Zabawa karnawałowa w przedszkolu
- Karnawał to czas wesołych zabaw i tańców. Nasze przedszkolaki 12.01.2018 miały ku temu okazję, gdyż odwiedziła nas grupa animacyjna z "Wyspy przygód". W tym dniu w przedszkolu pojawili się kolorowi przebierańcy. Na nich czekała udekorowana sala gimnastyczna, która zaraz po śniadaniu zapełniła się różnymi postaciami z bajek oraz rodzicami, którzy licznie przybyli, aby podziwiać zabawę swoich pociech. Przy dźwiękach muzyki dzieci świetnie się bawiły w parach, kołach, z chustą animacyjną, przechodząc przez tunel, bawiąc się uformowanymi balonikami, łapiąc i rzucając piłki oraz podziwiając tysiące baniek mydlanych. Dużą atrakcją były odwiedziny sympatycznego bałwanka Olafa, który bawił się z dziećmi i chętnie z nimi fotografował. Nie zabrakło też słodkości, które w przerwie zregenerowały siły i energię. Uczestnicy zabawy, zmęczeni ale w dobrych humorach rysowali później swoje wrażenia i przeżycia.M.Dedo
Życzymy wszystkim Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku
Świąteczne kolędowanie z mobilną filharmonią
W dniu 14 grudnia 2017 r. odbył się w naszej szkole i przedszkolu niezwykły koncert świąteczny w wykonaniu Filharmonii Mobilnej z Rzeszowa.W pięknych strojach i w niecodzienny sposób, bo poprzez muzykę dowiedzieliśmy się ciekawostek o Świętach Bożego Narodzenia z całego świata: bez czego nie wyobrażamy sobie Świąt? Skąd wzięły się świąteczne tradycje? Czy wszędzie wigilia to 12 potraw i puste miejsce przy stole? Jaki naród tańczy wokół choinki? Opłatek czy chałwa?! Co śpiewamy przy wigilijnym stole? Przedszkolaki i dzieci starsze wspólnie odśpiewali znane im kolędy oraz z zainteresowaniem słuchali kolęd w innych językach. Nasi goście zaprezentowali nam swoje instrumenty, między innymi elektryczne pianino i guitalele. To był bardzo ciekawy i pouczający koncert. Z niecierpliwością czekamy na kolejny koncert już wiosną.
M.K
Ciekawa lekcja historii.
Dziś w 36 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, odwiedził naszą szkołę Pan Marian Irzyk- członek Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ Solidarność. Od IX 1980 w „S”, założyciel i członek Koła „S” Oświaty. Po 13 XII 1981 aktywny działacz struktur podziemnej „S”, kolporter prasy i wydawnictw podziemnych. Uhonorowany statuetką Pomnika Poległych Stoczniowców (Krzyży Gdańskich) (2000), odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010). Jako świadek historii- aktywny uczestnik wydarzeń, dzielił się z uczniami swoimi przeżyciami z okresu stanu wojennego.
admin.
Wizyta Świętego Mikołaja w Przedszkolu
„6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty,
wraca do nieba uśmiechnięty”W dniu 7 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ wraz z pomocnikiem Elfem, który był niezwykle wesoły, rozmowny i zachęcał wszystkie dzieciaki do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. Przedszkolaki pięknie ubrane, ze świątecznymi ozdobami na głowach przygotowały dla swojego gościa specjalny program artystyczny. Było recytowanie wierszy, śpiew i tańce. W zamian Święty Mikołaj obdarował maluchy prezentami i pozował do wspólnych zdjęć. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
M.K
Niecodzienny gość.
W dniu 6 grudnia 2017 r. gościliśmy w naszej szkole J.E. Ks. Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, który odwiedził naszą szkołę w związku z wizytacją kanoniczną Parafii NP NMP w Jaślanach.
