w dniu 25.09.2014 odbyło się
Zebranie z rodzicami dzieci przedszkolnych i szkolnych
Program zebrania:
- wybór trójek klasowych ( przewodniczący trójki obligatoryjnie staje się członkiem Szkolnej Rady Rodziców)
- sprawy organizacyjne
w dniu 25.09.2014 odbyło się
Zebranie z rodzicami dzieci przedszkolnych i szkolnych
Program zebrania:
- wybór trójek klasowych ( przewodniczący trójki obligatoryjnie staje się członkiem Szkolnej Rady Rodziców)
- sprawy organizacyjne
W czwartek 26 czerwca w Samorządowym Przedszkolu w ZS w Jaślanach odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014 połączone z pożegnaniem dzieci odchodzących do szkoły. Grupa młodsza 3 i 4-latków pod opieka wychowawczyń: Moniki Białek i Magdaleny Kościelnej zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, gdzie dzieci w formie wierszy opowiadały o najważniejszych wydarzeniach z życia przedszkola w minionym roku. Całość przeplatana była skocznymi piosenkami poznanymi w ciągu roku przedszkolnego. Na zakończenie wszystkie dziewczynki wykonały taniec z pomponami ” Whaka,whaka”. Grupa „0” przygotowana przez Panią Marię Dedo rozpoczęła swój występ tradycyjnie polonezem, lecz w tym roku był to „Polonez rycerski. Następie dzieci, które po wakacjach rozpoczną naukę w kl.I pozegnały się z przedszkolem wierszykami i piosenkami. Dzieci młodsze 5-letnie także zaprezentowały wiersze i piosenki o tematyce wakacyjnej. Na zakończenie dziewczynki wykonały taniec z szarfami do utworu „ Going Home”. Pan dyrektor wręczył przyszłym pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy , a pozostałe dzieci z obu grup na swych salach oprócz dyplomów ze zdjęciami otrzymały książeczki.
M.Kościelna
Dzień Mamy i Taty to wyjątkowe święto, które na stałe zapisało się w kalendarzu naszej szkoły. Dnia 13.06.2014 r. swoją obecnością zaszczycili nas Rodzice uczniów z klas I-III, którzy licznie zgromadzili się o godz. 11.00 w sali gimnastycznej, by oglądnąć występ wszystkich małych artystów. Po serdecznym powitaniu kochanych gości, uczennice z klasy III zaśpiewały piosenkę „Baśnie pana Andersena”, wprowadzając kochanych Rodziców w klimat krótkiego przedstawienia pt. „Brzydkie kaczątko”. W rolę wiejskich zwierząt wcielili się uczniowie z klasy III, przepiękny chór łabędzi, tańczący do muzyki Piotra Czajkowskiego, tworzyły dziewczynki z klasy I i II, a chór drzew utworzyli chłopcy z klasy I. Rodzice byli pod wielkim wrażeniem niezwykłej gry aktorskiej swych małych pociech. Przepiękna, bajkowa scenografia i kostiumy dodatkowo uatrakcyjniły całe przedstawienie. Po gromkich brawach, rozlegających się z każdej strony sali, uczniowie z klas I - II poprzez śpiew i recytację wierszy złożyli wszystkim Rodzicom najgorętsze życzenia. Miłą niespodziankę wszystkim rodzicom sprawił uczeń klasy I – Bartosz Durda, który zagrał na keyboardzie walczyka, którego zatańczyli chłopcy i dziewczynki z klasy I i II. Na zakończenie przepięknej uroczystości uczniowie klasy III: Weronika Gaj i Patryk Śledziona zagrali na klarnecie i trąbce kochanym Rodzicom „Sto lat”. Następnie każde dziecko wręczyło swoim Rodzicom prezent – lilię wodną na liściu wykonaną z origami. Nad przebiegiem całej uroczystości czuwały panie wychowawczynie: Maria Hyjek, Jadwiga Kopacz i Ewa Indyk.
