• PIERWSZE UCZNIOWSKIE DOŚWIADCZENIA

        •   

           

          inf. archiwalna

           

           "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy" - projekt  realizowany w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół w Jaślanach


           

            Prezentacja efektów realizacji projektu"PIERWSZE UCZNIOWSKIE DOŚWIADCZENIA' -etap trzeci 

          Temat prezentacji: " SPOTKANIE BAJEK"


          Rozpoczynamy trzeci  etap realizacji projektu pt. ,,Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”. Głównym celem jest wdrożenie elastycznego modelu edukacji, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów, z wykorzystaniem nowatorskich  metod i treści kształcenia. Wieloaspektowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego i motorycznego dzieci poprzez kształtowanie kompetencji kluczowych w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera.  Od 3 stycznia 2011r. wszyscy uczniowie klasy pierwszej będą realizować III etap Projektu "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy". Zajęcia będą prowadzone przez panią Marię Hyjek nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej , dwa razy w tygodniu i zostaną zakończone  pod koniec czerwca  pokazem efektów pracy uczniów. Uczestnictwo w projekcie jest przedsięwzięciem, które zmienia sposób patrzenia na ucznia. Pokazuje, że dzieci mają różne predyspozycje i umiejętności. Ważne jest podkreślenie indywidualności każdego ucznia i pokazanie, że  każde dziecko jest zdolne. Rolą dorosłych (nauczyciela i rodziców) jest, by te zdolności dostrzec, rozwijać i wspierać. Dobór najwłaściwszych sposobów oddziaływania na ucznia wynika ze znajomości profilu inteligencji każdego dziecka, jego zainteresowań i potrzeb. 

          ZAKOŃCZYŁA SIĘ DRUGA EDYCJA PROGRAMU w  naszej szkole. (10 czerwca 2010 roku)

          Program II edycji  realizowała Pani Jadwiga Kopacz,

          Uroczystym podsumowaniem zakończono w Zespole Szkół  w Jaślanach II etap projektu “Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

                 Na etapie nauczania początkowego każdy uczeń potrzebuje wsparcia dla efektywnej realizacji własnego potencjału. Proces kształcenia oparty na aktywności i samodzielności, wiązaniu poznania z działaniem i respektowaniu indywidualnego profilu inteligencji, to istota nowoczesnej szkoły. Podstawową istotą projektu jest wielokierunkowe i wieloaspektowe wspieranie rozwoju uczniów nakierowane na rozwój kompetencji kluczowych, poprzez praktyczne działania dzieci pod kierunkiem nauczyciela. Wykorzystanie w praktyce teorii inteligencji wielorakich Howarda Gardnera zapewnieni uczniom doświadczenia edukacyjne i społeczne na miarę ich zainteresowań, uzdolnień, możliwości i potrzeb. Koncepcja Projektu oparta jest na założeniu, że “każde dziecko jest zdolne”, a rolą dorosłych jest te zdolności dostrzec,       rozwijaći wspierać.     Zajęcia te w II etapie  prowadziła wychowawczyni klasy I Jadwiga Kopacz. Działania w ramach projektu odbywały się od 01 grudnia 2009 do 10 06 czerwca 2010 roku. Nauczycielka obserwowała dzieci w trakcie zabaw oraz ich pracy na lekcjach. Na podstawie zgromadzonych spostrzeżeń i informacji od rodziców dokonała diagnozy każdego dziecka, biorącego udział w projekcie.  W czwartek 10 czerwca w obecności zaproszonych gości, odbyły się ostatnie, dwugodzinne zajęcia o tematyce baśniowej, podsumowujące dotychczasowe działania. Praca z dziećmi prowadzona była zarówno podczas obowiązkowych zajęć, jak i na dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych. Znając ich zainteresowania i możliwości, prowadząca przygotowywała takie zajęcia w ośrodkach, aby każdy uczeń mógł rozwijać swoje słabe strony poprzez własne zdolności, zamiłowania i predyspozycje. Realizacja projektu przebiegała pod hasłem “Ucząc się i bawiąc poznajemy siebie i odkrywamy otaczający nas świat”. Podczas zajęć uczniowie odwiedzili bibliotekę, słuchali bajek-grajek, poznawali mapę i szukali na niej ciekawych miejsc. Uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym pt. ,,O rybaku i złotej rybce”. Nie zabrakło również gier ruchowych, które dzieci lubią najbardziej - zabawy z chustą animacyjną, talerzami, kółkami. Uczniowie rozwijali także logiczne myślenie i wyobraźnię, poznawali figury geometryczne i wagę.  Podczas uroczystego podsumowania projektu dzieci zaprezentowały zdobyte wiadomości oraz  sztukę “Spotkanie z królową bajek w królestwie fantazji” .Każde dziecko otrzymało  w prezencie maskotkę myszki - symbol realizowanego w naszej szkole projektu.

