Pasowanie na Ucznia. Wiemy kim jesteśmy, ale nie wiemy, kim się staniemy. To hasło przyświecało tegorocznej, tradycyjnej uroczystości Pasowania na Ucznia w naszej szkole. Dnia 27. 11. 2022 r. na hali sportowej zebrała się cała społeczność szkolna oraz rodzice uczniów z klasy I. Przy dźwiękach marsza na scenę weszli uczniowie, którzy mieli dostąpić aktu pasowania. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły, pierwszoklasiści uroczyście ślubowali być wzorowymi uczniami, a w przyszłości obywatelami troszczącymi się o naszą Ojczyznę. Dyrektor Zygmunt Krempa dokonał aktu pasowania, a ksiądz proboszcz Stanisław Rząd pobłogosławił dzieci i poświęcił ich przybory szkolne. Następnie uczniowie pod okiem wychowawczyni Marii Dedo i Justyny Obara zaprezentowali część artystyczną, podczas której recytowali wiersze i śpiewali piosenki mówiące o tym, że ważna jest dla nich szkoła, zdobywanie wiedzy i bezpieczeństwo na co dzień. Istotnym elementem występu dzieci były też akcenty patriotyczne, tj. biało-czerwone chusty oraz układ taneczny z barwami narodowymi do piosenki pt. Od morza, aż do Tatr. Na koniec pasowani uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Rodzice też postarali się, aby ten dzień był dla ich dzieci wyjątkowy- przygotowali dla nich słodką niespodziankę. M.D.
Pasowanie na ucznia 2022
Nagroda dla naszej uczennicy w XII Edycji Konkursu Powiatowego " Barwy Mojej Ojczyzny "
34 uczniów szkół klas VII i VIII oraz 36 uczniów szkół ponadpodstawowych zachwyciło swoimi talentami wokalnymi i recytatorskimi podczas XII Powiatowego Konkursu „Barwy Mojej Ojczyzny”. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy VIII : Joanna Głaz i Lena Marek. W finałach – w kategorii recytacji i śpiewu – zmierzyli się laureaci pierwszego etapu konkursu, wyłonieni w czasie eliminacji szkolnych. Ich występy odbyły się w środę, 26 października (uczniowie szkół podstawowych) oraz czwartek, 27 października (uczniowie szkół ponadpodstawowych) w sali audiowizualnej Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu.Wicestarosta Andrzej Bryła osobiście wybrał laureatki - pierwszych w historii - nagród Starosty Powiatu Mieleckiego w kategorii śpiewu, którymi zostały:- Joanna Głaz - Zespół Szkół w Jaślanach (szkoły podstawowe), oraz Daria Pietras - Zespół Szkół Budowlanych (szkoły ponadpodstawowe)
admin.
Święto Patrona szkoły
19 października 2022 r. , obchodziliśmy Święto Patrona naszej szkoły – Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Po uroczystej Mszy Św. celebrowanej przez Ks. Kanonika Stanisława Rząd, dalsza część uroczystości odbyła się w budynku szkoły. Po wprowadzeniu Pocztu Sztandarowego oraz odśpiewaniu Hymnu Szkoły, licznie zgromadzonych uczestników uroczystości powitał dyrektor szkoły Zygmunt Krempa. Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi: p. Andrzej Głaz Wójt Gminy Tuszów Narodowy, miejscowi Radni Rady Gminy , Gminny Komendant Straży Pożarnej , dyrektorzy szkół, oraz członkowie Rady Rodziców z jej przewodniczącym p. Michałem Trelą. Zebrani z uwagą wysłuchali wystąpień: wójta gminy p. Andrzeja Głaza , dyrektora szkoły oraz części artystycznej w wykonaniu uczniów. Spektakl poświęcony Patronowi wyreżyserowała p. Małgorzata Duszkiewicz. Końcowym aktem uroczystości było nagrodzenie laureatów i uczestników konkursu pt.” Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko -„Miłość nie istniałaby, gdybyśmy byli do niej zmuszani”.
admin.