Wszystkim Rodzicom w dniu Ich święta życzymy pięknych, cudownych dni, cudownych pragnień, cudownych chwil!
E. Indyk
W dniu 4 czerwca przedszkolaki wyjechały do WDK i R w Grochowem na XIX Gminny Festiwal Śpiewających Przedszkolaków. Młodzi artyści prezentowali na scenie krótkie programy artystyczne ukazujące ich zdolności wokalne i taneczne. Młodsza grupa, przygotowana przez swoje wychowawczynie: M. Białek i M. Kościelną zaprezentowała na scenie taniec „ Waka-waka” oraz zaśpiewała piosenkę pt. „ Tęcza nad łąką”. Grupa 5,6- latków, pod czujnym okiem Pani M. Dedo wykonała taniec „ Bawełnianooki Dżoo „ oraz „ Na Dzikim Zachodzie” a Monika Marek zaśpiewała piosenkę pt. „Tato, nadchodzi lato”. Nasze przedszkolaki zaprezentowały się na bardzo wysokim poziomie. Oczywiście nie zabrakło wspólnej zabawy i śmiechu. Na koniec Pani Dyrektor M. Pelic wręczyła wszystkim uczestnikom festiwalu książeczki, dyplomy i słodkie upominki.
M. Kościelna
Dzień Dziecka w naszym przedszkolu obchodzony był bardzo hucznie.
We wtorek 3 czerwca, na specjalne zaproszenie Pani Zyty Klich przedszkolaki z obu grup w obecności wychowawczyń: M. Dedo, M. Białek i M. Kościelna wybrały się do pobliskiej leśniczówki w Czajkowej. Dzieci powitał leśniczy, Pan Dariusz Pszeniczny, który opowiadał o swych codziennych obowiązkach związanych z dbaniem o las i jego środowiskiem. Następnie dzieci wybrały się na spacer, gdzie oglądały zabytkową kapliczkę Św. Huberta raz podziwiały trzy ogromne dęby mające ok.300 lat. W tym czasie kiedy maluchy rozkoszowały się pięknem przyrody, Pani Sołdyga i Krakowska pilnowały aby kiełbaski na ognisku były gotowe do zjedzenia. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję, że wkrótce znowu się spotkamy.
M. Kościelna
Dnia 03.06.2014 r. w naszej szkole został zorganizowany Dzień Dziecka. O godz. 9.00 wszyscy uczniowie licznie zgromadzili się na boisku „Orlik”, aby rywalizować w zmaganiach sportowo – rekreacyjnych. Drużyny, biorące udział w rozgrywkach mogły liczyć na doping ze strony swoich rówieśników, którzy oklaskami i okrzykami zagrzewali swoich faworytów do walki. Po sportowych zmaganiach przyszedł czas na wspólną zabawę przy największych dziecięcych hitach. Dzieci z uśmiechem na twarzy tańczyły i śpiewały, nucąc słowa znanych dziecięcych piosenek. Wiele radości sprawiło im uczestnictwo w licznych konkursach, przygotowanych specjalnie na tę okazję. „Wyścigi rodzin”, „Gorące krzesła”, zabawy z balonami to konkurencje, które cieszyły się największą popularnością. Każde dziecko na zakończenie imprezy, która sprawiła uczestnikom wiele radości i satysfakcji, obdarowane zostało słodkimi łakociami.
Wszystkim dzieciom z okazji Ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia: radości, nieustającego uśmiechu i spełnienia wszystkich marzeń!
E. Indyk
Maj to miesiąc obfity w uroczystości i imprezy przedszkolne w Samorządowym Przedszkolu w Jaślanach.