Wiersze uczennic z klasy IV docenione w XII edycji Regionalnego Konkursu Literackiego pt. „Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary”
30 listopada 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tuszowie Narodowym miało miejsce uroczyste podsumowanie wyników konkursu literackiego poezji patriotyczno-religijnej wraz z piękną interpretacją głosową nagrodzonych wierszy w wykonaniu poetki, recytatorki i animatorki kultury z Rzeszowa. Jury konkursowe oceniło prace 39 uczestników w czterech kategoriach wiekowych: dorośli, szkoły ponadgimnazjalne, gimnazja, szkoły podstawowe. Nasze uczennice zostały docenione w kategorii szkół podstawowych: Anna Łącz za wiersz „Polska moja” (nagroda); Jagoda Głaz za wiersz „Mała Ojczyzna” (wyróżnienie).Obie czwartoklasistki otrzymały dyplomy i nagrody książkowe, natomiast polonistka – p. A. Durda odebrała podziękowanie za przygotowanie uczennic do konkursu.
A.D.
Sukcesy naszych uczniów w gminnych eliminacjach Rejonowego Konkursu Poezji Religijnej
28 listopada 2017 r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w gminnych eliminacjach Konkursu Poezji Religijnej, który odbył się w Wiejskim Domu Kultury i Rekreacji w Grochowem. Prezentowane w rywalizacji konkursowej utwory miały często formę dziecięcej modlitwy bądź wiersza z morałem, refleksją, nauką. Tematyka utworów miała wymiar wychowawczy i moralizatorski. Komisja konkursowa doceniła prezentacje sceniczne następujących osób z naszej szkoły: w grupie wiekowej klas IV – VII ze szkoły podstawowej w kategorii: recytacja NAGRODĘ przyznano: Weronice Stecyk z klasy IV; Bartoszowi Durdzie z klasy V; Aleksandrze Kardyś z klasy VI; Agacie Świderskiej z klasy VII. WYRÓŻNIENIE otrzymał Bartosz Rzeźnik z klasy IV. Uczniowie zostali przygotowani do konkursu przez p. A. Durdę. Uczniowie, którzy wywalczyli NAGRODĘ przeszli do następnego etapu – finału zmagań konkursowych, który odbędzie się 15grudnia w Grochowem. Gratulujemy i życzymy powodzenia.
A.D
Pasowanie na przedszkolaka
Dnia 16. 11. 2017 r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość "Pasowania na Przedszkolaka". To ważne wydarzenie było symbolem przyjęcia najmłodszych w kręgi życia przedszkolnego. Była to też okazja zaprezentowania się przedszkolaków na scenie po raz pierwszy w tym roku szkolnym, a dla niektórych dzieci nawet pierwszy raz w życiu. Maluszki, jak też dzieci z grupy starszej z wielkim zaangażowaniem pod okiem swoich wychowawczyń czyniły przygotowania do tego dnia: uczyły się wierszy, piosenek, tańców, a także właściwej postawy na scenie. Przygotowały też zaproszenia dla swoich najbliższych co zaowocowało wysoką frekwencją gości. Naszą uroczystość zaszczycili również władze gminy w osobach : Wójt - Pana Andrzej Głaz oraz Pani Sekretarz - Renata Paterak. Po powitaniu zebranych przez dyrektora placówki Zygmunta Krempę odbyła się część artystyczna w wykonaniu dzieci z grupy "0". Starszaki w kolorowych elementach strojów zaprezentowały widowisko pt. "Zabawy z Panią Jesienią". Recytowały wiersze, śpiewały jesienne piosenki, odgrywały scenki z udziałem Pani Jesieni (Ala Klich). Nie zabrakło też solowych popisów w wykonaniu Zuzi Łącz i Milenki Marek ("Jesteśmy jagódki"), Ali Klich (Urodziny marchewki") oraz Kacperka Mrozika ("Wiatr psotnik"). Widzowie podziwiali też inscenizację piosenki "Urodziny marchewki" oraz