• Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „ Jak mówić o niepełnosprawności?”

        •  

           

          W roku szkolnym 2023/2024 w Zespole Szkół w Jaślanach jest realizowany  Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „ Jak mówić o niepełnosprawności?”

           Projekt skierowany jest do uczniów klas I-III oraz najstarszej grupy przedszkolnej.

           Cele projektu: 

           uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób z niepełnosprawnościami,

          •  zrozumienie potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
          •  rozwijanie empatii wobec osób z niepełnosprawnościami,
          • kształtowanie tolerancji wobec osób z niepełnosprawnościami,
          • likwidowanie uprzedzeń i stereotypów na temat osób z niepełnosprawnościami,
          • przygotowanie do wspólnego spędzania czasu z osobami z niepełnosprawnościami.

           Czas trwania projektu: od września 2023 roku do końca maja 2024 roku.

           Realizator projektu: Justyna Obara- pedagog specjalny​

           

          Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących i Języka Migowego​​​​​​

          Uczniowie z klasy I i II wzięli udział w pierwszych zajęciach w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego   "Jak mówić o niepełnosprawności?”. Wprowadzeniem w tematykę zajęć było przedstawienie historyjki obrazkowej pt. „Tajne znaki”. Uczniowie zapoznali się z takimi pojęciami jak: niedosłuch, głuchota, aparat słuchowy oraz mieli okazję nauczyć się podstawowych znaków w języku migowym „Dzień dobry, „Do widzenia”, „Cześć”, „Proszę”, "Przepraszam”, „Dziękuję”,   które wykonywane są przy użyciu gestów i mimiki. Kolejnym ćwiczeniem, była zabawa spostrzegawcza „Co mówię?”, czytanie z ruchu warg drugiej osoby. Uczniowie klasy I na koniec zajęć wykonali prace plastyczne „Niebieskie motyle”, natomiast uczniowie klasy II na znak solidarności z osobami niesłyszącymi motyle z odbitych własnych dłoni. Motyl jest symbolem osób niesłyszących, a trzepot skrzydeł jest symbolem języka migowego.

          J.O

          Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

           

          6 października obchodziliśmy Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego, który ma na celu podnoszenie świadomości społecznej, uwrażliwianie na potrzeby osób z niepełnosprawnością ruchową oraz przedstawienie z jakimi barierami musza się mierzyć i jakie udogodnienia są pomocne w funkcjonowaniu każdego dnia. Wózek inwalidzki jest przedmiotem, który służy osobom z niepełnosprawnością do poruszania się. Uczniowie poznali wózek inwalidzki ręczny, aktywny, elektryczny, stabilizujący plecy i głowę oraz sportowy. Należy pamiętać, że osoby poruszające się na wózku uczestniczą w olimpiadach i zdobywają medale. Dzieci poznały dyscypliny, w których startują osoby z niepełnosprawnością tj. szermierka, koszykówka, narciarstwo alpejskie, taniec. Dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej wykonały prace plastyczną- piktogram miejsca parkingowego, natomiast uczniowie klasy III zaprojektowali mandale w kształcie koła wózka inwalidzkiego, podczas których użyli różnych odcieni zieleni, ponieważ to właśnie ten kolor jest symbolem osób z niepełnosprawnością ruchową. Uczniowie wysłuchali także opowiadania pt. „Niezwykły wózek Lukrecji”, dzięki któremu bohaterka mogła uczestniczyć w aktywnościach podejmowanych z rówieśnikami, brać udział w lekcjach i spełniać swoje marzenia. Rozglądajmy się wokół siebie, bo może ktoś potrzebuje naszej pomocy, rozmowy czy uśmiechu. Pomaganie daje ogromną radość, a dobro , które dajemy innym, zawsze do nas wraca.

                                                                                                                                                           J.O

          Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych

          Podczas kolejnej odsłony Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Jak mówić o niepełnosprawności?” obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych, którego głównym celem było przypomnienie uczniom, iż osoby niewidome i słabowidzące są obecne w naszym społeczeństwie oraz uczestniczą w nim na równi z osobami pełnosprawnymi. Wprowadzeniem w temat zajęć było opowiadanie pt. „ W świecie ciemności” oraz omówienie historyjki obrazkowej wraz z uczniami. Ważną częścią tych zajęć było doświadczanie poprzez zabawę „Co jest w worku?” podczas której uczniowie próbowali rozpoznać przedmioty bez używania zmysłu wzroku, mieli także okazję dotknąć przedmiotów oraz książek napisanych alfabetem Braille’a oraz próbowali również swoich sił jako przewodnicy osoby niewidomej.