W poniedziałek 26 maja do naszego przedszkola zostali zaproszeni rodzice dzieci przedszkolnych na przedstawienie z okazji „Dnia Rodzica”. Jako pierwsza wystąpiła grupa młodsza 3,4 – latków , która zachwyciła rodziców inscenizacją pt. „ Krasnoludki ”, śpiewem piosenek : „Życzenia dla mamy i taty”, „ A ja wolę moją mamę” oraz tańcem Las Ketchap - „ Asereje”. Następnie na scenę weszły dzieci z grupy „0” i zaprezentowały swym rodzicom program w stylu Dzikiego Zachodu. Pojawiły się kowbojki i kowboje w kapeluszach i na „koniach”. Zaśpiewały piosenki w stylu country : „ Na Dzikim Zachodzie” , „ Bawełnianooki Dżoo”. Mali soliści zaśpiewali piosenki pt. „ Dla Was” , „ Tato, nadchodzi lato” oraz „ Mama”. Na twarzach rodziców malowało się wzruszenie i podziw dla swoich mały pociech. Po skończonym występie wszystkie przedszkolaki odśpiewały tradycyjne „ Sto lat” oraz wręczyły prezenty. Oczywiście nie byłoby tego wszystkiego bez ciężkiej pracy wychowawczyń przedszkola: mgr Marii Dedo, mgr Moniki Białek oraz mgr Magdaleny Kościelnej.
M.Kościelna
O tym, jak brudna kropla wody zamieniła się w czystą, czyli wizyta przedszkolaków w GZKZ w Jaślanach.
24 kwietnia 2014 r. przedszkolaki z naszego przedszkola wraz z wychowawczyniami: M. Białek, M. Dedo i M. Kościelna gościły w GZGK w Jaślanach. Celem naszej wizyty była odpowiedź na pytanie: Co dzieje się z brudną kropelką wody? Dzieciaki miały okazję zwiedzić cały teren zakładu, odkrywając tajniki uzdatniania wody i jej dystrybucji w praktyce. Pracownicy Zakładu stanęli na wysokości zadania i w sposób jak najbardziej przyjazny małym słuchaczom opowiadali o jakości wody, jej drodze do naszych kranów, badaniach jakie wykonuje się dla bezpieczeństwa czystości wody, czy wreszcie o tym jak wygląda ich codzienna praca. W czasie tej wizyty przedszkolaki dowiedziały się, że woda którą pijemy pochodzi ze studni głębinowych i jest napowietrzana a następnie oczyszczana z nadmiaru żelaza i manganu. Mamy nadzieję, że oprócz dobrej zabawy, wizyta w GZGK w Jaślanach będzie stanowiła początek kształtowania się świadomości ekologicznej przedszkolaków i wpłynie na ich postawę w przyszłości. Na zakończenie wizyty wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali słodki upominek , za który bardzo dziękujemy. Z wycieczki przedszkolaczki wracały pełne wiedzy, wrażeń i we wspaniałych humorach.
Dziękujemy wszystkim pracownikom GZGK, którzy zaangażowali się w organizację wizyty naszych Przedszkolaków.
Monika Białek
Dnia 19.03.2014 r. o godz. 9.00 w naszej szkole odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W turnieju udział wzięło 30 uczniów z 6 szkół z terenu gminy Tuszów Narodowy: SP w Borkach Nizińskich; SP w Czajkowej; SP w Tuszowie Narodowym; ZS w Maliniu; Pub. Gim. w Tuszowie Narodowym oraz SP w Jaślanach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy V: Jakub Sołdyga, Albert Kapel, Joanna Głaz oraz uczniowie z klasy VI: Kinga Karkosza, Klaudia Maziarz, Iwona Hasek. Naszych wychowanków do konkursu przygotowała pani Małgorzata Duszkiewicz. Organizatorem turnieju, jak co roku jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polski. Konkurs ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy rozpowszechnianiu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i wolę walki, a laureatom życzymy powodzenia na dalszych etapach rywalizacji.