układ taneczny z parasolkami, w przeciwdeszczowych płaszczykach do piosenki "Parasolki". Następnie na scenie pojawiły się najmłodsze dzieci, które odświętnie ubrane, w czapkach żaka recytowały wiersze i śpiewały piosenki o tematyce przedszkolnej oraz bezpieczeństwa i grzecznego zachowania na co dzień. Wszystkich zachwyciła inscenizacja piosenki "Wiewióreczka", gdzie dzieci dały popis umiejętności tanecznych (walczyk, kujawiak, krakowiak i poleczka). Po występach nadeszła pora na przyrzeczenie, w którym dzieci zadeklarowały, że będą dobrymi przedszkolakami szanującymi prawa innych i kochającymi swoich rodziców. Potem nastąpił ten najważniejszy moment - dyrektor Zygmunt Krempa położeniem "lizaka" na ramieniu dziecka uroczyście dokonał aktu pasowania nowych przedszkolaków. Na pamiątkę każdy otrzymał od wychowawczyni dyplom i lizaka z logo naszej placówki. Później na dzieci czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Bardzo dziękujemy rodzicom, którzy pomogli w zorganizowaniu imprezy oraz Panu Wójtowi i Pani Sekretarz, którzy przynieśli dla wszystkich dzieci upominki.
M.D.
Konkursu "Literatura i dzieci. Dzień bez komputera"
Dnia 14. 11. 2017 r dzieci z grupy "0" i klas IV - VII z naszej szkoły wzięły udział w eliminacjach gminnych Podkarpackiego Konkursu "Literatura i dzieci. Dzień bez komputera". W WDKiR w Grochowem w kategorii - recytacja- wyróżnienie otrzymała Weronika Stecyk z kl. IV (przygotowana przez Panią Agatę Durda), w kategorii - piosenka - wyróżnienie otrzymała Milenka Marek z kl. "0", a awans do następnego etapu wyśpiewała Alicja Klich z kl. "0". Dnia 22. 11. 2017 r w Domu Kultury w Chorzelowie odbyły się eliminacje powiatowe w/w konkursu i Alicja Klich otrzymała nagrodę, która gwarantowała jej przejście do kolejnego etapu.
Dnia 5. 12. 2017 r. w WDK w Rzeszowie Ala wzięła udział w finale. Zaprezentowała się znakomicie i mimo, że nie zdobyła "miejsca na podium" to honorowo reprezentowała nasze przedszkole w województwie. Bardzo się cieszymy, gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
M.D.
Grupa "0" odwiedziła Fabrykę Ozdób Choinkowych w Nowej Dębie
12. 10. 2017 r. znów był wyjazd - tym razem do Fabryki Ozdób Choinkowych do Nowej Dęby. Do świąt jeszcze trochę czasu, ale nastrój udzielił się wszystkim. Ogromna hala wypełniona błyszczącymi ozdobami zrobiła na uczestnikach niesamowite wrażenie. Najpierw dzieci z panią przewodnik oglądały choinki i dekoracje z różnych części świata: północnej Europy, Ameryki, a także choinkę ubraną na styl staropolski. Następnie podziwiały gabloty wypełnione niepowtarzalnymi wzorami bombek malowanych ręcznie na różne okazje. Miały też możliwość obserwowania jak ze szklanej rurki przy pomocy palnika i wysokiej temperatury można "wyczarować" bombkę w kształcie kuli, serca, czy świderka. Dzieci podziwiały też zdolności pań, które w malarni nadawały ukształtowanym ozdobom pięknej kolorystyki. Później każde z dzieci spróbowało swoich sił w ozdabianiu bombek. Nie było to zbyt łatwe - każdy specjalnym klejem rysował na bombce wzory, a potem posypywał kolorowymi brokatami. Gdy bombki były w suszarni, był czas, aby w sklepie z ozdobami zrobić zakupy. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało bombkę ze swoim imieniem oraz wykonaną przez siebie. Z pewnością w tym roku zajmą one honorowe miejsce na domowych choinkach.
