16 września 2016 r. cała społeczność szkolna zebrała się na dolnym korytarzu, by postawą pełną powagi uczcić 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej i bitwy jaślańskiej. Uroczystość była poświęcona ojczyźnie i walce o wolność.Pamiętajmy szczególnie o dacie 13 września1939r [1].– dniu niezapomnianej bitwy na terenie Jaślan,która stała się symbolemnaszej Małej Ojczyzny, walki z okupantem, symbolem wiary i zwycięstwa.
Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły – Zygmunt Krempa, który przybliżył wszystkim obecnym realia rzeczywistości wojennej, powiązał wydarzenia z II wojny światowej z historią naszej szkoły i uświadomił zebranym, jak ważna jest wdzięczna pamięć o naszych najbliższych (dziadkach i pradziadkach), którzy walczyli, byśmy dziś mogli żyć, uczyć się i pracować w wolnym kraju.
Uczniowie klasy VI - prowadzący część artystyczną: Patrycja Rzeźnik i Krzysztof Głaz, wprowadzilispołeczność szkolną w atmosferę tego patriotycznego święta i przedstawili komentarz historyczny dotyczący wydarzeń sprzed 77 lat. Refleksję nad zawikłaną i bolesną sytuacją wojenną Ojczyzny i naszej miejscowości dopełniły recytacje utworów patriotycznych w wykonaniu: Aleksandry Grzelak, Pauliny Głaz, Jakuba Piechoty, Pauliny Czerkies, Ewy Zawadzkiej (uczniów kl. V)
iMartyny Rzeźnik, Agaty Świderskiej,Macieja Rugały (z klasy VI).
Warto dodać, że uczniowie prowadzący akademię zaprezentowali relacje z pamiętnych wydarzeń, sporządzone przez Kazimierza Mrozika, który w chwili wybuchu wojny miał skończone 9 lat, wiele widział i zapamiętał, a także przez Jana Hilla – który
od 1925 r. pełnił obowiązki kierownika szkoły w Jaślanach i założył kronikę w 1944 r.
Program artystyczny został wzbogacony piosenkami i pieśniami patriotycznymi: „Dnia pierwszego września…”,„Wojenko, wojenko”, „Deszcz jesienny deszcz”, „Serce w plecaku”(wspólne wykonanie), „Rozkwitały pąki białych róż” (Natalia Sołdyga), „Rozszumiały się wierzby płaczące” (Gabriela Marek), „Biały krzyż”, „Taki kraj”(Patrycja Rzeźnik), „Pradziadek mój” (Aleksandra Kardyś).
Do wybranych utworów akompaniował na akordeonie Bartosz Durda (kl.IV).
Dekorację stanowił napis „Pamięci tych, co odeszli…”z datami 1 września
i 13 września 1939 r., kontury Polski w barwach biało – czerwonych, brzozowy krzyż, symbol wielu bezimiennych, żołnierskich mogił z czapką żołnierską i tabliczką
z napisem:Ojczyźnie NIEZNANY.
Każdego roku przeżywamy tę uroczystość inaczej i za każdym razem bardzo wyjątkowo. Dla uczniów starszych klas była to na pewno ważna lekcja historii,
o której nie wolno im zapomnieć.
Niewątpliwie tegoroczne obchody wybuchu II wojny światowej i rocznicy bitwy jaślańskiej były niepowtarzalną okazją do przypomnienia tragicznych losów naszej ojczyzny i miejscowości oraz jej walki z okupantem. Po uroczystej akademii, reprezentacja uczniów naszej szkoły udała się na cmentarz parafialny w Jaślanach, by tam złożyć kwiaty na grobie poległych żołnierzy, którzy wykazali się męstwem i odwagą w walce z obcym agresorem.
A. D.
„Dla tych, którzy zginęli
rażeni pociskiem wroga,
którzy szli z pieśnią do walki,
nie wiedząc co to jest trwoga,
dla tych, którzy nam dali
mowę ojczystą w szkołach
i nasze szczęśliwe dzieciństwo
i znak na sztandarze orła.
Dla tych nieznanych a bliskich,
dla bohaterów wolności,
niesiemy dziś pęk chryzantem
i serca pełne miłości.”
[1] W czasie kampanii wrześniowej 1939 r. , żołnierze 5 Pułku Strzelców Podhalańskich( z garnizonu Przemyśl) - jednostki 22 Dywizji Piechoty Górskiej - wchodzącej w skład Armii Kraków , stoczyli bitwę 13 września na terenie Jaślan z oddziałem niemieckim z 8 NDP wzmocnionym czołgami . Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w fasadę budynku Zespołu Szkół w Jaślanach.
admin.