sztafetowe biegi przełajowe - na szczeblu powiatowym – w ramach „Igrzysk Dzieci”
11.10.2022 na obiektach lekkoatletycznych Stali Mielec odbyły się sztafetowe biegi przełajowe - na szczeblu powiatowym – w ramach „Igrzysk Dzieci” (uczniowie urodzeni w 2010 r. i młodsi). W kategorii dziewcząt bardzo dobre bo 3 miejsce ( rywalizowało 15 sztafet) zajęła drużyna naszej szkoły w składzie: Amelia Sołdyga kl. 4, Julia Krakowska , Milena Łącz, Izabela Streb, Lena Trela i Martyna Wąż z kl. 6. Dobrze pobiegli chłopcy, którzy zajęli 4 miejsce w składzie: Maksymilian Domagała i Przemysław Wąż z kl. 5 oraz Antoni Rzeźnik, Dominik Rzeźnik, Stanisław Rzeźnik i Franciszek Strycharz z kl. 6. Puchary i dyplomy wręczali przedstawiciele Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Mielcu - Adam Miraś, Jerzy Działowski.
admin
Światowy Tydzień Zwierząt
,, Zwierzę nie jest rzeczą”- obchody Światowego Tygodnia Zwierząt
Światowy Tydzień Zwierząt to jedno z najważniejszych nietypowych świąt w roku. Pozwala na uczczenie wszystkich zwierząt zamieszkujących naszą Ziemię – ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb, a nawet bezkręgowców. Kiedy jest Dzień Zwierząt? Jego data przypada na 4 października. Pokrywa się więc ze świętem św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt i ekologii. Data wspomnienia św. Franciszka może skłaniać do naśladowania jego łagodności wobec zwierząt i wyrzeczenia się dominacji nad innymi gatunkami. W tym czasie propagowana jest idea troski o wszystkie zwierzęta – szczególnie tych, które są bliskie wyginięcia lub narażone na niesprawiedliwie okrutne traktowanie. Obchodzony w październiku Światowy Tydzień Zwierząt to okazja do poznania warunków życia, przyzwyczajeń, potrzeb zwierząt hodowlanych i żyjących w różnych środowiskach przyrodniczych. W naszej szkole odbył się z tej okazji apelw, którego tematykę wprowadziliuczniowie klasy IV Tomek Kardyś, Julita Magda i Milena Marek. Po krótkim wprowadzeniu słuchacze usłyszeli rap ,,Szkolne niespodzianki” w wykonaniu klasy III pod kierunkiem wychowawczyni p. Ewy Indyk. W przedstawieniu ,,Zwierzę nie jest rzeczą” wystąpili uczniowie kl. II, którzy zastąpili swoich żywych pupili pluszowymi maskotkami. Opowiadali o tym, jak należy się nimi opiekować. Opowieści miały na celu uświadomienie wszystkim uczniom, że zwierzę, tak samo jak człowiek potrzebuje miłości i uwagi. Często nie potrafi się bronić, a przede wszystkim walczyć o swoje prawa, ale nie jest rzeczą, a żywym stworzeniem. Puentą była piosenka wykonaniu uczennic kl. 4 przy akompaniamencie na ukulele Pani Sylwii Kani. Na zakończenie odbył się również krotki quiz poprowadzony przez uczniów kl. VIII- Joannę Głaz, Kacpra Piechotę. Zachęcilispołeczność szkolną do wzięcia udziałuw zbiórce charytatywną na rzecz zwierząt. Przyniesione karmy, zabawki, koce wspomogą zwierzęta w schronisku. Zbiórka będzie trwać do końca października za co serdecznie dziękujemy w imieniu wszystkich pupili. Nad całością przedsięwzięcia czuwa p. Jadwiga Kopacz i p. Maria Smykla.
J.K.
Nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć przygodę z książką.
29 września 2022 roku obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania . Jest to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki. W Zespole Szkół w Jaślanach tego dnia uczniowie z klas I – III oraz dzieci przedszkolne zostały zaproszone do szkolnej biblioteki, aby wysłuchać baśni „Szewczyk Dratewka”. Bibliotekarka Maria Dedo powitała zebranych i przedstawiła cel spotkania. Głośne czytanie dla najmłodszych rozpoczął Pan dyrektor Zygmunt Krempa, a po nim fragmenty czytały wychowawczynie: Magdalena Kościelna, Barbara Ruła, Monika Białek, Jadwiga Kopacz, Ewa Indyk i Maria Dedo. Po skończonej baśni rozległy się brawa zadowolonych słuchaczy, po czym chętni udzielali odpowiedzi na pytania w oparciu o treść. Na koniec na uczestników czekała słodka niespodzianka. Celem spotkania było propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, zapoznanie z ofertą szkolnej biblioteki i twórczością Janiny Porazińskiej. Książki są źródłem wiedzy dla dzieci, rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Święto więc warto obchodzić każdego dnia.
M.D.
Wycieczka klas V – VIII do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum i Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
28 września 2022 r. uczniowie klas V – VIII wraz z wychowawcami wyjechali na całodniową wycieczkę do Żarnowca, Bóbrki i Krosna. Z Jaślan wyruszyli wcześnie rano, bo o godzinie 6.10 i do pierwszego celu, czyli Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, dotarli na 8.55. W zabytkowym dworku z XVIII wieku, który poetka w 1902 r. otrzymała w darze od narodu polskiego, uczestnicy wycieczki obejrzeli pomieszczenia mieszkalne i pamiątki z czasów życia pisarki. Podziwiali również ciekawą ekspozycję biograficzno – literacką poświęconą twórczości Marii Konopnickiej i poznali wiele ciekawostek dotyczących jej życia i twórczości.
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce. Wizytę w tym naftowym skansenie rozpoczęto od zwiedzenia najstarszych zabytków, czyli dwóch szybów naftowych o nazwach „Franciszek” i „Janina”. Niezwykłe wrażenia czekały na uczniów w Domu Łukasiewicza, w którym obejrzeli multimedialną ekspozycję. Specjalnie przygotowane widowisko, słuchowisko, dźwięk pracujących urządzeń oraz charakterystyczny zapach – pozwoliły uczniom przenieść się do minionych czasów. Mogli tam zapoznać się z pracą aptekarza sprzed 160 lat oraz usłyszeć i zobaczyć samego Ignacego Łukasiewicza podczas przeprowadzania eksperymentu w swoim laboratorium. Byli nawet świadkami wybuchu, który nastąpił przy przeprowadzaniu jednego z doświadczeń. W Muzeum obejrzeli także bogatą kolekcję lamp naftowych, wystawę pamiątek związaną z osobą Łukasiewicza oraz ekspozycję geologiczną. Zwiedzili zabytkową kuźnię, w której dawniej mieścił się warsztat mechaniczny. Widzieli wiertnice z wieżami, drewniane „kiwaki” oraz różne ciekawe maszyny, urządzenia i narzędzia wykorzystywane niegdyś w tej kopalni.
Następnie o 13.30 jaślańscy turyści udali się na obiad do Restauracji Rodzinnej Kasyno w Krośnie.
Trzeci programowy punkt wyjazdu to Centrum Dziedzictwa Szkła, czyli nowoczesne miejsce w Krośnie, w którym zwiedzający mogli wziąć udział w fascynującej opowieści o historii szklanej wytwórczości, a także mieli okazję podziwiać piękne szklane obiekty, czyli szkło użytkowe i artystyczne. Uczniowie byli świadkami pokazów formowania szkła, jego zdobienia, grawerowania, a wybrańcy – którzy udzielili dobrych odpowiedzi na pytania pani przewodnik, wybijali w gorącej masie szklanej medale, które później otrzymali w prezencie. W piwnicach krośnieńskiego rynku wycieczkowicze zachwycali się ekspozycją najcenniejszych dzieł szklanej sztuki, wykonanych przez artystów związanych z Krosnem lub pochodzących z niego. W tej części znajdowała się również sala „Szkło w fizyce”, w której eksponowane były szklane rekwizyty, np. soczewki, kalejdoskop, światłowody. Następnie turyści z Jaślan w firmowym sklepie zakupili szklane pamiątki w postaci różnych rekwizytów i biżuterii. Każdy znalazł coś dla siebie bądź najbliższych.
W drodze powrotnej ostatnią atrakcją wycieczki była oczywiście wizyta w McDonaldzie i o 20.00 wszyscy szczęśliwie dojechali do Jaślan. Z pewnością wyjazd ten należy zaliczyć do bardzo udanych szkolnych wypraw, tym bardziej,
że uczniowie zgłębili wiedzę na temat M. Konopnickiej i I. Łukasiewicza, a pamiętajmy, że Sejm RP uchwalił, że 2022 jest rokiem m.in. tychże ludzi.A.D.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Wszystkie