M.D.
„Od zniewolenia do niepodległości”, szkolne obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Cała społeczność naszej szkoły zawsze była wierna wartościom patriotycznym i potrafiła godnie przeżyć rocznicę odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI i oddać hołd tym wszystkim, którzy wywalczenie wolności Ojczyzny przypłacili życiem. I tym razem 9 listopada 2017 r. została zorganizowana uroczysta akademia patriotyczna poświęcona ojczyźnie i trudnym jej dziejom. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie został zaprezentowany program artystyczny, na który złożyłysię: recytacje wierszy patriotycznych w wykonaniu: Aleksandry Kardyś, Natalii Sołdygi, Bartosza Durdy, Pauliny Głaz, Kacpra Krakowskiego, Krzysztofa Majchra, Agaty Świderskiej, Patrycji Rzeźnik i Patrycji Rusin; piosenki i pieśni patriotyczne w wykonaniu solistów: Patrycji Rusin, Patrycji Rzeźnik, Martyny Rzeźnik, Gabrieli Marek, Jagody Głaz, Moniki Marek i Weroniki Stecyk przy akompaniamencie gitary w wykonaniu Krzysztofa Głaza. Pieśni: „Legiony”, „Piechota”, „Rota” zostały chóralnie zaśpiewane przez wszystkich uczestników akademii. Komentarz historyczny dotyczący wydarzeń sprzed 99 lat zaprezentowali prowadzący akademię - Ewa Zawadzka i Krzysztof Głaz. Po części artystycznej i wyprowadzeniu sztandaru szkoły głos zabrał dyrektor szkoły Z. Krempa, który krótko nawiązał do wydarzeń sprzed lat i trudnej drogi Polski do niepodległości, a także podziękował uczniom i p. A. Durdzie za przygotowanie programu.
A.D.
Wyjazd dzieci do Muzeum Regionalnego w Mielcu
- 17. 10. 2017 r. to dzień wyjazdu dzieci do Muzeum Regionalnego w Mielcu z siedzibą w Pałacyku Oborskich. Wystawa, którą dzieci oglądały nosiła tytuł "Bursztynowe opowieści". Na wstępie, po zapoznaniu się dzieci ze sposobem zachowania w muzeum, siedząc na wygodnych poduszkach oglądały prezentację multimedialną mówiącą o powstaniu bursztynu, o miejscu występowania i różnych jego rodzajach. Następnie wszyscy zwiedzali przygotowaną wystawę. Można było zobaczyć żywicę drzew, z których kiedyś powstawał bursztyn, urządzenia, których dawniej używano do szlifowania oraz gotowe wyroby: kolczyki, pierścionki, broszki, naszyjniki, rzeźby z bursztynu, a także naturalne okazy sporych rozmiarów, jakie czasem wyrzuca Morze Bałtyckie w czasie sztormu. W bryłkach dzieci doszukiwały się zatopionych owadów i małych zwierzątek, co potem było dla nich inspiracją podczas warsztatów. Dzieci z niewielką pomocą opiekunów lepiły z plasteliny malutkie stworzenia, które zamknęły w przezroczystym pudełku, będącym namiastką bursztynowej bryłki. W podziękowaniu za miłe przyjęcie dzieci wręczyły prowadzącej pamiątkową laurkę, a ulepione stworki zabrały ze sobą do przedszkola. Taki sposób przekazywania informacji z pewnością wpłynie na lepsze zapamiętanie nowych wiadomości.M.D.
Przedszkolaki z grupy "0" na musicalu.
