazję obejrzeć ciekawe doświadczenia, wzbogacili swoją wiedzę, ale także spojrzeli na fizykę z innej perspektywy niż szkolna ławka.Nauka tego przedmiotu dzięki pokazom staje się łatwiejsza i atrakcyjniejsza oraz pomaga lepiej zrozumieć otaczający nas świat.
W.Z.
„POZNAJ POLSKĘ” 2023 Pełna atrakcji wycieczka do Warszawy
26 maja 2023 r. uczniowie klasy VI, VII i VIII Zespołu Szkół w Jaślanach pod opieką wychowawców: p. R. Madery, p. A. Durdy i p. M. Smykli uczestniczyli w wycieczce do Warszawy współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę”.Wyruszyliśmy o 6.00 rano, wiedząc, że czeka nas długa podróż i intensywny program zwiedzania. Stolica przywitała nas piękną, słoneczną pogodą. Zwiedzanie rozpoczęliśmy z przewodnikiem od spaceru po Starym Mieście, w czasie którego zobaczyliśmy: Plac Zamkowy, Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski; Bazylikę Archikatedralną, taras widokowy (Góra Gnojna); Rynek Starego Miasta, Pomnik Syrenki, Barbakan, mury miejskie; Pałac Prezydencki; Pomnik Małego Powstańca. Następnie udaliśmy się na Plac Piłsudskiego, gdzie byliśmy świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Kontynuując pobyt w stolicy, mieliśmy okazję przejechania się warszawskim metrem, co również dostarczyło uczniom niezapomnianych wrażeń. Kolejnym punktem zwiedzania było Centrum Nauki Kopernik. Każdy z nas mógł przeprowadzać różne eksperymenty, doświadczyć, jak działa iluzja, jak pracują ludzkie stawy i kości, dlaczego pewne zjawiska mają miejsce w przyrodzie. Niezwykle ciekawym miejscem dla uczestników wycieczki okazał się PGE Narodowy. Wśród naszych uczniów jest wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na ich szczyt, z góry podziwialiśmy rozmiary i piękno tego obiektu, który naprawdę robi wrażenie. Inną atrakcją był wyjazd na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd mieliśmy możliwość podziwiać przepiękną panoramę Warszawy w piękny, słoneczny dzień. Stolicę opuszczaliśmy pełni wrażeń i refleksji. Był to czas intensywnego zwiedzania miasta, ale też świetna okazja do integracji i wzmacniania relacji między uczniami. Na długo zapamiętamy ten wyjazd, który dostarczył nowych informacji, wrażeń wzrokowych i interesujących doświadczeń. Do Jaślan wróciliśmy po północy zmęczeni, ale szczęśliwi.
A.D.
W ciemności jasne dni…, czyli o obchodach 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
27 kwietnia 2023 r. cała społeczność szkolna akademią patriotyczną uczciła 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski, uczniowie klas III – VIII pod opieką p. Agaty Durdy, p. Ewy Indyk i p. Sylwii Kani przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Dekorację przygotowały panie: Maria Dedo i Renata Madera.Uroczystość zainicjowało wprowadzenie pocztu sztandarowego i odśpiewanie hymnu państwowego. Część artystyczna wystawiona przez uczniów miała na celu ukazanie historii i okoliczności uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji z 1791 roku. Zgromadzona na akademii publiczność miała okazję uczestniczyć w lekcji historii przeplatanej tematycznymi scenkami, wierszami, piosenkami i pieśniami, a także komentarzem prowadzącego. Uczniowie zaangażowani w organizację akademii to: cała klasa III, z klasy IV: Zuzanna Łącz, Julita Magda, Milena Marek, Tomasz Kardyś, z kl. V – Alicja Klich, z kl. VI: Gabriela Barszcz, Martyna Barszcz, Zuzanna Gaj, Franciszek Gos, Julia Krakowska, Antoni Rzeźnik, Stanisław Rzeźnik, Izabela Streb, Lena Marek, Martyna Wąż,z kl. VII: Michał Kusek, Michał Rzeźnik i Bartosz Streb, z klasy VIII – Joanna Głaz.