           


          Od 1.02.2010 r. kl. I  uczestniczy w realizacji Projektu ,,Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”. Jest to Projekt Edukacyjny współfinansowany przez Unię Europejską w Ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

          Głównym celem Projektu jest wdrożenie modelu edukacji, dostosowanego do potrzeb i możliwości uczniów, z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia. Wieloaspektowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego i motorycznego dzieci odbywa się przez kształtowanie kompetencji kluczowych w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. Wykorzystanie w praktyce tej teorii zapewnia uczniom doświadczenia edukacyjne i społeczne na miarę ich zainteresowań, uzdolnień, możliwości i potrzeb. Umożliwia działania we wszystkich dziedzinach aktywności prowadzących do rozwijania kompetencji kluczowych, a szczególnie: językowej, matematyczno-przyrodniczej, artystycznej, ruchowej, komunikacyjnej oraz społecznej.

          Praca z dziećmi prowadzona jest przez nauczycielkę nauczania zintegrowanego Jadwigę Kopacz. Działania są podejmowane podczas zajęć obowiązkowych w ramach realizacji podstawy programowej oraz na dodatkowych zajęciach, 4 godz. tygodniowo. Realizacja zajęć dodatkowych opiera się o mój własny autorski pomysł pod hasłem ,,Ucząc się i bawiąc poznajemy siebie i odkrywamy otaczający nas świat”.

          Projekt stwarza warunki wszechstronnego rozwoju dzieci, kreatywności, ciekawości poznawczej i otwartości na wiedzę. Rozwija umiejętności uczniów, podnosi ich wiedzę, dostarcza elementarnej wiedzy o świecie.

          Dzieci z chęcią i ogromnym zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach. Samodzielnie podejmują różnorodne działania w Dziecięcych Ośrodkach Zainteresowań, w których mają do dyspozycji wiele atrakcyjnych pomocy dydaktycznych. Jest to nauka połączona ze świetną zabawą. Daje im to wiele radości i satysfakcji, zwłaszcza, że podejmują samodzielnie zadania w dowolnie wybranym własnym tempie.

          Efektem uczestnictwa uczniów w zajęciach dodatkowych będzie pokaz ich osiągnięć w czerwcu bieżącego roku.

          Ponieważ koncepcja Projektu zakłada, że każde dziecko jest zdolne, a rolą dorosłych jest je dostrzec, rozwijać i wspierać, dlatego uważam, że zajęcia te przyczynią się do rozwijania indywidualnych zdolności uczniów w taki sposób aby potrafili wykorzystać je w życiu.

          Tu można zobaczyć fotografie z prezentacji: http://zsjaslany.edupage.org/photos/?gallery=1&photo=forms/-6&start=3#0
           

          16.12. 2009. Środa Odbyła się Prezentacja efektów realizacji projektu"PIERWSZE UCZNIOWSKIE DOŚWIADCZENIA'  godz. (12:30 - 13:30)

          Program I edycji  realizowała Pani Małgorzata Piechota.


          Beneficjentem Projektu, który obejmie 2.700 szkół podstawowych z terenu sześciu województw jest Grupa Edukacyjna S.A. z Kielc. Szkoła Podstawowa w ZS w Jaślanach jest jedną ze  szkół województwa podkarpackiego, które zostały wylosowane do udziału w tymże projekcie.„Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy".