Jesień w naszym przedszkolu upływa pod znakiem imprez i licznych wyjazdów do instytucji, które wspierają realizację zadań edukacyjnych. Nasze przedszkolaki z grupy "0" 3. 10. 2017 r. miały okazję obejrzeć wspaniały musical w SCK w Mielcu pt. "Dorotka w krainie Oz". Teatr z Chorzowa poprzez ciekawą fabułę, taniec, muzykę uświadomił dzieciom, że dobre serce, odwagę i rozum zdobywa się poprzez szczerą przyjaźń i zaufanie. Wspólne losy, które połączyły Dorotkę, Lwa, Stracha na wróble oraz Drwala ukazały, że na przyjaciół zawsze można liczyć w razie potrzeby. Widowisko oprawione zostało wieloma dodatkowymi efektami: wspaniałą scenografią, dźwiękami, grą świateł, a przede wszystkim pięknymi piosenkami i tańcem w stylu country. Dzieci pełne wrażeń, po powrocie do przedszkola przelały swoje spostrzeżenia, wrażenia i emocje na papier. W sali można było podziwiać galerię rysunków ukazujących np. mówiący portret, pieska Toto oraz innych bohaterów przedstawienia.
M.D.
Na zaproszenie NSZZ Solidarność - Region Rzeszowski
W dniu 22 października 2017 r., na zaproszenie NSZZ Solidarność Region Rzeszowski uczniowie naszej szkoły, w Kościele Matki Boskiej Saletyńskiej w Rzeszowie –Sanktuarium Ludzi Pracy, zaprezentowali program artystyczny poświęcony bł. Ks. Jerzemu Popiełuszce. Przedstawiony został krótki życiorys z uwzględnieniem cudów jakie dokonują się za przyczyną błogosławionego , faktów z relacji osób znających księdza Jerzego, wierszy Teresy Boguszewskiej „Imię moje Jerzy” i „Niezapominajki” oraz literatury poświęconej księdzu Jerzemu. Oprawa muzyczna obejmowała utwory patriotyczne Miejcie nadzieję, Barka, Ojczyzno ma (pieśń kończąca każdą Mszę Św. za Ojczyznę), Mury oraz Błogosławieni…. kończące część artystyczną. W czasie widowiska były wyświetlane slajdy przedstawiające fakty z życia błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Oprawę muzyczną zapewnił Pan Andrzej Rup , reżyserem przedstawienia była p. Małgorzata Duszkiewicz katechetka w naszej szkole. Młodzieży towarzyszyli rodzice uczniów oraz p. Andrzej Głaz - Wójt Gminy Tuszów Narodowy z p. Waldemarem Maziarzem Przewodniczącym Rady Gminy.
admin.
Sukces naszych uczniów w Powiatowych Igrzyskach Dzieci
Dnia 24.10.2017 r. na Stadionie Stali Mielec odbyły się drużynowo - indywidualne biegi przełajowe dla zawodników i zawodniczek z rocznika 2005 – 2006. Drużyna dziewcząt w składzie: Aleksandra Grzelak, Ewa Zawadzka, Gabriela Marek, Aleksandra Kardyś i Paulina Czerkies wywalczyła II miejsce. Na tym samym podium stanęła również drużyna chłopców, w składzie: Krzysztof Majcher, Wojciech Kołek, Oskar Marek, Jakub Piechota . Dystans dla dziewcząt wynosił 600 m, a dla chłopców 800 m. Udział w zawodach wzięli również uczniowie z rocznika 2007-2008: Jagoda Głaz, Julita Ciemięga, Hubert Duszkiewicz i Bartłomiej Barszcz. Organizatorem imprezy, w której udział wzięło ok. 250 młodych sportowców był Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Mielcu. Uczniów do zawodów przygotował pan Mariusz Furdyna.
