• Koncepcja pracy szkoły

KONCEPCJA PRACY

PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W JAŚLANACH.

Misja szkoły:

Jesteśmy szkołą, która opiera swoje działanie na takich wartościach jak: mądrość, miłość i wolność. Dążymy do wszechstronnego rozwoju każdego ucznia. Z pasją i entuzjazmem przekazujemy naszym uczniom wiedzę, jesteśmy dla nich przykładem postępowania opartego na wartościach.       Współpraca między nauczycielami, uczniami i rodzicami oparta jest na zasadach partnerstwa, przyjaźni, szacunku i wzajemnego zrozumienia.       Gwarantujemy wysoki poziom przygotowania naszych absolwentów do dalszego zdobywania wiedzy i rozwoju w następnych etapach edukacyjnych. Nasza szkoła jest instytucją rozwijającą się we wszystkich obszarach swojej działalności dla dobra dziecka i społeczeństwa.

Absolwent Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaślanach:

• Zna i szanuje polskie dziedzictwo kulturowe.
          • Ma poczucie tożsamości, przynależności kulturowej.
          • Docenia wartość rodziny.
          • Poprawnie posługuje  się językiem ojczystym.
          • W swoim życiu kieruje się zasadami moralnymi.
          • Dostrzega zagrożenia dla swoich wartości i potrafi dokonać właściwego wyboru.
          • Wierzy w swoje możliwości i umiejętności, ma poczucie własnej wartości.
          • Zna swoje słabe i mocne strony.
          • Jest asertywny, dąży do samorealizacji.
          • Dba o zdrowie i sprawność fizyczną.
          • Jest samodzielny, uczciwy, odpowiedzialny i twórczy.
          • Jest przygotowany do podjęcia nauki na wyższym etapie kształcenia.
          • Zna język angielski w zakresie podstawowym.
          • Jest ciekawy świata: umie poszerzać swoją wiedzę, korzystać z różnych źródeł informacji.
          • Docenia i właściwie rozumie  wartość demokracji w życiu społecznym.
          • Dostrzega problemy i zagrożenia ekologiczne we współczesnym świecie.
          • Jest wrażliwy na cierpienie innych, empatyczny.
          • Jest otwarty na europejskie i światowe wartości kulturowe.
          • Przejawia postawę akceptacji i tolerancji wobec odmienności poglądów
          • i przekonań innych ludzi.
          • Zna i respektuje prawa dziecka i prawa człowieka

Główne cele - zadania w zakresie profilaktyki :

• Integracja uczniów  w klasie  i całej szkole,
          • kształtowanie umiejętności społecznych  uczniów,
          • kształtowanie umiejętności radzenia sobie ze stresem i w sytuacjach trudnych,
          • promowanie zdrowego stylu życia,
          • zapobieganie nałogom,
          • przeciwdziałanie agresji .
          • kształtowania prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania w środowisku cyfrowym.

Główne cele -zadania wychowawcze.

• Zapewnienie warunków do kształcenia umiejętności i postaw.
          • Wszechstronny i harmonijny rozwój dziecka na miarę jego możliwości i potrzeb.
          • Przygotowanie młodego człowieka do życia w rodzinie i społeczeństwie
          • Propagowanie zdrowego stylu życia.
          • Wdrażanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
          • Poznawanie naszej małej Ojczyzny,
          • Kształcenie patriotycznych  postaw wobec tradycji i historii Polski.
          • Prezentowanie naszego miejsca w kulturze europejskiej.
          • Angażowanie rodziców w realizację Programu Wychowawczego.

Program rozwoju szkoły główne cele i zadania:

Obszar I.  Kształcenie:

1. Doskonalenie oferty programowej szkoły w celu  zapewnienia rozwoju  i osiągania sukcesów uczniów.
          2. Doskonalenie procesu kształcenia w celu umożliwienia osiągania celów edukacyjnych i zapewnienia równych szans rozwoju każdego ucznia poprzez:
          • Aktywizowanie uczniów w procesie nauczania i uczenia się.
          • Doskonalenie umiejętności samodzielnej pracy uczniów.
          • Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów.
          • Doskonalenie form pracy z uczniem zdolnym.
          • Doskonalenie metod i form nauczania.
          1. Doskonalenie umiejętności diagnozowania i analizowania osiągnięć edukacyjnych uczniów w celu  wykorzystania  wyników do podnoszenia efektywności kształcenia.

Obszar II. Wychowanie i opieka:

1. Doskonalenie sposobu realizacji zadań wynikających z programu wychowawczego i programu profilaktyki.
          2. Systematyczne diagnozowanie potrzeb wychowawczych.
          3. Aktywizowanie rodziców do współpracy ze szkołą w procesie wychowania i profilaktyki.
          4. Kontynuowanie i wzmacnianie działań wychowawczych i profilaktycznych.
          5. Rozwijanie samorządności uczniów.
          6. Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
          7. Rozpoznawanie potrzeb uczniów w zakresie opieki oraz  współpraca z instytucjami i osobami świadczącymi pomoc socjalną.
          8. Analizowanie efektywności  pracy wychowawczej, profilaktycznej i opiekuńczej szkoły w celu jej doskonalenia.

Obszar III Zarządzanie i organizacja:

1. Doskonalenie wewnątrzszkolnego systemu zapewnienia jakości.
          2. Rozpoznawanie oczekiwań edukacyjnych środowiska
          3. Kształtowanie pozytywnego wizerunku szkoły.
          4. Rozwój zawodowy nauczycieli w celu zapewnienia wysokiego poziomu pracy dydaktycznej i wychowawczej.
          5. Doskonalenie warunków lokalowych szkoły , wzbogacanie wyposażenia w celu realizacji zadań statutowych i podnoszenia jakości pracy.
          6. Doskonalenie pracy biblioteki szkolnej  w celu wykorzystania jej funkcji wspomagającej uczniów  w zakresie edukacji i rozwoju zawodowego nauczycieli.