„ Płynie woda, szumi las, rośnie trawa, wiosna wita nas…”
W dniu 21 marca przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Jaślanach pożegnały zimę i przywitały wiosnę. Już kilka dni wcześniej trwały przygotowania do tego dnia. Obie grupy przedszkole wraz ze swymi wychowawczyniami przygotowały Marzannę, oraz piękne kwiaty z bibuły. Uśmiechnięte przedszkolaki wyruszyły w kolorowym pochodzie z kukłą Marzanny na czele. Machając kolorowymi, wiosennymi kwiatami maszerowały krzycząc: „Precz zimo zła” i „Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno! Ciebie żegnamy, bo wiosnę witamy!”. Następnie kukła pani zimy została pożegnana na cztery świata strony i spalona.
M.Kościelna
Głównym świętem narodowym i religijnym w Irlandii jest obchodzony 17 marca – Dzień Świętego Patryka, patrona Zielonej Wyspy. W ten dzień, jak co roku, wspomina się życie i dokonania misjonarza i organizatora życia religijnego w Irlandii. Najważniejszą tradycją podczas obchodów tego święta jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, nawiązującym do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizującym trójlistną koniczynę, przypisywaną św. Patrykowi. W tym dniu uczniowie ubierają się na zielono, a kto nie ma na sobie narodowego koloru Irlandii jest „szczypany” przez innych. Dnia 17.03.2014 r. uczniowie naszej szkoły z klas IV-VI z inicjatywy nauczyciela języka angielskiego – pana Jakuba Wanatowicza licznie zgromadzili się w przystrojonej efektownie przez panią Ewę Indyk girlandami z koniczyn i sylwetami leprikonów sali języka angielskiego, aby wziąć udział w obchodach tego celebrowanego w wielu krajach na świecie święta. Wszyscy wykazali się sporą pomysłowością w doborze stroju i makijażu na tę okazję. Na twarzach dzieci widniały uśmiechy i sylwety zielonych koniczyn, a na głowach osadzone były kapelusze, łudząco podobne do tych, jakie nosiły irlandzkie skrzaty. Po prezentacji strojów, dwie uczennice z klasy IV wygłosiły referat na temat życia i działalności św. Patryka. Jak się okazało, główny patron Irlandii nie był Irlandczykiem, ale Brytem. W wieku 16 lat został porwany przez piratów i przewieziony jako niewolnik do Irlandii, gdzie nauczył się celtyckiego. Zbiegł z niewoli i powrócił do Brytanii, gdzie zgodnie z postanowieniem z czasu niewoli oddał się na służbę Bogu. Przebywając już w rodzinnym domu miał proroczy sen, w którym Bóg nakazał mu powrót do Irlandii i chrystianizację tego kraju. Patryk został duchownym, a w 432 r. przyjął święcenia biskupie. Schrystianizował większość Irlandii, stale podróżując. Życiorys św. Patryka jest ciekawy i osnuty wieloma legendami. Obchody Dnia Świętego Patryka zorganizowane w takiej formie pozwoliły uczniom naszej szkoły po raz kolejny przypomnieć sobie jak malowniczym i urokliwym państwem jest słynąca z wszechobecnej zieleni Irlandia, poszerzyć wiadomości na temat irlandzkich tradycji, zwyczajów ludowych i świąt oraz zapoznać się z ciekawostkami na temat życia i działalności św. Patryka. Wierzymy, że ta niecodzienna lekcja języka angielskiego na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
J. Wanatowicz
Dnia 18.02.2014 r. w godzinach popołudniowych pod opieką pań wychowawczyń: Marii Hyjek, Jadwigi Kopacz i Ewy Indyk uczniowie klas I-III uczestniczyli w szkolnym balu karnawałowym. Impreza odbyła się na sali gimnastycznej, która tego dnia zamieniła się w prawdziwą salę balową, pełną balonów i kolorowych serpentyn. Uczniowie, wcielając się w postacie z bajek, wspólnie z animatorkami zabawy, bawili się przy największych dziecięcych hitach. Każdy strój był piękny i wyjątkowy. Podczas balu odbyły się konkursy i quizy, w których udział brały wszystkie dzieci. Liczne konkurencje: przeciąganie liny, skakanie w workach, przekazywanie sobie szarfy nogą, skakanie na jednej nodze i okrążanie krzesełka wzbudziły zachwyt wśród dzieci, które z wielkim zaangażowaniem brały udział w coraz to nowych konkursach i grach. Wielką atrakcją było malowanie twarzy na dowolnie wybrane przez dzieci wzory. Podczas balu był czas na słodki poczęstunek, który zorganizowali Rodzice dzieci biorących udział w balu. Wszystkim Rodzicom serdecznie dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu tegorocznego balu karnawałowego.