Wszystkim sportowcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
E. I.
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
Święto Patrona jest dla całej społeczności szkolnej w Jaślanach okazją przypomnienia wspaniałej osobowości człowieka, który w trudnych czasach pozostał wierny takim wartościom, jak: Bóg, Honor, Ojczyzna.Tradycyjnie już uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia N.M.P.w Jaślanach, gdzie zgromadzili się: uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi szkoły, rodzice i zaproszeni goście. Mszy świętej przewodniczył ksiądz proboszcz- Stanisław Rząd, który w wygłoszonej homilii zwrócił się do zgromadzonych, by pozostawali pod wpływem tych wartości, których wyznawcą był ksiądz Jerzy - niepozorny, skromny, lecz wielki duchem człowiek. Celebrujący Mszę Św. zwrócił uwagę na wychowanie i tradycje rodzinne ks. Jerzego, a także na jego niezwykłą odwagę i determinację w podejmowaniu wszelkich działań w tych jakże trudnych czasach. Po Mszy Św. nastąpił uroczysty przemarsz do szkoły. Liczny korowód był prowadzony przez poczty sztandarowe ze wszystkich szkół z terenu gminy. Po przybyciu na miejsce uczestnicy uroczystości zebrali się na górnym korytarzu przed obrazem księdza Jerzego autorstwa p. Stanisława Bigdy. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu hymnu szkoły nastąpiło oficjalne powitanie przez dyrektora szkoły p. Zygmunta Krempę . Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in. przedstawiciele władz gminnych: p. Waldemar Maziarz, p. Andrzeja Głaz, p. Renata Paterak, p. Bronisława Zięba., radni – p. A. Rup ,p. M. Smykla, sołtysi Jaślan i Józefowa p. Stanisław Rzeźnik oraz p.Stanisław Babula, księża z terenu gminy- ks. Stanisław Rząd i ks. Ryszard Wilk , dyrektorzy szkół z terenu gminy, emerytowani nauczyciele oraz przedstawiciele rady rodziców z przewodniczącym p. Włodzimierzem Barszcz. Następnie dyrektor szkoły Zygmunt Krempa przypomniał historię wyboru patrona szkoły, podziękował władzom gminnym i mieszkańcom Jaślan za wielki trud, jaki podjęli wówczas w tym kierunku. Dyrektor odczytał również pismo otrzymane od Przewodniczącego Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, w którym p. Roman Jakim przekazał wyrazy uznania za pasję, z jaką jaślańska społeczność szkolna kształtuje własny wizerunek w oparciu o wartości, których wyrazicielem był ks. Jerzy, łączący miłość Boga z miłością człowieka i Ojczyzny. Dyrektor wyraził nadzieję, że obrany przed czterema laty patron będzie dla wszystkich wychowanków tej szkoły wzorem ludzkiej godności, rzecznikiem prawa do wolności ,sprawiedliwości, miłości i prawdy. W dalszej części głos zabrał Pan Andrzej Głaz – Wójt Gminy Tuszów Narodowy, który podkreślił, jak wielkim świadectwem wartości jest życie i męczeńska śmierć księdza Jerzego. Przemawiający wskazał te cechy osobowości patrona, o które my wszyscy powinniśmy zabiegać, by nasze życie miało cel i sens. Pan Wójt, kończąc swe wystąpienie, złożył wszystkim nauczycielom życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Później nastąpiła interesująca część artystyczna pt. „Imieniny księdza Jerzego” w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej. Podniosły charakter akademii dostarczył wielu wrażeń, a przede wszystkim przybliżył zebranym sylwetkę Patrona. Występ wzbogacił pokaz multimedialny, w którym znalazły się slajdy ukazujące życie, działalność duszpasterską i męczeńską śmierć księdza. Wystarczyło spojrzeć na wypełniony po brzegi korytarz, pełne refleksji twarze, by przekonać się, że działalność ks. Jerzego nie jest obojętna zarówno dorosłym, jak i młodszym wychowankom szkoły. Zaprezentowany montaż słowno - muzyczny został nagrodzony gromkimi brawami publiczności. Nad organizacją programu czuwała p. Małgorzata Duszkiewicz, zaś za oprawę muzyczną współodpowiedzialny był p. Andrzej Rup. Po niezwykle poważnej i wzruszającej części artystycznej zostały ogłoszone wyniki piątej już edycji konkursu wiedzy o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, organizowanego pod honorowym patronatem Wójta Gminy – p. Andrzeja Głaza. Ponadto na korytarzu szkolnym można było podziwiać wystawę fotografii, ukazujących bohatera uroczystości w różnych życiowych sytuacjach. Na zakończenie dyrektor podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do przygotowania uroczystości oraz zaproszonym gościom za udział i wspólne przeżywanie święta. W pamięci społeczności szkolnej zostało niełatwe przesłanie księdza Jerzego, które mocno wybrzmiało podczas uroczystości:
A. D.
Ślubuję uroczyście...
Dnia 11.10.2017 r. siedemnaścioro pierwszoklasistów zostało oficjalnie przyjętych w poczet uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Jaślanach. Uroczystość rozpoczęła się od części nieoficjalnej, w której pierwszoklasiści wykazali się wiedzą o swoim kraju, miejscowości, bezpieczeństwie i ruchu drogowym. Przypomnieli także zasady, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Występ dzieci uświetniły piękne wiersze patriotyczne: „Katechizm polskiego dziecka”, „Powiewa flaga”, „Co to jest Polska”, „Ojczyzna” oraz piosenki okolicznościowe: „Jestem uczniem”, „Witaj, nasza dobra szkoło”, „W Literkowie”, „Kolorowa książka”, „W drodze do szkoły” i „Nasza najpiękniejsza”.Podczas części oficjalnej, w niezwykle podniosłej atmosferze, po odśpiewaniu z należytą postawą hymnu szkoły, przed pocztem sztandarowym pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, w którym zobowiązali się być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrektor szkoły Zygmunt Krempa dokonał aktu pasowania na ucznia, dotykając ramienia każdego dziecka „wielkim ołówkiem”, mówiąc: „Pasuję Cię na ucznia”, a Ks. Kanonik Stanisław Rząd poświęcił pierwszakom książki i udzielił im błogosławieństwa. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i legitymacji szkolnych. Najmłodsi w szkole uczniowie nie zapomnieli również o swoich najbliższych, dziękując im słowami:
To, że jesteśmy uczniami
Naszym rodzicom zawdzięczamy
I z całego serca głośno wołamy
MAMO I TATO
DZIĘKUJEMY WAM ZA TO!
E. I.
Wycieczka do muzeum kard. Adama Kozłowieckiego
W dniu 3.10.2017 r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili Muzeum im. kard. Adama Kozłowieckiego w rodzinnej Hucie Komorowskiej .Uczniowie mieli okazję zobaczyć pamiątki związane z osobą Kardynała – w tym jego pierścień, paliusz biskupi, piuska i pas biskupi, bulle papieskie przydzielające mu tytularne biskupstwa we Włoszech (Potenza Picena i kościół S. Andrea a Quirinale), medale i odznaczenia. Odtwarzane były filmy związane z osobą Ks. Kardynała ukazujące jego życiorys oraz pracę na misjach. Zwiedzali ekspozycje muzealne poświęcone naszemu bohaterowi .Przedstawiały pamiątki Jego dzieciństwa i lata nauki. W drugiej części budynku znajduje się wystawa złożona z trzech sal o różnej tematyce Pierwsza jest poświęcona aresztowaniu i pobycie w obozach koncentracyjnych. Dwie następne ukazują życie i pracę na misjach . Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klas starszych IV-VII wraz z wychowawcami. Organizatorem była katechetka Małgorzata Duszkiewicz.
M. D.
Sprzątanie świata 2017 - Clean up the World.
Uczniowie naszej szkoły czynnie włączyli się w akcję sprzątania świata. Dla uczniów była to doskonała lekcja poszanowania środowiska oraz sposobem na realizację wolontariatu.
„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.
admin.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Wszystkie