                                                                                                                                                                   J.O

          3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

          W ramach Projektu Edukacyjnego "Jak mówić o niepełnosprawności?" uczniowie z klasy II uczestniczyli w zajęciach na temat różnych rodzajów niepełnosprawności, a także na temat tolerancji i życzliwości. Przybliżając młodszym uczniom tematykę niepełnosprawności oraz rozszerzając świadomość  uczniów, iż niepełnosprawność nie jest barierą w spełnianiu marzeń. Głównym celem było uwrażliwienie dzieci na potrzeby osób z niepełnosprawnością, kształtowanie postaw pełnych tolerancji i szacunku oraz wzmacnianie pozytywnych więzi społecznych. Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych przypomniały, że niepełnosprawni są wśród nas, mają takie same potrzeby jak my i chcą być traktowani na równi z pełnosprawnymi osobami. Uczniowie z klasy II wykonali wspólnie plakat dotyczący wzajemnego szacunku, pomocy, życzliwości, tolerancji, miłości, akceptacji względem osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

                                                                                                                                                                   J.O

           

          Międzynarodowy Dzień Epilepsji- Lawendowy Dzień

          Epilepsja jest chorobą układu nerwowego. Jest to choroba przewlekła, a leczenie może trwać wiele lat. Ważne jest uświadamianie dzieci w tym obszarze, ponieważ stygmatyzacja społeczna z powodu epilepsji utrzymuje się nawet po opanowaniu napadów. Podczas zajęć z uczniami w klasie I dzieci zostały wprowadzone w temat zajęć poprzez zapoznanie ich z podstawowymi informacjami na temat epilepsji. Dzięki zabawie naśladowczej „Wzywamy pomoc”mogły przećwiczyć przykładową rozmowę z dyspozytorem karetki oraz nauczyć się jak należy pomóc osobie podczas napadu padaczki. W ramach podsumowania zajęć uczniowie wykonali pracę plastyczną „Lawendowa wstążka”.

                                                                                                                                                                       J.O

                                                                       21 marca Dzień Kolorowej Skarpetki

          Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

          21 marca w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Ta data nie jest przypadkowa, gdyż inaczej nazywany jest on trisomią 21. pary chromosomów, ponieważ osoby z zespołem Downa przy 21. parze mają dodatkowy, trzeci chromosom. Podczas kolejnych zajęć edukacyjnych realizowanych w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Jak mówić o niepełnosprawności?” prowadzonych przez pedagoga specjalnego Justynę Obarę uczniowie zapoznali się z charakterystyką osób z zespołem Downa na podstawie historyjki obrazkowej do opowiadania pt :„ Zespół Piotrka”. Uczniowie dowiedzieli się także skąd wzięła się ta nazwa, czym są chromosomy i jaką pełnią funkcje w naszym organizmie. Uczniowie w ramach podsumowania zajęć wykonali prace plastyczne „Skarpetki nie do pary” oraz wzięli aktywny udział w zabawie, w której zadaniem było odszukać pasujące do siebie skarpetki. Celem przeprowadzonym zajęć było zwrócenie uwagi społeczeństwa  na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Symbolem tego dnia są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania genetycznego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. W klasach I-III szkoły podstawowej oraz najstarszej grupie przedszkolnej dzieci na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa ubrały kolorowe skarpetki nie do pary. To był bardzo kolorowy i radosny dzień, pełen życzliwości i wzajemnego szacunku. Dbanie o siebie nawzajem to nasz obowiązek.

           

                                                                                                                          J.O

           

           

           

           

    • Kontakt

      • Zespół Szkół w Jaślanach
      • 17 581 76 24
      • Jaślany 432 39-332 Tuszów Narodowy NIP: 817-18-87-333 regon: 831226070 PKD 85.60.Z ------------------------------------------------ Poland
      • godziny pracy sekretariatu od 7:30 do 13:30 , od pon.- do piątku
      • Dane do wystawienia faktury: Nabywca: Gmina Tuszów Narodowy 39-332 Tuszów Narodowy 225 NIP 817-198-47-40 Odbiorca: Zespół Szkół w Jaślanach Jaślany 432 39-332 Tuszów Narodowy
      • RSPO: 20127 - ZESPÓŁ SZKÓŁ W JAŚLANACH, regon: 831226070 --- RSPO: 22964 - SZKOŁA PODSTAWOWA W JAŚLANACH regon: 001139792 RSPO: 31056- SAMORZĄDOWE PRZEDSZKOLE W JAŚLANACH regon: 690007074 ---
      • intendent: zsj.intendent@interia.pl
      • Nr rachunku bankowego Rady Rodziców: Bank Spółdzielczy w Mielcu Oddział w Tuszowie Narodowym 28 9183 1031 2003 3000 7663 0001