          Dnia 23 kwietnia 2009 roku Szkoła Podstawowa w ZS w Jaślanach przystąpiła do realizacji Ponadregionalnego Projektu Edukacyjnego współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny i budżet państwa

           

          Głównym celem projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy" jest wdrożenie elastycznego modelu edukacji, dostosowanego do indywidualnych potrzeb  i możliwości uczniów, z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia. Istotą projektu jest wielokierunkowe i wieloaspektowe wspieranie rozwoju uczniów nakierowane na rozwój kompetencji kluczowych, poprzez praktyczne działania dzieci pod kierunkiem nauczyciela.

                      Wieloaspektowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego i motorycznego dzieci rozpoczynających naukę szkolną odbywać się będzie poprzez kształtowanie kompetencji kluczowych w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera, amerykańskiego  psychologa i neurologa, profesora Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Bostońskiego, doktora honoris causa ponad 20 szkół wyższych  i uniwersytetów, który zakłada, że każdy człowiek posiada wszystkie typy inteligencji  w różnym stopniu rozwinięte. Tworzą  one niepowtarzalny „profil inteligencji”, który podlega zmianom. Wszystkie te  inteligencje wzajemnie ze sobą współpracują, a  każdą z nich można rozwijać ( „słabsze” inteligencje można rozwijać poprzez „mocniejsze”). Rozwojowi inteligencji sprzyja również właściwie zorganizowane środowisko domowe
                      Wykorzystanie w pr
          aktyce teorii H. Gardnera zapewnieni uczniom doświadczenia edukacyjne i społeczne na miarę ich zainteresowań, uzdolnień, możliwości i potrzeb. Umożliwi działania we wszystkich dziedzinach aktywności, a szczególnie: językowej (język ojczysty i obcy), matematyczno - przyrodniczej, artystycznej i ruchowej, komunikacyjno - informacyjnej, społecznej (intra- i interpersonalnej). Wprowadzenie nowych treści i metod odbywać się będzie na bazie opracowanych na potrzeby projektu materiałów metodycznych. Praca z dziećmi będzie prowadzona podczas zajęć obowiązkowych w ramach realizacji podstawy programowej oraz na zajęciach dodatkowych – pozalekcyjnych.
                      Twórczy nauczyciel, uczestnicząc w projekcie, ma szansę na realizację autorskiego pomysłu, nie ograniczonego sztywnymi ramami realizowanego programu nauczania. Dobór najwłaściwszych sposobów oddziaływania na dziecko będzie wynikał ze znajomości profilu inteligencji każdego ucznia, jego zainteresowań i potrzeb. Integralną częścią działań nauczyciela będzie nawiązanie ścisłej współpracy z rodzicami wychowanków  i uświadomienie im doniosłości podjętych działań zwiększających sukces edukacyjny i życiowy dziecka.
                      Adresatami podjętych w ramach projektu działań są uczniowie klas pierwszych (ok. 150.000 dzieci) szkół podstawowych oraz ich nauczyciele, którzy wykazują się aktywnością
          twórczą. Do projektu dobrane zostały takie środki, które stymulują rozwój wieloaspektowo i wielowymiarowo. Uwrażliwiają na odbiór sensoryczny, zaspokajają potrzebę samodzielnego odkrywania świata, kształtują umiejętność uczenia się i samokontroli oraz motywują do samodzielnych działań, dając możliwość odczucia sukcesu. Środki dydaktyczne wykorzystywane w Ośrodkach Zainteresowań sprzyjają humanizacji procesu kształcenia i odczuwaniu radości ze zdobywania wiedzy, wyzwalają zainteresowania, rozwijają zdolności i umiejętności uczenia się zgodnie z indywidualnym rytmem rozwoju oraz indywidualnym profilem inteligencji dziecka.

          http://www.pierwszaki.eumożna znaleźć na stronie „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” Więcej informacji dotyczących Projektu
          Efektem uczestnictwa uczniów w zajęciach dodatkowych będzie pokaz efektów i osiągnięć dzieci zaprezentowany na forum publicznym.
          – praca nauczycieli z dziećmi w szkołach uczestniczących w Projekcie.Kwiecień 2009r. – czerwiec 2011r.
          . – tworzenie „Ośrodków Zainteresowań” na bazie środków dydaktycznych służących rozwijaniu kompetencji kluczowych uczniów.Kwiecień – maj 2009r
          Budżet projektu to 46 000 000 zł.
          31.12.2011r.  do 01.10.2008r.Czas realizacji projektu przewidziany jest  od 

          Opracowane na podstawie informacji zawartych na stronie www.pierwszaki.eu oraz A. Kopik, M. Zatorska „Każde dziecko jest zdolne”

          Wiadomości:

          Odbyły się 2 szkolenia dla nauczycieli klas I, których szkoły zostały zakwalifikowane do udziału w projekcie „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”.
          Kwiecień 2009 r.

