Ceremoniał szkolny
Sztandar szkoły:
Hymn szkoły :
1.Ceremoniał szkolny jest opisem sposobów przeprowadzania uroczystości szkolnych organizowanych z udziałem sztandaru szkoły z okazji świąt narodowych, ważnych rocznic i wydarzeń w życiu szkoły. Stanowi zbiór zasad zachowania się młodzieży w trakcie uroczystości. Zespala społeczność szkolną, umacnia więzi między uczniami, kształtuje tradycję lokalną i patriotyzm.
2. Do najważniejszych uroczystości tworzących ceremoniał szkolny zaliczamy:
rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego,
obchody święta patrona szkoły
pasowanie na ucznia - ślubowanie uczniów klasy pierwszej
obchody świąt narodowych
inne uroczystości szkolne odbywające się z udziałem sztandaru szkoły.
3.Najważniejsze symbole szkolne:
- godło szkoły,
- hymn szkoły,
- sztandar szkoły.
4.Godło szkoły stanowi owalny wizerunek twarzy patrona szkoły na żółtym tle z napisem w otoku „ Publiczna Szkoła Podstawowa im bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Jaślanach”
5. Sztandar szkoły jest symbolem tej placówki i nawiązuje do osoby patrona szkoły bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości z udziałem sztandaru wymagają zachowania powagi,
a przechowywanie, transport i przygotowanie sztandaru do prezentacji - wymagają właściwych postaw jego poszanowania. Jest symbolem oraz najwyższym dobrem szkoły
i należny mu jest taki sam szacunek jak symbolom narodowym.6. Poczet sztandarowy stanowią:
- Chorąży sztandaru
- Asysta ( dwoje uczniów)
7.Chorąży i asysta sztandaru powinni być ubrani odświętnie.Uczeń-ciemny garnitur, biała koszula, wyjściowe obuwie.Uczennice-białe bluzki i ciemne spódnice, wyjściowe obuwie.
Gdy uroczystości z udziałem pocztu sztandarowego odbywają się na zewnątrz budynku w trudnych warunkach pogodowych dopuszczalny jest inny strój galowy.
8. Podczas uroczystości szkolnych, wprowadzenie sztandaru następuje po podaniu komendy przez osobę prowadzącą uroczystość: „Baczność poczet sztandarowy wprowadzić!” – uczestnicy uroczystości przyjmują postawę zasadniczą. Po wprowadzeniu sztandaru, prowadzący podaje kolejną komendę: „Do hymnu państwowego!” lub „Do hymnu szkoły!”, odśpiewany zostaje hymn państwowy lub hymn szkoły . Po odśpiewaniu hymnu prowadzący podaje następną komendę: „Po hymnie!” – uczestnicy uroczystości przyjmują postawę swobodną. Hymn państwowy wykonywany jest przed hymnem szkoły w czasie uroczystości państwowych rocznic świąt narodowych. W innych przypadkach powinien być wykonywany hymn szkoły.Na zakończenie uroczystości prowadzący podaje komendę: „Poczet sztandarowy wyprowadzić!” - zachowanie uczniów i czynności pocztu są analogiczne do sytuacji wprowadzania pocztu do sali.
9. Postawy sztandaru i pocztu sztandarowego, chwyty sztandarem: „Na ramię”, „Prezentuj” „Do nogi” „ postawa zasadnicza”,„salutowanie sztandarem”.
- Wykonując chwyt „Na ramię”, chorąży prawą ręką (pomagając sobie lewą) kładzie drzewce na prawe ramię i trzyma je pod kątem 45° (w stosunku do ramienia).
- Wykonując chwyt „Prezentuj” chorąży podnosi sztandar prawą ręką pionowo do góry wzdłuż prawego ramienia. Następnie lewą ręką chwyta drzewce sztandaru tuż pod prawą i opuszcza prawą rękę na całej długości, obejmując dolną część drzewca, asysta sztandaru pozostaje w postawie zasadniczej.
- Wykonując chwyt „Do nogi” z położenia „Prezentuj” lub z położenia „Na ramię”, sztandarowy przenosi sztandar prawą ręką (pomagając sobie lewą) do nogi.Chwyt „Do nogi” wykonuje się na komendę: „Baczność”.
- Postawa „Zasadnicza” – drzewiec (przy prawej nodze na wysokości czubka buta) przytrzymywany prawą ręką powyżej pasa, łokieć lekko przyciśnięty do ciała.
- „Salutowanie sztandarem” wykonuje się z postawy „Prezentuj”, chorąży robi zwrot w prawo skos z równoczesnym wysunięciem lewej nogi w przód na odległość jednej stopy i pochyla sztandar w przód do 45°. Po czasie „salutowania”przenosi sztandar do postawy „Prezentuj”. Sztandar należy również pochylić podczas wciągania flagi państwowej na maszt oraz w przypadku ogłoszenia minuty ciszy dla uczczenia czyjejś pamięci.
10. W czasie uroczystości kościelnych sztandar jest wprowadzany i wyprowadzany bez podawania komend. Członkowie pocztu sztandarowego nie klękają, nie przekazują znaku pokoju i nie wykonują żadnych innych gestów, stojąc cały czas w pozycji „Baczność” lub „Spocznij”.
11.Udział sztandaru w uroczystościach pozaszkolnych odbywa się za zgodą dyrektora szkoły.W przypadku, gdy sztandar uczestniczy w uroczystości pogrzebowej lub gdy ogłoszono żałobę narodową sztandar powinien być ozdobiony kirem ( czarna wstążka przywieszona w miejscu zamocowania sztandaru do drzewca).