E. Indyk
Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej w Jaślanach. Dnia 17.01.2014 r. swoją obecnością zaszczycili nas dziadkowie uczniów z klas I-III, którzy licznie przybyli, aby oglądnąć występ swoich wnucząt. Odświętnie ubrane dzieci, pod opieką pań wychowawczyń: Marii Hyjek, Jadwigi Kopacz i Ewy Indyk, piosenką „Polka dla babci i dziadka” powitały kochanych gości. Po piosence, uczniowie klasy I odczytali babciom i dziadkom piękne podziękowania, przedstawione w formie abecadła, a uczniowie z klasy II zaprezentowali koncert życzeń. Jako ostatni stanęli na scenie uczniowie klasy III, którzy w najpiękniejszych utworach poetyckich dali swym dziadkom dowody swojej niegasnącej miłości. Cała uroczystość przeplatana była piosenkami, które dzieci wykonywały solo bądź chóralnie. W trakcie występu uczennice ze starszych klas częstowały gości słodkimi łakociami. Na zakończenie uczennica i uczeń z klasy III zagrali na klarnecie i trąbce wszystkim babciom i dziadkom „Sto lat”, po czym wszystkie wnuczęta obdarowały zacnych gości własnoręcznie wykonanymi laurkami. Babcie i dziadkowie nie szczędzili pochwał małym artystom oraz podziękowań paniom wychowawczyniom za zorganizowanie uroczystości.
Za Wasze czułe serce, za mądre nakazy, w dniu Waszego święta dziękujemy sto razy!
E. Indyk
W dniu 16 stycznia w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste spotkanie, na które przybyli szczególni goście. Świętowaliśmy, bowiem Dzień Babci i Dziadka. Zaproszeni dziadkowie i babcie jak co roku bardzo licznie przybyli w progi naszego przedszkola. Obie grupy bardzo się starały i przygotowały część artystyczną, która ćwiczyły już od kilku tygodni. Dziadkowie mogli zobaczyć jak pięknie występują ich wnuczęta. Jako pierwsza na scenie pojawiła się grupa młodsza, ( 3.4-latki) pod opieką pani Moniki Białek i pani Magdaleny Kościelnej. Małe pociechy prezentowały swoje zdolności wokalne, recytatorskie i taneczne. Następnie wystąpiła grupa starsza, ( 5,6-latki), która pod okiem pani Marii Dedo przedstawiła piękne jasełka pt.” Hej kolęda”. Dzieci śpiewały znane kolędy, recytowały wiersze oraz wykonały znany taniec „ Grozik”.Goście byli poruszeni. W oczach niektórych, można było dostrzec łzę wzruszenia. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Kolejną niespodzianką dla naszych gości były wykonane z pomocą wychowawczyń prezenty i laurki . Na koniec wszyscy rozkoszowali się pysznymi łakociami. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze. I za rok znów się spotkamy z naszymi miłymi dziadkami.
„Babci i dziadka, przyznać to trzeba, każdemu dziecku w życiu potrzeba.
Znana to para, bardzo kochana. Przez wszystkie dzieci jest szanowana.
No, a gdyby ich nie było, dzieciom trudno by się żyło.
Babcia i dziadek wciąż o nas dbają. Tak jak rodzice bardzo kochają.