          Dostarczenie do S.P w Jaślanach przesyłek zawierających pomoce dydaktyczne przeznaczonych do pracy z dziećmi w ramach projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”. Pomoce te zostaną umieszczone w Ośrodkach zainteresowań utworzonych w sali lekcyjnej przeznaczonej dla pierwszej klasy.
          Kwiecień, maj, czerwiec 2009 r.

           

          O godz. 17.00 w S.P w Jaślanach odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów klas pierwszych naszej szkoły. Na spotkanie zostali zaproszeni wszyscy rodzice w celu zapoznania ich  z projektem „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”, jego celami i głównymi założeniami. Nauczyciel przybliżył rodzicom teorię Howarda Gardnera dotyczącą inteligencji wielorakich oraz zachęcił wszystkich zebranych do wyrażenia zgody na udział swojego dziecka w projekcie. Wszyscy rodzice zadeklarowali chęć posyłania dzieci na dodatkowe zajęcia realizowane w ramach projektu w terminie od 01. 09. 2009 r. do 31. 12. 2009 r. co potwierdzili własnoręcznym wpisem do dziennika. W czasie spotkania rodzice dokonali również oceny inteligencji własnego dziecka wypełniając kwestionariusz, który pomógł im w określeniu inteligencji dominujących i tych, które wymagają wsparcia. Całe spotkanie przebiegało w miłej atmosferze.  W trakcie spotkania nauczyciel wielokrotnie podkreślał rolę rodziców w realizacji projektu, a na jego zakończenie poprosił o współpracę akcentując, że tylko przy ich czynnym udziale realizacja tego projektu będzie możliwa. Kończąc spotkanie nauczyciel serdecznie podziękował wszystkim rodzicom za przybycie i wyrażenie zgody na udział ich dziecka w projekcie. Zaprosił rodziców do obejrzenia i zapoznania się z tworzonymi „ośrodkami zainteresowań”, które powstają w sali lekcyjnej przeznaczonej dla naszych pierwszaków.
          27 kwiecień 2009 r.