Akademia uświadomiła uczniom, jak ważne było uchwalenie Konstytucji 3 Maja oraz jakie to miało znaczenia dla następnych pokoleń. Należy podkreślić, że nie ma w historii polskiej drugiego takiego aktu, którego pamięć byłaby równie droga całemu narodowi polskiemu.A.D.
Pokaz strojów patriotycznych w przedszkolu
27 kwietnia odbył się w naszym przedszkolu "POKAZ STROJÓW PATRIOTYCZNYCH". Celem realizowanego zadania było kształtowanie postaw patriotycznych: dumy z bycia Polakiem, szacunku do barw narodowych. W tym dniu sala zamieniła się w wybieg, a przedszkolaki w modelki i modeli. Już od rana w grupach królowały biało-czerwone barwy. Pokaz rozpoczął się piosenką "Jesteśmy Polką i Polakiem". Następnie dzieci rozpoczęły prezentowanie swoich kreacji, które nawiązywały do historii, kultury, tradycji polskiej oraz barw narodowych. Wśród kostiumów dominowały stroje ludowe, biało-czerwone, stroje piłkarzy, a nawet Syrenki Warszawskiej.
M.W
Witaj Wiosno !!!
Dnia 20.03 uczniowie klas I-III oraz dzieci z przedszkola świętowały nadejście Pani Wiosny. W tym dniu wszyscy, łącznie z paniami wychowawczyniami, przyszli ubrani w stroje o tematyce wiosennej. Nie zabrakło postaci Pani Wiosny, bocianów, żabek, pszczółek, motyli. Jako pierwsi „Wiosenny pokaz mody” rozpoczęli uczniowie z klas I-III, którzy przy akompaniamencie wiosennych piosenek prezentowali na wybiegu kreacje przygotowane wspólnie z rodzicami. Nie zawiodła pomysłowość dzieci i rodziców. Wszystkie stroje wiosenne prezentowały się niezwykle barwnie i oryginalne na przepięknej scenografii przygotowanej przez p. Ewę Indyk. Ślicznych modeli i przystojnych modeli nagrodzono gromkimi brawami. Równie piękne i kreatywne stroje na wybiegu zaprezentowały dzieci z trzech grup przedszkolnych. Wybieg z kolorowych kwiatów powstał z inicjatywy p. Moniki Białek. Po pokazie dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych. Każda klasa oraz grupa przedszkolna pod czujnym okiem swych pań wychowawczyń wykonała pracę plastyczną związaną z oznakami wiosny. Uczniowie klasy I wraz z paniami: Marią Dedo i Justyną Obarą w grupach wyczarowali tęczowego motylka, bociana i żabkę. Uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią, p. Jadwigą Kopacz wykonali piękne stokrotki, zaś uczniowie z klasy III wraz z wychowawczynią p. Ewą Indyk stworzyli z rozet urokliwe pszczółki i biedronki. Równie kreatywne prace stworzyły dzieci z trzech grup przedszkolnych. Grupa najmłodsza na czele z paniami: Magdaleną Wójciak i Barbarą Rułą wykonała dużego, czerwonego tulipana, zaś grupa p. Magdaleny Kościelnej stworzyła portret Pani Wiosny. Dzieci z oddziału „0” wraz z wychowawczynią, p. Moniką Białek zaprezentowały Panią Wiosnę w pełnej krasie, odzianą w suknię, na której widniały wiosenne kwiaty i oczywiście nie zabrakło koloru zielonego. Wszystkie prace zostały wyeksponowane w poszczególnych salach lekcyjnych. Po warsztatach przyszedł czas na sadzenie cebuli, cebulek kwiatowych, sianie owsa wielkanocnego, rzeżuchy, szczypiorku oraz innych nowalijek. Mali ogrodnicy z przedszkola oraz klas I-III poradzili sobie z tym zadaniem pierwszorzędnie. W najbliższych dniach z niecierpliwością będą oczekiwali kiełkowania zasianych nasion oraz posadzonych cebulek kwiatowych. Całą wiosenną akcją w klasach I-III kierowały panie: Ewa Indyk i Justyna Obara, zaś w grupach przedszkolnych, panie: Monika Białek i Magdalena Wójciak.
