• Programy Integracji Społecznej

• inf. archiwalna

PROGRAM : „ŁAMANIE BARIER WARUNKIEM RÓWNYCH SZANS”

Czas realizacji: maj – grudzień 2009

Program o charakterze logopedycznym, dydaktyczno- wyrównawczym i terapeutycznym skierowany jest do dzieci z terenu wsi Jaślany i ich rodziców.(piknik rodzinny, prelekcja psychologa i logopedy dla rodziców).

Celem oferty jest objęcie specjalistyczną opieką logopedyczną dzieci z wadami wymowy  i zajęcia pozalekcyjne w zakresie wyrównywania braków w wiadomościach i umiejętnościach uczniów obejmujące kompetencje językowe( język angielski, edukacja polonistyczna), edukację matematyczną oraz zajęcia teatralne jako terapię przez sztukę . W naszej szkole rokrocznie zauważa się stosunkowo wysoki procent dzieci (około 20%) mających trudności w prawidłowej wymowie lub posiadających wady wymowy, jak również rosnącą liczbę uczniów ze specyficznymi  trudnościami w opanowaniu podstawowych wiadomości i umiejętności szkolnych, którzy nie potrafią sprostać wymaganiom programowym. Niemożność sprostania tym wymaganiom prowadzi do utrwalonych i trudnych do przezwyciężania zaburzeń, takich jak: zmniejszenie się motywacji do nauki, wadliwe formy zachowań( agresja, małomówność, nerwowość nieufność zahamowania, lęki), zwiększanie się opóźnienia rozwoju umysłowego. Należy podkreślić, że wczesne rozpoznanie i dobrze prowadzone zajęcia logopedyczne  i wyrównawcze mogą zmniejszyć defekty rozwojowe i zminimalizować trudności w nauce i usprawnić zaburzone funkcje. Poprzez zajęcia teatralne mające charakter terapeutyczny kształci się mowę, (poprawność artykulacyjna), rozwija się głos, pamięć(wzrokową, słuchową i ruchową) oraz wdraża się do wyrażania ekspresji teatralnej, która pobudza twórczą pasję, usprawniając procesy percepcji wizualnej.

PROGRAM: „ Sport Łączy pokolenia”

Czas realizacji: maj – grudzień 2009

Program ma na celu  propagowanie różnych dyscyplin sportowych , organizowanie zawodów oraz integracji międzypokoleniowej  kultywującej tradycje regionu. Zespół Szkół w Jaślanach pragnie wyjść naprzeciw potrzebom i zorganizować zajęcia pozalekcyjne, zawody, turnieje jako formę spędzania wolego czasu. Odbiorcami usługi będą głównie mieszkańcy miejscowości Jaślany obejmujący różne przedziały wiekowe. Celem tego rodzaju zamierzenia jest popularyzacja gier logicznych  - szachów       i warcabów oraz dyscypliny piłki nożnej, zachęcanie do uprawiania oraz nabycie praktycznych umiejętności. Tym samym realizacja usługi wpływa na wychowanie rozwój intelektualny, fizyczny odbiorców. Realizacja działań spowoduje wzmocnienie więzi międzypokoleniowej poprzez wspólne uczestnictwo dzieci, młodzieży i dorosłych w turniejach, zawodach i zajęciach, przyczyni się również do zwiększenia dostępu do sprzętu sportowego. Szacunkowa liczba odbiorców wynosi ok. 70  w tym dzieci ze szkoły ok. 40 (podzielone na grupy młodszą klasy I-III i starszą klasy IV - VI) biorące udział w zajęciach pozalekcyjnych (szachy, warcaby, piłka nożna) i turniejach oraz młodzież z gimnazjów, szkół ponadpodstawowych i dorośli biorący udział w turniejach ok. 30. W sposób pośredni odbiorcami usługi będą także członkowie rodzin usługobiorców m/in. poprzez wspólne zaangażowanie się w realizację usługi, a także prowadzenie rozgrywek np. szachowych) w domu w gronie rodzinnym.

FESTYN SPORTOWO REKREACYJNY   2009-09-19

W imprezie wzięło udział ok 50 uczniow naszej szkoły oraz młodzież gimnazjalna - nasi absolwenci. W programie odbyły się m. in. mecze piłki nożnej, siatkowej, ręcznej oraz ringo. Festyn cieszył się dużym zainteresowaniem i był wysoko oceniony przez uczestników spotkania.

Turniej szachowy w ramach programu "Sport łączy pokolenia"
          świetlica ZS w Jaślanach 8.10.2009 r.

więcej zdjęć :

MALUJEMY RAZEM

W Szkole Podstawowej w Zespole Szkół w Jaślanach w okresie od 15 .09.2008 do 6 .12.2008 r. był realizowany projekt pt. „Malujemy razem” w ramach Programu Integracji Społecznej finansowanego ze środków Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich. Po złożeniu oferty szkoła uzyskała na realizację projektu w formie dotacji celowej 4 tyś. zł. Beneficjentami  programu byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jaślanach  wraz z rodzicami . Dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych prowadzonych przez Panią Małgorzatę Duszkiewicz. Efektem ich pracy są wspaniałe dzieła plastyczne wykonane różnymi technikami , które można było podziwiać na specjalnie zorganizowanej wystawie. Integralną częścią projektu były wyjazdy do galerii sztuki oraz do muzeum . W Rzeszowie uczniowie zwiedzili m.in. galerię sztuki  w Biurze Wystaw Artystycznych , gdzie zaprezentowano prace żołnierzy – malarzy.  W czasie wyjazdu do muzeum  w Dworku Oborskich w Mielcu  uczniowie zwiedzili  wystawę przybliżająca historię Regionu Mieleckiego . Obcowanie z prawdziwą sztuką inspirowało uczestników koła plastycznego do wyrażania swoich spostrzeżeń w formie wytworów plastycznych.