Dają nam w życiu wiele radości. Nigdy nie szczędzą dla nas czułości”
M.Kościelna
Dnia 12.12.2013 r. w Zespole Szkół w Jaślanach została przeprowadzona dla wszystkich uczniów oraz dzieci przedszkolnych lekcja z udziałem egzotycznych zwierząt w ramach programu „Gady w teorii i praktyce”. Głównymi bohaterami pokazu byli: kameleon, agama brodata, legwan zielony, waran stepowy, boa dusiciel, pyton królewski, pyton tygrysi, żółwiak chiński, żółw wodno-lądowy ostrogrzbietny, żółw lądowy stepowy, gekon lamparci, wąż zbożowy, wąż pseudokoralowy. Warsztaty przeprowadzone zostały przez wieloletniego hodowcę gadów o szerokiej specjalizacji w tym zakresie. Zwierzęta nie stanowiły zagrożenia dla uczestników, dlatego podczas warsztatu każde dziecko miało możliwość bezpośredniego, manualnego kontaktu z każdym, pokazywanym egzemplarzem zwierzęcia. Hodowca dzięki swojej wnikliwej wiedzy, wynikającej z wykształcenia oraz doświadczenia opowiadał ciekawostki na temat zwierząt egzotycznych. Zarówno dzieci jak i uczniowie z wielką uwagą słuchały informacji na temat gadów, oglądały z bliska omawiane okazy i zadawały pytania, związane z ich życiem. Warsztaty przyniosły ogromną radość wszystkim uczestnikom oraz złamały wszelkie bariery spowodowane niewiedzą na temat świata gadów. W sposób niebanalny i niecodzienny wzbudziły zainteresowanie życiem tych niezwykłych zwierząt. Wierzymy, że wiadomości wyniesione z lekcji będą stanowić znakomite podłoże do pogłębiania wiedzy w tym kierunku.
J. Wanatowicz
W dniu 8.11.2013 r. uroczystą akademią szkolną uczcilismy 95 Rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski. Uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny o polskiej drodze do wolności. W dniu 11.11.2013 r. reprezentacja szkoły brała udział w gminnych obchodach święta.
Dnia 06.12.2013 r. w progi Samorządowego Przedszkola w Jaślanach zawitał długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci staruszek z siwą brodą. Niezwykły gość z ogromnym workiem prezentów pojawił się w asyście dwóch elfów. Ciepło i serdecznie powitał wszystkie zgromadzone na sali maluszki i starszaki, po czym zmęczony i strudzony po długiej podróży usiadł w wielkim fotelu. Na przybycie niezwykłego gościa przedszkolaki z obydwu grup przygotowały montaż słowno-muzyczny. Najpierw zaprezentowała się grupa młodsza. Dziewczynki przebrane za gwiazdeczki oraz chłopcy w mikołajkowych czapkach pod czujnym okiem swych pań wychowawczyń: Magdaleny Kościelnej i Moniki Białek z bijącym serduszkiem wychodzili na scenę, by zaprezentować Mikołajowi swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Gość z uśmiechem na twarzy słuchał i oglądał występy wszystkich małych artystów. Po grupie młodszej przyszedł czas na starszaki, które pod opieką pani Marii Dedo ze śpiewem na ustach stanęły na scenie. Z radością recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz tańczyły przy utworze „Kujawiaczek jeden”. Dużą niespodziankę zrobili Świętemu Mikołajowi chłopcy, którzy przebrani za renifery przy piosence „Mikołajkowa piosenka” utworzyli dla niego zaprzęg. Wszyscy byli zachwyceni występem przedszkolaków. Po gromkich brawach Święty Mikołaj z pomocą elfów rozdawał wszystkim zgromadzonym na sali dzieciom zasłużone prezenty. Jesteśmy wdzięczni Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tegorocznych mikołajek.