          Tworzenie Dziecięcych Ośrodków Zainteresowań. Ośrodki Zainteresowań utworzone w sali lekcyjnej "pierwszaków" powstały na bazie zestawu środków dydaktycznych służących rozwijaniu umiejętności w obrębie kompetencji kluczowych, w oparciu o założenia teorii inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. Celowo dobrane zostały wielofunkcyjne środki dydaktyczne, stymulujące rozwój dziecka wieloaspektowo i wielowymiarowo. Łączą one wiele funkcji w jednej, ciekawej i rozwijającej formie. W czasie trwania projektu będą on wzbogacane o inne środki dydaktyczne, dostępne w szkole czy też pozyskane np. podczas spacerów i wycieczek. Dziecięce Ośrodki Zainteresowań proponowane w Projekcie są tak zaprojektowane, aby możliwa była jak najpełniejsza indywidualizacja pracy z uczniami.
          będzie sprzyjał rozwijaniu wszystkich inteligencji, a szczególnie inteligencji: językowej, interpersonalnej i interpersonalnej. W Ośrodku tym umieszczono takie środki dydaktyczne, które maja pobudzać do wypowiedzi ustnych, wspierać rozwój mowy i rozumienie ze słuchu, sprzyjać nabywaniu umiejętności czytania i pisania. Wykorzystane zostaną m.in. zestawy alfabetów ruchomych - kart dla dzieci z obrazkami, książeczki "Rok wierszem malowany" i zestawy historyjek obrazkowych związanych tematycznie z tekstami wierszy. W oparciu o te pomoce będzie można także wspierać rozwój inteligencji przyrodniczej. Dzieci zainteresowane przyrodą chętniej będą opowiadać o sytuacjach, wydarzeniach, zjawiskach, w kontekście ich związków ze światem roślin i zwierząt. Dostępne będą także historyjki obrazkowe poruszające problemy stosunku do osób niepełnosprawnych, tolerancji wobec "inności", przeciwdziałaniu agresji. Ważne miejsce zajmuje " Kodeks klasowy", czyli zestaw znaków przypominających wizualnie znaki drogowe. Na bazie takiego kodeksu można organizować zajęcia wspierające właściwe zachowanie się wobec rówieśników i dorosłych, przestrzeganie powszechnie obowiązujących norm i zasad w Pierwszy Ośrodek Zainteresowań:kontaktach interpersonalnych. Inteligencja interpersonalna rozwijana będzie także poprzez wykorzystanie chusty animacyjnej i książki "Zabawy z chustą", w której znajdują się propozycje zabaw ułatwiających wzajemne poznanie się dzieci i integrujących grupę, ćwiczące współdziałanie, refleks, spostrzegawczość, zwinność i zręczność, rozwijające takie cechy charakteru jak pewność siebie, wiara we własne siły i odwaga. Chustę można wykorzystać również podczas zabaw muzycznych. W tym Ośrodku znalazły się także zestawy tabliczek i książeczek Logico, szczególnie takie, które będą sprzyjały kształtowaniu kompetencji językowych w zakresie języka polskiego i języków obcych. Logico to środek dydaktyczny ułatwiający dzieciom naukę czytania, pisania i liczenia, wprowadzający jednocześnie w świat np. kolorów, roślin, zwierząt, bajek, ruchu drogowego, geometrii, ortografii. Pracując i bawiąc się z Logico dziecko myśli, analizuje, poszukuje, podejmuje decyzje, rozwiązuje. Działanie na Logico umożliwia samokontrolę, uczy samodzielnego myślenia, motywuje, wspiera budowanie poczucia własnej wartości, służy przełamywaniu barier w relacjach między dzieckiem a nauczycielem. Zabawy z wykorzystaniem Logico rozwijają zdolności percepcyjne i analityczne oraz doskonalą koordynację wzrokowo-ruchową. Umiejętności językowe rozwijane będą także za pomocą zestawu "Bajek -grajek", czyli płyt CD z nagraniami tekstów bajek muzycznych lubianych przez dzieci. Bajki te, to słuchowiska słowno-muzyczne opracowane w formie teatru (kilku aktorów występujących w każdej bajce). Teksty i muzykę napisali uznani autorzy polscy, tworzący dla dzieci. Wzbogacone są one o piosenki. Do każdej płyty dołączona jest książeczka nawiązująca do bajki, w której znajduje się opowiadanie odnoszące się do poruszanych problemów w kontekście funkcjonowania dziecka we współczesnym świecie. Książeczka zawiera także teksty, wiersze, zagadki i gry o poziomie odpowiednim dla uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej. Uwrażliwieniu na język i kulturę innych narodów sprzyjać będzie praca z wykorzystaniem opisanych historyjek obrazkowych, kart obrazkowego alfabetu angielskiego, bajek, książeczek Logico opracowanych w językach obcych (angielski, niemiecki, francuski). Można tu znaleźć również stojak wielofunkcyjny z akcesoriami do wykonania teatrzyku. Wystawianie w teatrzyku znanych dzieciom utworów, ale także tworzenie własnych scenariuszy i małych form teatralnych, pozwoli w pełni przeżywać ich piękno. Małe formy sceniczne pobudzają u dziecka spontaniczną aktywność twórczą, umożliwiają wyrażanie przeżyć i emocji.