Radości i miłych wrażeń było mnóstwo, co najlepiej ilustrują poniższe zdjęcia. Zapraszamy do obejrzenia naszej wiosennej galerii zdjęć.
E.I.
W trosce o Ziemię
Dni Ziemi obchodzone 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko. Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele tegorocznych obchodów Dnia Ziemi, które w naszej szkole obyły się 25 kwietnia 2023 r. To święto zostało zaakcentowane stosowną dekoracją i uroczystą akademią. Uczniowie klasy IV - Julia Trela i Szymon Rzeźnik wprowadzili w tematykę uroczystości, zaś uczniowie klas I – III w wierszach i piosenkach oddali hołd ,,Matce Ziemi” i budzącej się do życia przyrodzie. W związku z tym, iż motywem przewodnim jest „Działanie na rzecz klimatu"cel pozostaje niezmienny: promowanie proekologicznych postaw wśród dzieci, budowanie wspólnej odpowiedzialności, uświadamianie zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu. To także sposobność do zwiększania świadomości wpływu jaki wywieramy na przyrodę i efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody oraz globalne ocieplenie.Mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie. W związku z tym obchody święta zorganizowała pani Jadwiga Kopacz we współpracy z panią Marią Dedo i panią Ewą Indyk oraz panią Justyną Obarą. W przeddzień święta odbyły się warsztaty ekologiczne, podczas których klasy I –III pod okiem wychowawczyń przygotowały ekologiczne plakaty prezentowane przez uczniów podczas uroczystości. Wszystkie prace były piękne i pomysłowe. Na koniec uczestnicy uroczyście złożyli "Przysięgę Młodego Ekologa". Kulminacyjnym punktem obchodów Dnia Ziemi było odśpiewanie przez uczennicę kl. VIII Lenę Marek refleksyjnego apelu i wręczenie Dyplomów Młodego Ekologa - Przyjaciela Ziemi.
J.K.
Na Kongresie Pamięci Narodowej
13 kwietnia 2023 r. delegacja uczniów szkół z terenu gminy wraz z opiekunami wzięła udział w Kongresie Pamięci Narodowej, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej na Stadionie Narodowym w Warszawie. Naszą szkołę na kongresie reprezentowało 10 uczniów z klas VII i VIII pod opieką Pani Małgorzaty Duszkiewicz. Troska o wychowanie patriotyczne, w duchu szacunku do historii, to jeden z głównych priorytetów realizowanych przez naszą szkołę.
Światowy Dzień Wody z Polską Akcją Humanitarną.
Już po raz drugi nasza szkoła włączyła się w obchody „Światowego Dnia Wody z PAH”. 20 marca 2023 r. uczniowie klasy 6 i 8- wraz z ponad setką innych szkół w Polsce- wzięli czynny udział w spotkaniu online: „Jak moje decyzje wpływają na dostęp do wody na świecie?”.Webinar poświęcony był globalnym współzależnościom i roli naszych indywidualnych decyzji w kontekście wody. Poruszone zostały zagadnienia dotyczące tzw. „wirtualnej wody” oraz „śladu wodnego”. Ponadto w Dzień Wody - czyli 22 marca-chętni uczniowie starszych klas wzięli udział w popołudniowym szkoleniu: "Czy kryzys wodny to nasza spraw(k)a?”, prowadzonym przez prof. Szymona Malinowskiego- fizyka atmosferyi redaktora serwisu Naukaoklimacie.pl. - poruszającym trudne zagadnienia zmian klimatu i ich wpływie na zasoby wodne na świecie. Realizując założenia akcji i niejako na podsumowanie zdobytej podczas wszystkich zajęć wiedzy, uczniowie wspólnymi siłami przygotowaligazetkę ścienną pt.„Ile wody jest w moim pokoju?”. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i udział w akcji.
