• Przedszkolaki na warsztatach "Wybuchowa nauka"

• 8 kwietnia dzieci z naszego przedszkola udały się na wycieczkę do Pacanowa gdzie  poznały dwa najważniejsze składniki powietrza oraz ich właściwości. Niemniej jednak głównym bohaterem zajęć był ciekły azot – jedna z najbardziej niebezpiecznych substancji na kuli ziemskiej. Ciekawostką jest to, iż temperatura ciekłego azotu wynosi minus 200 stopni Celsjusza. I to właśnie dzięki niemu byliśmy świadkami niecodziennych eksperymentów. Dzieci zobaczyły jak ciekły azot zamroził powietrze w balonach, jak można bananem przybić gwoździa ( bo zamarzł) i piękną różę, która utraciła zapach, jajko usmażone przez azot, a nawet rozpalenie kadzidełka dzięki podmuchowi ciekłego azotu.

Warsztaty były bardzo ciekawe, nikt się nie nudził tylko czekał na następny ciekawy eksperyment. Odpowiedzieliśmy między innymi na pytania:

Co się stanie z ręką zanurzoną w cieczy o temperaturze -196 stopni Celsjusza?
            Czy to prawda, że ciekły azot to ten sam azot, którym oddychasz?
            Czy bananem można przybijać gwoździe?
            Czy piękną pachnącą róże można zamienić w szkło?
            Co się stanie z napompowanym balonikiem zanurzonym w ciekłym azocie?
            Czy to prawda, że ciekły azot przechodząc ze stanu ciekłego w gazowy powiększa się 700 razy?

Najpyszniejszym eksperymentem okazały się lody pomarańczowe, którymi poczęstowane zostały wszystkie dzieci. Do ich wykonania  użyte zostało: śmietanka, mleko, sok pomarańczowy oraz oczywiście ciekły azot.

• Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

• W dniu 4.04.2022 r. gościliśmy uczestników etapu gminnego

Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.