E. Indyk
Dzień 13 listopada dla przedszkolaków z Jaślan i klas I-III był dniem kolejnego Grochowskiego spotkania z teatrem dla najmłodszych. Wiejski Dom Kultury i Rekreacji w Grochowem zaprosił nas na przedstawienie pt. "Jaś i drzewo fasolowe" w wykonaniu Studia Małych Form Teatralnych Scenografii i Reżyserii z Krakowa. Spektakl ten powstał na podstawie znanej angielskiej baśni i opowiadał o Jasiu, który wyruszył na targ. Spotkana tam zielarka w zamian za Krasulę daje chłopcu ziarnka zaczarowanej fasoli, które trafiają w ziemię. Fasola zaczyna rosnąć ,aż sięga chmur. Zaciekawiony Jaś postanawia się wspiąć na fasolę. Spektakl przybliżył dzieciom atmosferę wsi. Widzowie zapoznali się ze zwierzętami domowymi, rodzajami zbóż i warzyw.
Przedstawienie zrealizowane było w ciepłym klimacie , pełnym humoru i czynnej zabawy widzów. Uczyło, że zdrowie, miłość i rodzina to wartości najważniejsze w życiu.
M.Kościelna
„Być blisko ludzi do których zostałem posłany”
Ks. Kard. Adam Kozłowiecki SJ
15. 11. 2013 r. uczniowie naszej szkoły z klas IV-VI odbyli pielgrzymkę do Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ, znajdującego się w Hucie Komorowskiej. Wystawa poświęcona jest życiu i działalności wielkiego „Misjonarza Afryki”. Rodak, który wyszedł z Ziemi Podkarpackiej, niósł wiarę, nadzieję i miłość potrzebującym duchowego wsparcia w placówkach misyjnych Zambii. Był oddanym kapłanem, duszpasterzem i odważnym obrońcą praw człowieka. Naznaczony ciężarem nieludzkich przeżyć w Auschwitz i Dachau szerzył ideę przebaczenia i pojednania. Organizatorem i koordynatorem wycieczki była katechetka Małgorzata Duszkiewicz. W opiece nad grupą uczniów pomagali Ks. Stanisław Rząd i pan Mariusz Furdyna.
M. Duszkiewicz
Dnia 25 października 2013 r. uczniowie naszej szkoły z klas IV-VI pod opieką pani Jadwigi Kopacz i pana Jakuba Wanatowicza wzięli udział w multimedialnej prelekcji edukacyjnej dotyczącej zjawisk astronomicznych. Ten niezwykły wykład popularnonaukowy, wsparty wspaniałymi materiałami wizualnymi, odbył się w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu, w kinie „Galaktyka”. W ramach prelekcji poruszono temat historii astronomii, jej zastosowania oraz wpływu na rozwój cywilizacji. Zapoznano uczniów ze skalą i strukturą Wszechświata. W przystępny sposób opowiedziano o gwiazdach, ich narodzinach i żywotności. Spróbowano odpowiedzieć na pytanie: „Od kiedy istnieje Słońce i jak długo jeszcze będzie podtrzymywać życie na Ziemi?”. Organizatorzy zaprezentowali także niezwykłe zjawisko astronomiczne jakim jest całkowite zaćmienie Słońca, podczas którego zdano relację z ekspedycji do Meksyku. Najciekawszym punktem programu miał być teleskopowy pokaz wybuchów na Słońcu i plam słonecznych przy pomocy specjalistycznych teleskopów. Niestety brak odpowiednich warunków atmosferycznych uniemożliwił uczniom naszej szkoły udział w tym niecodziennym pokazie. Na pocieszenie młodzież z naszej szkoły mogła na żywo oglądnąć narzędzie do obserwacji odległych obiektów i poznać nowinki na temat jego powstania. „Spotkanie z Astronomią” poszerzyło wiedzę astronomiczną naszych uczniów, ukazało piękno kosmosu oraz zachęciło do samodzielnego obserwowania zjawisk i obiektów widocznych na niebie. Ta niezwykła lekcja astronomii na długo pozostanie w pamięci naszych wychowanków.
J. Kopacz, J. Wanatowicz
Powered by aSc EduPage