Niezapomniane chwile z „Balladyną” J. Słowackiego, czyli o spotkaniu z aktorami Teatru Edukacji z Wrocławia
21 marca 2023 r. klasy VI – VIII miały okazję obejrzenia spektaklu teatralnego „Balladyna” wyreżyserowanego przez Michała Hachlowskiego na podstawie utworu Juliusza Słowackiego. W tym celu uczniowie pod opieką p. Ewy Indyk i p. Agaty Durdy udali się do SCK w Mielcu.Widowisko podejmowało poważną tematykę, skłaniało do refleksji, a dzięki profesjonalnej obsadzie aktorskiej zaznajamiało uczniów z tajnikami i tworzywem sztuki teatralnej. Bez wątpienia sceny pełne napięcia i intrygujących sytuacji, zaskakujące zwroty akcji, znakomite dialogi zaczerpnięte z dzieła mistrza Słowackiego i barwne postacie były niezaprzeczalnymi atutami przedstawienia. Dzięki trafionej obsadzie aktorskiej, dobranym kostiumom, odpowiedniej scenografii i choreografii, na oczach szkolnej publiczności powstała niezwykła historia, dotycząca życiowych problemów moralnych człowieka uwikłanego w sieć kłamstw i zbrodni. Było wesoło za sprawą prostego i bezpośredniego Grabca, magicznie dzięki fantastycznej Goplanie, patriotycznie za sprawą dobrego i walecznego Kirkora i mądrze dzięki Pustelnikowi. Sugestywna i widowiskowa gra aktorów dostarczyła wielu emocji. Spektakl adresowany do młodego widza powinien uświadomić mu, że nie da się uciec od odpowiedzialności. Uczniowie tragiczne losy bohaterki powinni potraktować jako życiową przestrogę. A.D.
Przedszkolaki na warsztatach kulinarnych
21 marca 2023 r. nasze przedszkolaki w ramach realizacji doradztwa zawodowego w przedszkolu odwiedziły pobliską karczmę. Dzieci miały okazję zapoznać się z pracą kucharza oraz techniką wykonania pizzy. Następnie każdy z uczestników otrzymał specjalną czapkę kucharską oraz fartuch a na stanowiskach pracy przygotowano kulki ciasta, wałek oraz przeróżne składniki. Każdy uczestnik mógł skomponować swoją wyjątkową pizzę. Jak przystało na prawdziwych szefów kuchni z jej przygotowaniem przedszkolaki poradziły sobie znakomicie. Zajęcia kulinarne to dla dzieci fascynująca podróż do świata smaków, zapachów i kolorów. Dzięki zabawie w gotowanie połączonej z elementami terapii sensorycznej w prosty i przyjemny sposób wspieramy dzieci w poznawaniu zmysłowym i rozumieniu przez nie otaczającego ich świata. Ponadto rozwijamy ich kreatywność, samodzielność, sprawność manualną, oraz zapoznajemy z zasadami savoir- vivre przy stole. A wspólne przyrządzanie posiłków jest okazją do wzmocnienia współdziałania i przyjaźni między dziećmi.
W przytulnym klimacie karczmy wszystkim miło płynął czas zwłaszcza że warsztatom towarzyszyły gry i zabawy w kole. Wycieczka była bardzo udana. Wróciliśmy do przedszkola najedzeni, uśmiechnięci i bogatsi w nowe doświadczenia.
