• Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „ Jak mówić o niepełnosprawności?”

W roku szkolnym 2023/2024 w Zespole Szkół w Jaślanach jest realizowany  Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „ Jak mówić o niepełnosprawności?”

Projekt skierowany jest do uczniów klas I-III oraz najstarszej grupy przedszkolnej.

Cele projektu:

uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób z niepełnosprawnościami,

•  zrozumienie potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
          •  rozwijanie empatii wobec osób z niepełnosprawnościami,
          • kształtowanie tolerancji wobec osób z niepełnosprawnościami,
          • likwidowanie uprzedzeń i stereotypów na temat osób z niepełnosprawnościami,
          • przygotowanie do wspólnego spędzania czasu z osobami z niepełnosprawnościami.

Czas trwania projektu: od września 2023 roku do końca maja 2024 roku.

Realizator projektu: Justyna Obara- pedagog specjalny​

Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących i Języka Migowego​​​​​​

Uczniowie z klasy I i II wzięli udział w pierwszych zajęciach w ramach Ogólnopolskiego Projektu „ Jak mówić o niepełnosprawności?”. Wprowadzeniem w tematykę zajęć było przedstawienie historyjki obrazkowej pt: „Tajne znaki”. Uczniowie zapoznali się z takimi pojęciami jak: niedosłuch, głuchota, aparat słuchowy oraz mieli okazję nauczyć się podstawowych znaków „Dzień dobry, „Do widzenia”, „Cześć”, „Proszę”, „ Przepraszam”, „Dziękuję”. w języku migowym, które wykonywane są przy użyciu gestów i mimiki. Kolejnym ćwiczeniem, była zabawa spostrzegawcza „Co mówię?”, czytanie z ruchu warg drugiej osoby. Uczniowie klasy I na koniec zajęć wykonali
          prace plastyczne „Niebieskie motyle”, natomiast uczniowie klasy II na znak solidarności z osobami niesłyszącymi motyle z odbitych własnych dłoni. Motyl jest symbolem osób niesłyszących, a trzepot skrzydeł jest symbolem języka migowego.

J.O

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

6 października obchodziliśmy Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego, który ma na celu podnoszenie świadomości społecznej, uwrażliwianie na potrzeby osób z niepełnosprawnością ruchową oraz przedstawienie z jakimi barierami musza się mierzyć i jakie udogodnienia są pomocne w funkcjonowaniu każdego dnia. Wózek inwalidzki jest przedmiotem, który służy osobom z niepełnosprawnością do poruszania się. Uczniowie poznali wózek inwalidzki ręczny, aktywny, elektryczny, stabilizujący plecy i głowę oraz sportowy. Należy pamiętać, że osoby poruszające się na wózku uczestniczą w olimpiadach i zdobywają medale. Dzieci poznały dyscypliny, w których startują osoby z niepełnosprawnością tj. szermierka, koszykówka narciarstwo alpejskie, taniec. Dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej wykonały prace plastyczną- piktogram miejsca parkingowego, natomiast uczniowie klasy III zaprojektowali mandale w kształcie koła wózka inwalidzkiego. Użyli różnych odcieni zieleni, ponieważ ten kolor jest symbolem osób z niepełnosprawnością ruchową. Uczniowie wysłuchali także opowiadania pt: „Niezwykły wózek Lukrecji”, to właśnie dzięki niemu bohaterka mogła uczestniczyć w aktywnościach podejmowanych z rówieśnikami, brać udział w lekcjach i spełniać swoje marzenia. Rozglądajmy się wokół siebie, bo może ktoś właśnie potrzebuje naszej pomocy, rozmowy czy uśmiechu. Pomaganie daje ogromną radość, a dobro , które dajemy innym, zawsze do nas wraca.