          Drugi Ośrodek Zainteresowań pomoże w rozwijaniu wszystkich inteligencji, a szczególnie inteligencji wizualno - przestrzennej, muzycznej, ruchowej oraz interpersonalnej i intrapersonalnej. Wszystkie środki dydaktyczne, które znajdą się w Ośrodkach Zainteresowań można wykorzystać w celu rozwijania wrażliwości artystycznej i poczucia estetyki. Posłużyć mogą one także jako materiał wspierający aktywność twórczą dziecka i wyzwalający zainteresowania. Wrażliwość artystyczna dzieci będzie kształtowana za pomocą zestawu instrumentów muzycznych, akcesoriów teatralnych i pacynek. Te środki dydaktyczne rozwijają zainteresowania, wyzwalają twórcze zdolności uczniów, wpływają na odczuwanie radości z nabywania nowej wiedzy i umiejętności. Służą wzmacnianiu pewności siebie i wyzwalają motywację do uczenia się, gdyż dziecko ma możliwość odczucia sukcesu w różnych, wybranych przez siebie dziedzinach aktywności twórczej. Dla harmonijnego rozwoju fizycznego i motorycznego uczniów niezbędne są przybory do ćwiczeń ruchowych. Podstawą rozwoju wszelkich kompetencji jest prawidłowy rozwój fizyczny i motoryczny, szczególnie ważny w okresie rozpoczęcia nauki szkolnej. Stojak wielofunkcyjny z akcesoriami sportowymi to zestaw, który służyć będzie dzieciom do wszelkiego typu zabaw i ćwiczeń fizycznych, motorycznych oraz ruchowych. Ten zestaw przyborów do ćwiczeń można z łatwością przesuwać i przenosić w miejsca, gdzie dzieci we właściwych warunkach mogą ćwiczyć, np. do sali gimnastycznej, na boisko, korytarz szkolny lub w inne miejsce, gdzie odbywają się gry i zabawy ruchowe. Ser szwajcarski to środek dydaktyczny, który łączy funkcje służące :wspieraniu ruchowego rozwoju dziecka z efektywnym wykorzystaniem aktywności fizycznej uczniów oraz ich naturalnej cechy rozwojowej: przechodzenia od zabawy do nauki, od rzeczy łatwych do trudnych. Środek ten aktywizuje i pobudza sferę emocjonalno - motywacyjną. Zabawy i ćwiczenia z Serem szwajcarskim doskonale stymulują i koordynują pracę półkul mózgowych, a dzięki temu czynności i umiejętności, które pomagają w sprawnym funkcjonowaniu i likwidowaniu deficytów. Sera szwajcarskiego poprawia także efektywność uczenia się dziecka poprzez pobudzenie prawej półkuli mózgowej.
          będzie sprzyjał rozwojowi wszystkich inteligencji, a szczególnie inteligencji matematyczno - logicznej, przyrodniczej, interpersonalnej i intrapersonalnej. W Ośrodku tym umieszczono przede wszystkim środki dydaktyczne rozwijające kompetencje w zakresie nauk matematyczno - przyrodniczych. Tuby Pieskii i Tuby Gąsienice to zestawy, za pomocą których dziecko uczy się wykonywania działań matematycznych poprzez manipulowanie; rozpoznaje liczby, kształty geometryczne i kolory, jednocześnie ćwicząc koncentrację, sprawność motoryczną i manualną oraz koordynację wzrokowo - ruchową. Można wykorzystać tę pomoc w celu rozwijania u uczniów zdolności intrapersonalnych, ale także uczyć poprzez gry dydaktyczne. Kompetencje matematyczno - logiczne rozwijane będą również przy wykorzystaniu takich pomocy, jak Studnia Jakuba czy Magiczny Trójkąt Matematyczny z zestawem kart wzorcowych. Studnia Jakuba to materiał edukacyjny uczący cierpliwości i zręczności oraz doskonali koncentrację uwagi. Składa się z drewnianych, kolorowych drążków oraz kostki z kolorowymi ściankami. Drążki służą do odtwarzania, poprzez układanie, kształtów liter, cyfr, znaków, figur geometrycznych. Magiczny Trójkąt to pomoc służąca nabywaniu i utrwalaniu umiejętności rachunkowych, rozkładania liczb na składniki, dopełniania, porównywania różnicowego. Zestaw zawiera książeczki złożone z kart (po 100 kart w każdej z dwóch książeczek) o różnym stopniu trudności, w których zawarte są propozycje zadań dla dzieci. Zestawy Logico pozwalają na kształtowanie wszystkich kompetencji kluczowych, szczególnie matematycznych, językowych, przyrodniczych, komunikacyjnych oraz przedsiębiorczości w zakresie samodzielnego podejmowania decyzji i poszukiwania rozwiązań. Pomoce te dodatkowo stymulują i uwrażliwiają na odbiór sensoryczny, zaspokajają samodzielną potrzebę odkrywania, kształtują umiejętność uczenia się, samokontroli i motywację do samodzielnych działań poprzez możliwość odniesienia sukcesu. Klocki GEO, Mozaika XXL, klocki Figury Porównawcze, waga z cylindrami, Korale Matematyczne pozwalają na uczenie się poprzez działanie na miarę i w sposób dostosowany do poziomu rozwoju każdego ucznia, pełną indywidualizację pracy dziecka, rozwijają samodzielne myślenie. Ściśle związane z kompetencjami matematycznymi są kompetencje przyrodnicze. Bliskie dzieciom treści przyrodnicze zostaną wzbogacone o elementy wykorzystania najnowszej techniki i rożnych źródeł wiedzy w procesie uczenia się. Mikroskop z przyborami, lupy, model ziemi, kalendarz ruchomy to przydatne i skuteczne narzędzia pracy dziecka, kształtujące umiejętność uczenia się, analizowania i wnioskowania, podejmowania decyzji, wypowiadania się w sposób komunikatywny i precyzyjny rozwijają inteligencje: matematyczno - logiczną, językową, interpersonalną i intrapersonalną. Książeczki Logico o tematyce z obszaru przyrody i środowiska pozwalają na bazie wykorzystania już istniejących umiejętności dzieci, wzbogacać ich wiedzę o nowe doświadczenia, ćwiczyć praktyczne wykorzystanie tej wiedzy, a także organizować współpracę i współzawodnictwo między uczniami. Poprzez korzystanie z globusa i modelu Ziemi uczniowie rozwijać będą inteligencję wizualno - przestrzenną, myślenie obrazami i wielowymiarowe postrzeganie obiektów. Sala, w której realizowany jest Projekt czeka na dzieciaki. Można już zabierać się do pracy.:Trzeci Ośrodek Zainteresowań

          Sierpień 2009 r.

          Odbyły się już pierwsze zajęcia w ramach projektu. Dzieci zapoznały się z pomocami dydaktycznymi umieszczonymi w Dziecięcych Ośrodkach Zainteresowań. Wypróbowały te, które były dla nich najbardziej interesujące. Największym powodzeniem cieszyły się: chusta animacyjna, mozaika XXL, ser szwajcarski i oczywiście gry.
          02.09.2009 r.

          Tematem zajęć będzie ODKRYWAM ŚWIAT I POZNAJĘ SIEBIE. Głównym zadaniem tych zajęć będzie rozwijanie inteligencji wielorakich u dzieci:

          - inteligencji językowej

          - inteligencji ruchowej

          - inteligencji matematyczno – logicznej

          - inteligencji wizualno – przestrzennej

          - inteligencji przyrodniczej

          - inteligencji muzycznej

          - inteligencji interpersonalnej i intrapersonalnej

          Celem pracy nauczyciela będzie właściwe motywowanie i wychodzenie naprzeciw indywidualnym potrzebom rozwojowym i edukacyjnym swoich uczniów. Nauczyciel będzie pełnić rolę przewodnika dzieci i proponować takie rozwiązania, które dają każdemu dziecku szansę na sukces.


           

           

    • Kontakt

      • Zespół Szkół w Jaślanach
      • 17 581 76 24
      • Jaślany 432 39-332 Tuszów Narodowy NIP: 817-18-87-333 regon: 831226070 PKD 85.60.Z ------------------------------------------------ Poland
      • godziny pracy sekretariatu od 7:30 do 13:30 , od pon.- do piątku
      • Dane do wystawienia faktury: Nabywca: Gmina Tuszów Narodowy 39-332 Tuszów Narodowy 225 NIP 817-198-47-40 Odbiorca: Zespół Szkół w Jaślanach Jaślany 432 39-332 Tuszów Narodowy
      • RSPO: 20127 - ZESPÓŁ SZKÓŁ W JAŚLANACH, regon: 831226070 --- RSPO: 22964 - SZKOŁA PODSTAWOWA W JAŚLANACH regon: 001139792 RSPO: 31056- SAMORZĄDOWE PRZEDSZKOLE W JAŚLANACH regon: 690007074 ---
      • intendent: zsj.intendent@interia.pl
      • Nr rachunku bankowego Rady Rodziców: Bank Spółdzielczy w Mielcu Oddział w Tuszowie Narodowym 28 9183 1031 2003 3000 7663 0001