Dbamy o bezpieczeństwo
Dnia 17.02.2023 r. uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziału „0” udały się Gminnego Ośrodka Kultury w Grochowem, by wziąć udział w interaktywnym spektaklu teatralnym „Pippi Skarpetka” w wykonaniu Studia Teatralnego „Krak – Art” z Krakowa. Główną bohaterką bajki okazała się wesoła i zwariowana dziewczynka, która wprowadziła się wraz ze swoją małpką i koniem w kropki do willi zwanej Pięknotką. Pippi wychowuje się sama, nie chodzi do szkoły, a nie przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa, często wpada w niebywałe kłopoty. W przedstawieniu poruszony został szeroko pojęty temat bezpieczeństwa. Dzieci w trakcie widowiska zapoznały się ze znakami drogowymi oraz przypomniały sobie podstawowe zasady ruchu drogowego. Po spektaklu wróciły do szkoły i w grupach zrealizowały zajęcia edukacyjno – profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Następnie wzięły udział w warsztatach plastycznych, wykonując prace o tejże tematyce. Dzieci z oddziału „0” pod czujnym okiem wychowawczyni, p. Moniki Białek i p. Magdaleny Wójciak wykonały znaki drogowe (zakazu, informacyjne, ostrzegawcze, nakazu). Uczniowie klasy I z inicjatywy p. Justyny Obary i p. Marii Dedo zrobiły plakat pt. „Jesteśmy bezpieczni”, pamiętając o właściwym zachowaniu się przed przejściem dla pieszych. Uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią, p. Ewą Indyk wykonali plakaty przypominające numery alarmowe, na które należy dzwonić w sytuacji zagrożenia. Uczniowie klasy II zaś, pod czujnym okiem p. Jadwigi Kopacz namalowali prace dotyczące zasad przechodzenia przez jezdnię, uczestnictwa w ruchu drogowym, znajomości znaków drogowych. Wszystkie prace okazały się niezwykle oryginalne i w twórczy sposób poruszały tematykę wychowania komunikacyjnego. Prace zostały wyeksponowane w poszczególnych salach lekcyjnych. Takie zajęcia zwiększają poczucie odpowiedzialności za siebie i innych, uczą, jak radzić sobie w sytuacjach trudnych, zagrażających zdrowiu i życiu. Pomysłodawczyniami i koordynatorkami całej akcji w oddziale „0” były panie: Monika Białek i Magdalena Wójciak, a w klasach I-III panie: Ewa Indyk i Justyna Obara.
E.I.
Spotkanie z podróżnikiem.
6 lutego 2023 r. po raz drugi gościliśmy w naszej szkole podróżnika z grupy „Trzask”, który tym razem zabrał nas na Półwysep Arabski, do Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ta niecodzienna podróż była świetną okazją do poznania pięknej przyrody oraz ciekawej i mało znanej kultury Bliskiego Wschodu. Odwiedziliśmy piaszczystą pustynię Sharqiya, góry Al Hajar i Wielki Kanion Wadi Ghul. Sprawdziliśmy ceny wielbłądów na targu w Omanie, przyjrzeliśmy się zabiegom pielęgnacyjnym, jakim poddawane są sokoły w szpitalu w Abu Dhabi i podglądnęliśmy zapracowane żółwice żółwia zielonego podczas składania jaj na plaży. Dowiedzieliśmy się, że można jeździć na nartach na środku pustyni i że da się zbudować sztuczną wyspę w kształcie palmy daktylowej tak imponującą, by była widoczna z kosmosu. Zrozumieliśmy, że te i inne niezwykłe przedsięwzięcia są możliwe dzięki naprawdę dużym pieniądzom, jakie pozyskuje się z wydobycia i sprzedaży ropy naftowej, której na Bliskim Wschodzie nie brakuje. Niezwykłe było również spotkanie z kulturą regionu, nieodłącznie związaną z religią - Islamem. Zajrzeliśmy do tradycyjnej szkoły, w której dziewczęta i chłopacy uczą się oddzielnie, czy do miejscowej restauracji, gdzie posiłki spożywane są osobno przez mężczyzn a osobno przez kobiety i dzieci - nawet podczas rodzinnych „wypadów na miasto”. Poznaliśmy też tradycyjne stroje noszone przez Muzułmanów, które zaprezentowali nam nasi młodzi modele- Asia i Karol. Dziękujemy za ciekawą lekcję geografii i czekamy na kolejne spotkanie, w nowym niezwykłym miejscu.
M.S
Dzień Babci i Dziadka
W dniu 1.02.2023 r. Zespół Szkół w Jaślanach otworzył swoje podwoje dla Wspaniałych Gości - Babć i Dziadków naszych wychowanków i uczniów . Przed licznie zebraną publicznością wystąpili uczniowie klas I-III oraz wychowankowie przedszkola. Były tańce, śpiewy oraz życzenia wyrażające miłość i wdzięczność dla seniorów rodzin. Scenografię i występ artystyczny z dziećmi przygotowały wychowawczynie najmłodszych klas oraz oddziałów przedszkolnych. Swoją obecnością zaszczycił zebranych wójt gminy Pan Andrzej Głaz , który w swoim krótkim wystąpieniu złożył wszystkim seniorom serdeczne życzenia, podkreślając jednocześnie ich doniosłą rolę w umacnianiu więzi rodzinnych i wychowaniu młodego pokolenia. Dyrektor szkoły Zygmunt Krempa Serdecznie dziękuje rodzicom uczniów i wychowanków za logistyczne przygotowanie uroczystości.
admin.
Mikołajkowy seans filmowy.
Tradycją naszej szkoły staje się mikołajkowy wyjazd do kina. We wtorek 6 grudnia 2022 r. klasy IV - VIII wraz z opiekunami (p. A. Durdą, p. R. Maderą, p. M. Smyklą) wybrały się do Kina „Impresja” w Połańcu na film „Bella i Sebastian: Nowe Pokolenie”. Była to mądra i wzruszająca opowieść o wielkiej przyjaźni chłopca i psa, o wolności, jaką daje życie blisko natury,o odbudowywaniu niełatwych rodzinnych relacji, a także stawianiu czoła złu i przeciwnościom losu. Przygody filmowych bohaterów dostarczyły wielu niezapomnianych emocji, sprawiły, że wśród widzów pojawiło się wzruszenie i łezka w oku, bowiem film ten wszystkim bardzo się podobał. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
A.D.
Spotkanie z Mikołajem w Przedszkolu
Wizyta świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie. Już pod koniec listopada przedszkolaki pod okiem swoich pań ,,pisały” listy do Św. Mikołaja, w których rysowały swoje marzenia dotyczące upragnionych prezentów. W piątek 2 grudnia przedszkolaki już od rana czekały na Mikołaja. Dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było z daleka. I już wiadomo było, że do przedszkola zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszej placówki. Wszystkie przedszkolaki bardzo przeżywały to spotkanie, szczególnie te, które pierwszy raz witały Mikołaja w przedszkolu. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Dzieci z ogromną radością przywitały Mikołaja śpiewając mu piosenki. Każde dziecko złożyło obietnice, iż kolejny rok będzie grzeczne i posłuszne. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście przekazał piękne prezenty, a w nich – dla każdego coś dobrego.
Dziękujemy Mikołaju. M.K.
Z teatralną wizytą „W Krainie Mitów”
1 grudnia 2022 r. uczniowie klas IV – VI pod opieką p. Agaty Durdy i p. Renaty Madery wybrali się do SCK w Mielcu na spektakl „W Krainie Mitów” przygotowany przez wrocławski Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza. Do dziś z mitologii czerpiemy najistotniejsze wartości, współcześnie używamy frazeologizmów, zapominając lub nie wiedząc, skąd się wywodzą. W scenicznej opowieści teatru z Wrocławia para urwisów - bliźniąt, podczas szkolnej wycieczki do muzeum, przenosi się w czasy antyczne. Bohaterowie spotykają Prometeusza, Pytię, Ikara, Syzyfa, Orfeusza oraz Midasa, którzy przybliżają im wiedzę o przeszłości. Rodzeństwo ulega nietypowym i zabawnym perypetiom, które przybliżają mu wiedzę na temat mitologicznej rzeczywistości. Dzieci dowiadują się, co oznaczają wyrażenia: koń trojański, puszka Pandory, syzyfowa praca czy ikarowe loty. Przeżywają wielką przygodę, pełną humoru i zwrotów akcji, a najważniejsze, że wyciągają wnioski i postanawiają zmienić swój stosunek do nauki historii i podejścia do obowiązków szkolnych. Nasi uczniowie z dużym zaciekawieniem obejrzeli to mitologiczne widowisko. Mamy nadzieję, że podobnie jak Ola i Michał solidnie zabiorą się do nauki przed zbliżającym się końcem I semestru. Jedno jest pewne, uczniom klasy IV, V czy VI żadna kartkówka z mitologii nie będzie straszna.
A.D.
I Ty możesz zostać Św. Mikołajem
Publiczna Szkoła Podstawowa im bł. ks. J. Popiełuszki w Jaślanach, przy współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaślanach, przyłącza się do zbiórki darów dla dzieci z Oddziału Onkologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.
admin.
Archiwum Aktualności
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie